Které bylinky Vám mohou ulevit od bolesti zad?

Které bylinky Vám mohou ulevit od bolesti zad?
0 24 listopadu 2020

Trápí Vás bolesti zad?

 

 

Bolest zad může čas od času přepadnout každého. Ať už jste sportovci, nebo máte třeba sedavé zaměstnání, možná Vás občas potrápí bolesti zad a kloubů. V takové chvíli nás jako první napadne vzít si  léky proti bolesti, ty bohužel zatěžují játra a žaludek, a není to dlouhodobé řešení.

Zbavit se bolesti však lze zkusit i přírodní cestou, jde jen o to vybrat ty správné bylinky, které dokážou od bolesti ulevit a pomoci. Je skvělé, že se snažíte tento problém řešit a cvičíte, chodíte na masáže nebo vyhledáte odbornou pomoc lékaře. Vždy je důležité řešit problém ihned, jakmile nastane. Čím déle se totiž budete odborné pomoci vyhýbat, tím hůře bude problém později řešitelný. Proto nezanedbávejte stav svých zad! Pokud vás páteř bolí dlouhodobě a intenzivně, nebo je bolest zad spjatá třeba i s oslabením některých svalových skupin na končetinách, svěřte se vždy do rukou neurologa nebo fyzioterapeuta. Můžete také zkusit přírodní medicínu a osvědčené tipy našich babiček. Ale jaké bylinky zvolit?

Jak si pomoci bylinkami?

Třezalka snižuje pocit bolesti páteře i pohybového ústrojí a působí protizánětlivě a jako antibiotikum. Většinou se vnitřně užívá formou nálevu nebo tinktury. Pro vnější užití si ale můžete připravit i olej nebo mast. Sušená i čerstvá třezalka se nakládá do rostlinného oleje nebo maceruje v sádle. A obojí se používá jako mazání na bolestivá místa. A jak z ní domácí mast připravit? Budete potřebovat jeden díl sušených květů třezalky a tři díly rozpuštěného sádla. Vše zahřejte ve vodní lázni přibližně po dobu tří hodin, potom nechte zchladnout a přeceďte. Získaná mast se používá na bolestivé klouby a záda. Její výhodou je, že kromě silné protizánětlivosti má třezalka také znecitlivující účinky a dokáže zbavit i bolesti.

Další bylinkou, kterou oceníte při problémech a bolestech pohybového aparátu je kostival lékařský. Tinktura z kořene působí na výron, namožené svaly i modřiny, sníží otok – stačí postižené místo za lehkého masírování potírat. I tuto tinkturu si můžete vyrobit doma. Omytý a očištěný kořen kostivalu nakrájejte, vložte do sklenice a zalijte režnou či jinou pálenkou. Nechte přibližně dva týdny na sluníčku nebo blízko tepla a poté ji můžete použít.

Pokud je akutní bolest v zádech spojena s poraněním (například po pádu, dopravní nehodě nebo úrazu do páteře), je důležité okamžitě navštívit lékaře! Co se týče chronických bolestí, je vhodná bílá vrbová kůra, nebo například eukalyptus. Ten pomáhá zmírnit bolesti a může být použit ke zmírnění ztuhlosti páteře. Zkuste si také každé ráno přidat do ranní sprchy dvě kapky oleje z eukalyptu a nadýchejte se výparů. Dle terapeutů to velmi pomáhá.

Bylinky mohou pomoci páteř uvolnit např. při namožení, ale mechanický problém nevyřeší. Zbavit se bolesti zad můžete samozřejmě zkusit i tak, že postupně upravíte svůj životní styl, který se zdravými zády úzce souvisí. Nezapomínejte proto ani na pravidelný přísun vitaminů B1, B6 a B12, které se starají o výživu nervů zad.

V případě akutních i chronických obtíží se zády jsou velmi dobré zkušenosti s akupunkturou. Akupunktura řeší tyto problémy velmi dobře, ale je třeba na nic nečekat a najít si dobrého terapeuta včas.

Posted in Aktuality