Jaro je nejlepší období pro odstranění hlenu, který se nahromadil v organismu během chladného období. Můžete využívat zahřívání organismu v sauně nebo páře. Velmi účinná je očista od hlenu pomocí směsi křenu s citronem. V souladu s obdobím aktivity žaludku proveďte jeho očistu.
Užívejte vitaminové a celkově posilující výluhy a odvary. To vám pomůže zabránit avitaminóze a obohatíte svou stravu o zeleninu. Ačkoli na začátku jara obsahuje zelenina a ovoce nejmenší množství živin, protože je již dlouho skladováno, přesto je to lepší řešení ve srovnání se stravou, v níž prakticky chybí vitamíny, nebo s příjmem umělých preparatů.
Změna ročního období je komplikovaná přechodem na letní čas a mnohým způsobuje potíže: zhoršují se chronické nemoci, zvyšuje se tlak u hypertoniků, mohou se objevit žaludeční vředy a posun ledvinových kamenů. Použijte uklidňující a změkčující prostředky, abyste zabránili zhoršení – bylinné a minerální koupele, masáž a aromaterapii.
Ideálním prostředkem pro očistu žaludku je zelná šťáva.
Ta posiluje sekreční činnost žaludku, zlepšuje činnost střev při zácpě a má močopudné účinky. Rozsáhle se využívá při kardiovaskulárních onemocnění . Podporuje totiž vylučování cholesterolu z organismu a zlepšuje práci svalů a srdce. Zelná šťáva působí proti vzniku vředů na sliznici žaludku a zvyšuje odolnost sliznice k poškozujícím faktorům. Léčba 3-4 týdny zelnou šťávou často vede k úplnému zdravení nemocného.
Zelná šťáva obsahuje vitamíny A, C a K, soli draslíku, vápníku, fosforu, horčíku, železa a enzymy. Na zelí je nejcennější vysoký obsah síry, chloru a jodu. Sloučeniny síry a chloru očisťují sliznici žaludku a střev.
Pro získání výsledků je třeba vypít nejméně tři sklenice šťávy denně. Nejlépe je zelnou šťávu kombinovat spolu s mrkvovou a řepnou. Užívání těchto šťáv (až 1-1,5 litru denně) rychle vyplaví toxiny z organismu normalizuje v něm rovnováhu kyselého a zásaditého prostředí .
Za povšimnutí také rozhodně stojí, že užívání zelné šťávy působí jako ideální očistný prostředek zvláště při obezitě.
Dalším skvělým pomocníkem při očistě a léčbě žaludku je čaj z kořene puškvorce. Puškvorec obecný je léčivá rostlina, která v našich končinách nepatří na první příčky v „hitparádě“ léčivých bylinek. Je však třeba zdůraznit, že puškvorec je přesto jedna z nejúčinnějších léčivých rostlin, která byla dobře známá již před tisíciletími, ve staré Indii a Číně. Mnozí ho také přirovnávají k ženšenu – kořeni života.
Kdy puškvorec pomůže?
Puškvorec obecný je vhodný zejména při zažívacích potížích a bolestech žaludku, má však schopnost pomoci i při jiných zdravotních potížích:
- zlepšuje tvorbu žaludečních šťáv, tlumí křeče trávicího ústrojí, vhodný při problémech s játry a žlučníkem,
- zlepšuje látkovou výměnu, pročišťuje organismus,
- zlepšuje trávicí problémy a kondici po chemoterapii a ozařování, jakož i po jiných těžkých nemocech, vhodný v geriatrii a pro osoby v rekonvalescenci,
- snižuje hladinu cukru v krvi,
- zlepšuje stavy při astmatu, má protialergické účinky, zejména při kožní alergii,
- má zklidňující účinky,
- pomáhá při nadýmání, i při průjmu, také při žaludečních a dvanáctníkových vředech,
- zlepšuje stavy při psychogenních bolestech hlavy,
- zlepšuje bronchitidu, při kloktání zmírňuje záněty v ústech, angínu, bolest v krku a lymfatických uzlinách,
- jako koupel vhodný při revmatismu a ekzémech
V jakých formách puškvorec použít?
- nálev – 1 lžíci zalijte 250 ml. vody a nechte 15 minut vyluhovat. Pijte dva krát denně
- macerát – 1 lžičku zalijte 250 ml. studené vody a nechte macerovat přes noc. Před použitím ohřejte šetrně ve vodní lázni a užívejte 2 krát denně,