Cibule aneb zázrak na chřipku a nachlazení

Cibule aneb zázrak na chřipku a nachlazení
0 6 ledna 2019

Cibule je antibiotikum i zásobárna vitamínů

I když při krájení cibule pláčete, za trochu slz její zdraví prospěšné účinky určitě stojí! Říká se, že jedna cibule denně vás zachrání před všemi doktory.

 

Cibule je bohatá na vitamin B a C, dále obsahuje thiamin, niacin, riboflavin, pyridoxin, kyselinu pantotenovou. Z vitamínů rozpustných v tucích je to beta-karoten a vitamín E. Z minerálů a stopových prvků především hořčík, draslík, fosfor, chrom, kobalt, mangan, molybden, nikl, selen, síra, sodík, vápník, železo a zinek. Cibule je také dobrým zdrojem flavonoidů a obsahuje cholin.

Má antibiotické účinky, zvyšuje sekreci trávicích šťáv v žaludku a střevech. Střeva také účinně dezinfikuje. Dále má vliv na sekreci žluče a tvorbu pankreatických hormonů. Je bohatá na enzymatické látky, které mají příznivý účinek na trávicí procesy, zpomaluje rozklad inzulinu a prodlužuje jeho účinek v těle, proto je prospěšná i pro diabetiky. Konzumace cibule zvyšuje chuť k jídlu, upravuje metabolismus a snižuje obsah cukru v krvi i hladinu cholesterolu.

Výborně odhleňuje a stimuluje nervový systém. Dále blahodárně působí na srdečně-cévní systém.

Cibulový obklad

Červené cibule obsahují obvykle největší množství kvercetinu. Tento antioxidant je ale obsažen ve všech cibulích, přičemž všechny vykazují účinky pro odkašlávání u lidí se zahleněním. Dvě cibule oloupejte, nakrájejte na proužky. Dejte je do hrnce a trochu zalejte vodou a přidejte trochu anýzu. Jakmile začnou měknout, stáhněte je z plotny. Zceďte a jakmile z cibule odkape přebytečná tekutina, rozložte ji doprostřed čistého bavlněného ručníku nebo nějaké pytloviny. Cibulová šťáva nesmí použitou látkou (ručníkem či jinou podobnou textilií) prosakovat, ale měla by se do ní nasáknout tak, aby byla úplně mokrá. Ručník složte tak, aby z něj cibule nevypadla a neprosakovala. Jakmile obklad dostatečně vychladne, přiložte ho přímo na průdušky, nebo krk. Cibulový zábal velmi často způsobí rychlý produktivní kašel. Kašel je přirozeným procesem našeho těla, kterým se zbavuje zahlenění. Nechte kašel, aby z vás dostal co nejvíce hlenu. Obklad nechte přiložený asi dvacet až třicet minut. A poté nezapomeňte obklad vyhodit na místo, kam se nedostanou ani Vaši domácí mazlíčci, protože cibule z těla vytahuje spoustu toxických látek, které by mohli Vašemu zvířátku velmi uškodit a nebo ho i zabít.

Cibulový sirup na kašel

Nejjednodušší sirup ze syrové cibule připravíte tak, že nakrájené tenké cibulové plátky vrstvíte do malé sklenice a prokládáte s tenkou vrstvou třtinového cukru (medu). Po 1 až 2 hodinách pustí cibule šťávu, cukr se rozpustí a vzniká sirup. Ten se užívá při nachlazení a na podporu vykašlávání. Ten užíváme 3 x denně 1 lžičku po dobu 10 dní.

Posted in Aktuality