Květen – nejvyšší čas pro očistu tenkého střeva

Květen – nejvyšší čas pro očistu tenkého střeva
0 8 května 2017

V květnu je třeba pokračovat v očistě střev a soustředit se na jejich horní část – tenké střevo. Tento orgán je velmi důležitý pro normální fungování celého organismu. Jeho očista a odstranění zánětlivých procesů usnadňují proces trávení.

Alergie

Kvetení většiny rostlin přináší nepříjemnosti lidem, kteří trpí alergií. Pyl rostlin, vdechnutý do plic, vyvolává nadměrnou reakci dýchacích cest ve formě křeče a narušuje vnitřní rovnováhu organismu.

Organismus začíná bojovat s postupujícími alergeny a nejčastěji je přemůže. Během tohoto boje se imunitní systém, který vrhl všechny síly do boje s alergeny, stává prakticky bezbranný před jinými agresory.

Jestliže člověk, který má alergii na pyl břízy, v květnu onemocní chřipkou, pak nemoc bude probíhat vážněji a budou ji provázet komplikace. Z tohoto důvodu je nutné podporovat a zvyšovat obranné síly organismu pomocí speciálních odvarů a dostatečného příjmu zeleniny.

Na léčbu alergií je vynikající kozinec blanitý. Potlačuje jejich příznaky a sklidňuje podrážděné sliznice.

 

Zelenina v jarním jídelníčku

Zelenina obsahuje úplný soubor vitamínů a minerálních látek které jsou pro život a růst nutné.

Poskytují jídlům rozmanitost svými barvami a také chutí.

  • Celer

Jeho listy se užívají při léčbě obezity a jako močopudný a bolest zmírňující prostředek při poruchách trávení, onemocnění ledvin a močového měchýře, pomáhá také na dnu, ekzémy a kopřivku.

  • Česnek

Používá se jako antihelmitikum, při kolitidě, ateroskleróze, enteritidě, úplavici, proti plynatosti a potlačení hnilobných procesů. Podporuje růst mikroflóry a málo kdo ví, že také ředí krev.

  • Kopr

Nať kopru působí antibakteriálně a zvyšuje odolnost organismu vůči infekcím a zvyšuje chuť k jídlu.

  • Petržel

Doporučuje se při poruchách gastrointestinálního traktu a také při ledvinových kolikách, a onemocnění ledvin a močového měchýře.

  • Ředkvička

V kombinaci s mrkvovou šťávou zvyšuje tonus sliznice a pomáhá při regeneraci jejích poškozených částí. Pokud vypijeme šťávu z křenu a hodinu potom šťávu z ředkvičky a mrkve, očistíme tak organismus od hlenů, který již byl díky křenu rozpuštěn. Poškozené části sliznice se zahojí a sklidní. Ze semen ředkviček se získává aktivní antimikrobiální látka raphanin, který přemáhá mikroorganismy, léčí stafylokokové infekce, záškrt, břišní tyf a některá plísňová onemocnění. Proto se používá v současné medicíně.

  • Salát

Užívá se při gastritidách, vředech a cukrovce.

  • Špenát

Špenátová šťáva se používá při hypacidní gastritidě, enterkolitidě, zácpě, při perislaltice střev a plynatosti.

 

Očista tenkého střeva

Potrava navlhčená slinami se smíchává s enzymy, které štěpí tuky, bílkoviny a sacharidy na jednoduché sloučeniny. Některé z těchto jednoduchých sloučenin postupují do jater a vstupují do procesu látkové výměny. Jiné jsou odnášeny do lymfy, důležité části imunitní soustavy. Zbytek míří přes tlusté střevo, kde se odebírá voda a probíhá peristaltika. V tenkém střevu se škodlivé látky nehromadí. Chronický zánět tenkého střeva je charakterizován průjmy, kručením a bolestmi břicha či pocitem nevolnosti. Nejjednodušším a nejdostupnějším způsobem očisty střeva je pití nálevu z bylin. Ideální bylinou je mochna nátržník.

Čaj vhodný na střevní koliku:

 

Nať vratiče 20 dílků

Semeno koriandru 20 dílků

Nať čekanky 20 dílků

Nať potočnice 20 dílků

Kořen hořce 20 dílků

Čaj se pije 2-3x denně

Posted in Aktuality