Léčivé účinky smetanky lékařské

Léčivé účinky smetanky lékařské
0 12 září 2016

 

Foraged edible dandelion flowers and greens in bowl

Smetanku lékařskou, neboli pampelišku můžete najít téměř kdekoliv. Pampeliška kvete v dubnu a v květnu na loukách, mezích a trávnících. Jedná se o žlutý plevel, který je však pro trpící léčivkou k nezaplacení.

Celá rostlina je léčivá. Listy se sbírají před jejím květem, kořeny na jaře a stvoly a úbory květů během květu.

Pampeliška má velmi dobrý vliv na játra. Pět až šest stvolů v syrovém stavu rychle pomáhají při zánětu jater. Pomáhá však také trpícím cukrovkou, zde se dávka pohybuje okolo deseti stvolů denně. Stvoly společně s květy se umyjí a po odstranění květu se žvýkají. Stvol má hořkou chuť, je křupavý a šťavnatý.

Pampeliška však pomáhá i od jiných zdravotních problémů. Například odstraňuje svrbění kůže, vyrážky, vylepšuje žaludeční šťávy a pročisťuje žaludek od usazených látek. Čerstvé stvoly smetanky dokáží také rozpustit žlučníkové kameny a regulovat žlučník.

Pampeliška mimo jiné obsahuje minerální soli a léčivé látky, jenž čistí krev, napomáhají trávení a podporují pocení a močení.

Pampelišku si můžete připravit ve formě salátu, sirupu, čaje nebo jen žvýkat její stvoly.

 

  • Čaj z pampelišky – 1 vrchovatá lžička kořene se vloží na noc do 0. 25 litru studené vody. Další den přivedeme k varu a scedíme. Obsah vypijeme po doušcích vždy 30 minut po a před snídaní.
  • Stvoly z pampelišky – Stvoly nasbírané během květu umyjeme a denně žvýkáme až šest kusů.

     

Posted in Aktuality