Žlučník je vakovitá nádržka na žluč, umístěná na spodní straně jater v malé prohlubni. Funkcí žlučníku je skladování a koncentrace žluči produkované v játrech. Žluč je vylučována po jídle na pokyn nervů. Podílí se na trávení a vstřebávání tuků, a spolu se šťávou slinivky břišní neutralizuje žaludeční trávicí šťávy. Tím chrání střevo před poškozením.
Vznik žlučových kamenů je podmíněn výskytem chorobných změn v játrech a žlučníku. Těm často přispívá špatná životospráva – nadměrný příjem cholesterolu, tuků, vápníku, naopak málo hořčíku a vlákniny, nesprávný pitný režim a stres. Negativní vliv má také obezita, prudké zhubnutí, některé užívané léky nebo nemoci. Také v těhotenství je zvýšené riziko vzniku žlučových kamenů, protože díky zvýšené hladině progesteronu dochází ke zhoršenému vyprazdňování žlučníku.
Příznaky:
- bolest vystřelující pod pravou lopatku
- neklid a nervozita
- nadýmání
- pocit na zvracení
- bolest pod žebry na pravé straně
- zvracení,
- zrychlený tep
- zrychlené dýchání
- nízký tlak
- zvýšená teplota
Jaké komplikace mohou vyvolat žlučové kameny?
Pokud žlučový kámen putuje, může se zaseknout v některém zúžení, čímž zamezuje odtoku žluči ze žlučníku, a zároveň nedovoluje „jaterní“ žluči natéct do žlučníku. Žluč z jater potom teče přímo do tenkého střeva. U jater toto hromadění (městnání) může vyvolat žloutenku, u žlučníku zánět a protržení jeho stěny. Zaseknutí kamínku ve vyústění žlučovodu a vývodu slinivky (pokud je společné) do tenkého střeva. V trávicí šťávě jsou látky používané v tenkém střevě k trávení a rozkládání živin. Pokud se tyto látky hromadí ve vývodech, mohou poškodit vývody, žlučník, játra i samotnou slinivku a vyvolat tak jejich zánět.
To nejdůležitější – prevence:
- kvalitní, vyvážená a pravidelná strava,
- hlídání příjmu cholesterolu v potravě,
- pravidelný pohyb.