Jak si poradit s migrénou?

Jak si poradit s migrénou?
0 26 srpna 2016

Klasická bolest hlavy je sice nepříjemná, ale vypořádat se s ní dá. Jednomu pomůže prášek, druhému zase spánek nebo studený hadr. Migréna je však daleko proradnější a běžné metody na ni nemusí stačit.

Jak se migréna projevuje?

Migréna je úporná bolest hlavy, která vás může odrovnat na několik hodin i dní. Doprovázena je často nevolností a světloplachostí.

Existují tací, kteří jsou si příčin migrény dobře vědomi a také ví, kdy přesně se objeví. Jiné však bolest přepadne bez varování. Obecný spouštěčem může být stres, hluk, změna počasí nebo například červené víno.

V České republice trpí migrénou každá pátá žena a každý dvacátý muž. Objevuje se nejčastěji mezi pětadvacátým a padesátým rokem života.

Léky na míru?

Pokud vám nezabere klasický Ibalgin, nemá smysl ho dále užívat. Lepší je se podívat po něčem jiném. Existují totiž léky přímo proti migréně. Nazývají se triptany a patří do skupiny antimigrenik. Není vhodné je však užívat bez předpisu, neboť vám konkrétní typ nemusí zabrat.

Triptany zabraňují rozšiřování cév a proto je jejich účinek oproti běžným analgetikům daleko lepší. Užívat je můžete ve formě tablet, injekcí nebo nosního spreje. Brát se dají i dlouhodobě jako prevence protože se u nich nevyskytují žádné vedlejší účinky.

Je vhodné migrénu jen tak přečkat?

Rádi byste se vyhnuli lékům a migrénu prostě vydrželi? To není úplně ideální řešení. Pokud migréna trvá více než dva dny, zvyšuje se riziko mozkové příhody. Nezáleží přitom, o jaký typ migrény jde. Jestli s aurou nebo bez ní.

Migréna s aurou postihuje jen půlku hlavy a projevuje se abnormální činností některých smyslů, nejčastěji zraku, před nástupem samotné bolesti. Postižení si stěžují na rozostřené vidění či černé skvrny. Tento typ migrény však může být spojen i se zvýšenou citlivostí čichu nebo s mravenčením v horní části těla.

Posted in Aktuality