Červenec – čas pro očistu ledvin

Červenec – čas pro očistu ledvin
0 11 července 2017

V červenci vrcholí léto. Vše kvete a je plné síly. U přírody i člověka nastupuje nejpříznivější doba. Slunce dává své světlo a teplo, rostliny nabírají síly a rostou, darují nám energii a přinášejí užitek. Velmi doporučujeme koupat se ve vodních nádržích, chodit bosky po trávě (otužuje to organismus a zvyšuje imunitu), zahrabávat se do písku prohřátého sluncem (zvláště je to užitečné při nemocných kloubech).

 

Červenec je měsíc očisty ledvin, hlavních filtrů lidského těla. Ledviny vyvádějí z organismu zbytky z metabolických procesů – močovinu, kreatinin, kyselinu močovou, přebytek solí a vody, cizorodé látky… Znečištění ledvin, nahromadění v nich škodlivých látek, písku a kamenů přispívá k poruše látkové výměny, nedostatku vitaminu A, podchlazení a také infekční nákaze. Očista ledvin je procedura, která je orientovaná především na prevenci tvorby ledvinových kamenů. Jestliže je už v ledvinách písek a kameny malého rozměru, je třeba očistu provádět opatrně.

Existuje velké množství způsobů očisty: pomocí jedlového oleje, rostlinných odvarů, vodního melounu, kořenů šípku, rybízové šťávy…

Očistu ledvin pomocí natí a šťáv je lépe provádět v létě, kdy zelené rostliny nabírají na síle. Dva dny před očistou vypusťte z jídelníčku ostrá a solená jídla. V den, kdy jste se rozhodli začít očistu, zrána vypijte nalačno velkými hlty sklenicí přefiltrované převařené vody pokojové teploty. Potom připravte zeleninovou šťávu. Nastrouhejte na struhadle okurky, tykev nebo dýni, potom vymačkejte šťávu- budete potřebovat polovinu sklenice. Přidejte jakoukoliv ze zeleninových nebo ovocných šťáv tak, aby tekutiny byla celá sklenice. Hodí se mrkvová, zelná, řepná, rajčatová , jablečná štáva nebo jejich směs. Potom dvakrát s intervalem jedné hodiny vypijte po sklenici vody. Pak za 3 hodiny po prvním příjmu, znovu vypijte sklenici čerstvě připravené šťávy. Tento režim je třeba dodržovat během celého dne. Je žádoucí tento den nic nejíst, ale při intenzivním hladu snězte trochu zeleniny nebo ovoce. Tato očista ledvin je velmi účinná a stačí ji provádět jednou či dvakrát ročně.

Je čas začít sbírat léčivé rostliny – ale nezapomínejte, že sbírat je a sušit je nutné v souladu s pravidly a na ekologicky čistých místech. Měsíc silně ovlivňuje kvalitu sbíraných částí. Platí určitá pravidla sběru léčivých rostlin. V první lunární fázi je nejlépe sbírat oddenky, kořeny a okopaniny (zvláště v šestý a sedmý lunární den). V toto období se energie a stopové prvky nacházejí nejvíce v podzemní části rostliny. Druhá lunární fáze je nejpříznivější pro sběr nadzemních částí rostlin. Energie, která směřuje zdola nahoru, tam přináší mnoho stopových prvků. Sbírat natě je nejlepší, když je vidět Měsíc. Třetí lunární fáze je podobná první. V tomto období je také vhodné sušit natě: stopové prvky a další užitečné látky se lépe zachovávají. Čtvrtá lunární fáze je ve sběru léčivých bylin podobná druhé.

Vynikající rostlinou, která je schopná očistit organismus od škodlivých látek, zvláště trávicí trakt, ledviny a močové cesty, játra i žlučové cesty je kopřiva. Kopřiva je nenáročná rostlina , a proto je velmi rozšířena. Roste prakticky všude a dobře se cítí v jakémkoliv klimatickém pásmu, včetně tropů i tundry. U nás roste kopřiva dvoudomá a kopřiva žahavka. K léčebným účelům se používá pouze kopřiva dvoudomá.

Kopřiva pomáhá i při různých onemocněních kardiovaskulární soustavy a gastrointestinálního traktu. Při pročišťování organismu zároveň aktivizuje funkce všech vnitřních orgánů, a proto je kopřiva schopná odstranit alergické reakce. Kromě toho podporuje růst a posílení vlasů. Kopřiva dvoudomá je nepostradatelná při různých hnisavých onemocněních kůže, například při akné , svědění a ekzému. Je účinná při revmatických bolestech kloubů a zánětu míšního kořene. Některé preparáty kopřivy podporují obnovení fungování čichu.

Kopřiva má také kontraindikace. Nelze ji užívat během těhotenství, při zvýšené srážlivosti krve, zánětech žil, hypertenzi.

Recept na bylinný čaj podle Ing. Janči

Celík Zlatobýl 3 díly

Rdesno 1 díl

Truskavec 1 díl

Přeslička 1 díl

Pít 15 min. před jídlem, ideálně 3x denně max po dobu 3 týdnů, poté se musí dodržet minimálně 14ti denní pauza, pokud chcete kůru znovu zopakovat.

Posted in Aktuality