Hypertenze neboli vysoký krevní tlak

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak
0 18 srpna 2016

O vysokém krevním tlaku už jste určitě někdy slyšeli. Možná, že jste se s ním setkali přímo vy nebo někdo z vašeho okolí. Pojďme se proto podívat, odkud se vysoký krevní tlak bere, jak na náš organismus působí a jak proti němu můžeme bojovat.

Black tonometer and heart isolated on white

Co je to krevní tlak?

Krevní tlak představuje tlak, jímž působí krev na stěny cév. Charakterizují ho dvě hodnoty. První z nich se pohybuje mezi 120 až 140 mm Hg a představuje takzvaný tlak systolický při stažení srdce. Druhá hodnota představuje diastolický tlak, jehož výše je dána intenzitou odtékání krve z tepen. Jeho hodnota se pohybuje mezi 60 a 90 mm Hg.

Kdy jde o vysoký krevní tlak?

Hranice, která značí vysoký krevní tlak je stanovena na 140/90 mm Hg. Vše, co je nad ní už může být malér.

Co je jeho příčinou?

Hypertenze může být kromě genetických předpokladů vyvolána nadměrným příjmem soli, zvýšenou konzumací alkoholu, sedavým způsobem života spojeným s obezitou a také stresem. Mohou ji však způsobit i choroby jiných orgánů, jako jsou například ledvinové choroby, nádory dřeně nadledvin nebo Cushingův syndrom.

Jak se hypertenze projevuje?

Vysoký krevní tlak sám osobě vědět nedá, přijde se na něj až při běžném vyšetření. Jedinci jím trpící však pociťují bolest hlavy, únavu nebo sníženou výkonnost.

Z dlouhodobého hlediska dochází k poškozování cévních stěn a k ateroskleróze. Nejvíce postiženými orgány jsou srdce, ledviny a oči.

Jak vysoký krevní tlak léčit?

U osob trpících hypertenzí jsou jednou z nejčastěji předepisovaných skupin léků β-blokátory. Vedle nich je však důležitý správný životní styl zahrnující následující dietu.

  • Omezit konzumaci alkoholu a kouření
  • Omezit příjem soli na maximální denní dávku 5g
  • Zvýšit příjmu rutinu, hořčíku a draslíku
  • Zvýšit příjem polynenasycených mastných kyselin omega 3
  • Zvýšit fyzickou aktivitu

 

 

Posted in Aktuality