Proč si zajít na lymfatickou masáž ?

Proč si zajít na lymfatickou masáž ?
0 10 listopadu 2019

Lymfatickou masáž považuje hodně žen pouze za kosmetický zázrak. Třeba při celulitidě, hubnutí nebo oteklých kotnících. Spousta žen ale  netuší, že nám může pomoci s řadou nepříjemných nebo i zdravotních problémů a pomáhá k etoxikaci a zrychlení metabolismu.

Typickým příznakem toho, že lymfatický systém nefunguje, jak by měl, jsou například otoky nohou i jiných částí těla, chronická únava a bolesti hlavy. Někdy také vyšší sklon k infekčním chorobám horních cest dýchacích (angíny, chřipky, různé záněty). Masáž je může v řadě případů odstranit či zmírnit.

Zmíněný systém tvoří důmyslnou síť lymfatických cév, podobnou tomu krevním cévám. Odvádí z tkání odpadní produkty metabolismu, vodu, ionty a bílkoviny, ale také cizorodé látky a choroboplodné zárodky.

Jeho součástí jsou lymfatické uzliny, ve kterých se soustřeďuje větší množství lymfocytů a makrofágů, tedy bílých krvinek. Ty likvidují potenciálně škodlivé buňky a látky. Vyčištěnou tekutinu nám vracejí zpět do krve. Systém je důležitou součástí naší imunity.

Stimulace pro nesportovce!

Lymfa, čirá tekutina, necirkuluje v těle díky srdci. Její plynulý tok zajišťuje tlak svalů, tedy fakt, že se hýbeme. Lidé, kteří pohyb zanedbávají (stejně jako zdravý životní styl), mohou mít s její cirkulací problémy. Pokud lymfa, tedy míza, správně neproudí, má větší sklon stagnovat. Systém se zanáší a nefunguje tak efektivně, jak by měl.

Proto by i zcela zdraví lidé měli absolvovat jednou až dvakrát do roka lymfatickou masáž, která povzbudí činnost zmíněného systému, odplaví odpadní látky, případně zmírní otoky. Působí i proti únavě, posiluje imunitu a zlepšuje pokožku.“

Kdy má největší smysl?

Masáž zmenšuje otoky i u chronické žilní nedostatečnosti, která je příčinou křečových žil, podobně jako otoky vyvolané úrazy. Má smysl rovněž pro diabetiky a lidé s migrénami, při akné, celulitidě, osteoporóze, roztroušené skleróze, po mozkových mrtvicích, operacích kloubů a tak dál.

U těchto potíží nestačí jedna masáž, bývá nutná jejich série – dvakrát týdně po dobu pěti a více týdnů. U každé ze zdravotních potíží je to trochu jiné. Když se je povede zmírnit, obvykle stačí chodit v delším intervalu na udržovací zákrok.

Cviky, dech i punčochy

Při problémech s prouděním lymfy nelze spoléhat jen na masáže. Pacient by se měl také pravidelně věnovat speciálním cvikům.

Při ochablých svalech a otékání nohou způsobených špatným prouděním lymfy je často potřeba nosit kompresní punčochy podobně jako u křečových žil. Svaly získají díky nim oporu a mírní pak hromadění lymfy, tedy i otoky.

Užitečné je také když klient zvládne břišní dýchání: při nádechu zvedá pouze břicho, nikoli hrudník. Naučit se ho může od lymfologů, fyzioterapeutů stejně jako instruktorů jógy a taj-či. Pomáhá rovněž stoupání na špičky a pohupování z pat na špičky. Stejně jako chůze a cvičení na nestabilních plošinách (aktivují důležité svaly) nebo nášlapných ježcích ( které stimulují reflexní body).

Masér, ke kterému půjdete na lymfatickou masáž, by se měl zajímat o váš zdravotní stav, způsob života. Teprve pak může stanovit postup a počet masáží, případně dalších procedur. Vedle dýchání mají na správné proudění mízy vliv i pitný režim a držení těla.

Kdo smí masáž provádět?

Měl by ji dělat jenom člověk vyškolený a s praxí. Masér musí nejprve uvolnit jednotlivé uzliny, aby se lymfa nikde nehromadila a volně odtékala. Stejně tak musí uvolnit uzliny v jednotlivých lymfatických centrech (v tříslech, v podpaží, nad klíční kostí…). To v kosmetických salónech často nedělají. Hrozí pak poškození lymfatického systému i okolních tkání, které je někdy nevratné.

Líbil se Vám článek o lymfatickém systému?

Níže přidáváme další info a odkaz  na naši novou a podle nás velmi důležitou proceduru :)

Posted in Aktuality