Srpen – Čas očisty sleziny

Srpen – Čas očisty sleziny
0 1 září 2017

 

Poslední měsíc léta nám dává možnost vychutnat si úrodu ovoce a zeleniny, získat nárazovou dávku vitamínů a dalších biologicky aktivních látek.

 

 

Srpen je měsíc očisty sleziny. Pro udržování dobrého stavu tohoto orgánu se doporučuje pít červená šťáva z bobulovin a ovoce a velmi užitečné jsou směsi léčivých bylin, které očišťují krev. Červené ovoce a zelenina jako například červená řepa, černý bez nebo mrkev doplňuje a vyživuje krev, a pomáhá tak právě slezině.

 

Očista sleziny

Slezina je lymfoidní orgán, který leží v levé horní části břišní dutiny za žaludkem a má oválnou zploštěnou podobu, vnějškově připomíná žlázu. Slezina je přímo spojena s portální žilou, jež přináší krev obohacenou živinami do gastrointestinálního traktu k játrům, a velkým okruhem krevního oběhu. U dospělého člověka slezina plní několik funkcí: ničí zastaralé krevní buňky a trombocyty a také mění hemoglobin na bilirubin a hemosiderin. Protože hemoglobin obsahuje železo, je v slezině železa poměrně hodně. Slezina působí jako filtr pro bakterie a cizorodé látky a také vytváří protilátky. Lidé, kteří nemají slezinu, zvláště malé děti, jsou velmi citliví k bakteriálním infekcím. Tento orgán slouží jako zásobník erytrocytů, jež v kritické situaci znovu vstupují do krve.

Při zanesení sleziny škodlivými látkami je její činnost narušena. Pro léčbu orgánu lze využít následující recepty.

Pro očistu sleziny můžete uvařit kaši z mléka a čerstvých kořenů petržele umletých v mlýnku na maso. Na 2 kg petržele potřebujete 3,5 litru mléka. Kaše se jí tři dny místo jiných jídel.

Při zvětšení sleziny smíchejte ve stejném množství nať a květy řebříčku a květy měsíčku lékařského. Zalijte 2 polévkové lžíce směsi půl litrem vroucí vody, nechejte vyluhovat přikryté 1 hodinu a přeceďte. Pijte po třetině sklenice třikrát denně 30 minut před jídlem.

Puškvorec obecný

Posiluje jang sleziny a ledvin, čchi žaludku, zprůchodňuje játra a rozhýbává střeva. Sbírá se v září až říjnu nebo březen až duben. Vyskytuje se na březích rybníků, řek a na jiných bažinatých místech. Pochází z jižní Číny a přední Indie. Zbírají se oddénky. Ty se zbaví bahna, postranních kořínků a listů, oloupe se kůra, nakrájí se a suší. Puškvorec má silný a zvláštní pach a ostrou hořkou aromatickou chuť.

Čaj z Puškvorce

Užívá se 1 lžička drceného kořenu na 0,25 l vody ráno a večer před jídlem. Puškvorec je ideální namočit noc dopředu a poté 8 minut povařit.

Posted in Aktuality