Přeslička rolní

Přeslička rolní
0 16 prosince 2016

Latinsky ji známe jako Equisetum arvense, je to vytrvalá bylina dorůstající výšky až 70 centimetrů. Má charakteristický vzhled,

její letní lodyha má anatomickou podobnost s páteří a celým svým vzezřením připomíná obratle a žebra.

equiseto

Jako rostlinná droga se z přesličky rolní používá letní nať zelené barvy. Sbírá se od května do září.

Z účinných látek je třeba zmínit zejména kyselinu křemičitou. Právě soli kyseliny křemičité jsou důležitými stavebními kameny pojivových tkání, například vazů, kostí, chrupavek, vlasů a nehtů. Jejich nedostatek nebo poruchy jejich využití mohou způsobovat lámavost nehtů, vypadávání vlasů a svědění kůže. Je velmi přínosná při profylaxi a léčení osteoporózy.

Dodává tělu minerální látky, váže na sebe těžké kovy a tím velmi účinně čistí od toxinů.

Jaké jsou účinky přesličky rolní?

Je vhodná při všech potížích s močovým měchýřem, napomáhá při infekcích močových cest, při vzniku ledvinových kamenů a kamínků (tzv. písku). V lidovém léčitelství se přeslička využívala k zástavě menstruačního krvácení, při křehkých a lámavých nehtech, ztrátě vlasů, revmatických onemocněních, dně nebo při špatně se hojících ranách a vředech.

Při svědivých vyrážkách na kůži. Koupele a umývání přesličkou pomáhají např. při bércových vředech.

Při bolestivých hemoroidech a hemoroidálních uzlinách. Přeslička, spolu s rozrazilem lékařským, je dobrým preventivním prostředkem proti zvápenatění tepen a ztrátě paměti, neboť pročišťuje krev.

Čaj z přesličky

Čaj připravíme ze 2-3 g směsi, kterou přelijeme vroucí vodou a povaříme 5 minut, po 10 minutách scedíme. Denně se doporučuje vypít maximálně dva až tři šálky čaje denně. Doporučuje se pít mezi jídly a nemá se užívat dlouhodobě!!!

Posted in Aktuality