Cukrovkou trpí téměř každý desátý

Cukrovkou trpí téměř každý desátý
0 22 července 2016

 

Dvacet tisíc, počet pacientů, kteří každoročně v České republice prohrají boj s cukrovkou.

Toto číslo se však stále zvyšuje a nepříznivý trend se nedaří zastavit. V porovnání se zbytkem Evropy se však držíme okolo průměru.

Nově diagnostikovaných pacientů s diabetem I. typu je rok od roku stejně. Proč se tedy počty diabetiků neustále zvyšují? Odpovědí je diabetes II. typu. Druhá varianta cukrovky, jejíž výskyt meziročně roste. Druhý typ nemoci přímo související s nesprávným životním stylem. Díky němu je cukrovce ročně vystaveno až 55 tisíc lidí.

Diabetikem je téměř každý desátý čech

Podle dat Ústavu zdravotních informací a statistky se v České republice léčí více než 800 tisíc pacientů s cukrovkou. Má ji tedy téměř každý desátý z nás. Onemocněním trpí častěji ženy než muži, což je možné přisoudit faktu, že se ženy dožívají vyššího věku.

Pokud se nezapracuje na její prevenci, mohl by podle nejpesimističtějších odhadů v příštím desetiletím trpět cukrovou dokonce každý pátý. Ta spočívá především ve zdravém životním stylu a ve včasném odhalení prediabetické fáze onemocnění.

Pokud se u vás nemoc projeví naplno, nelze se jí bránit pouze dietou, na řadu proto přichází léky nebo inzulin.

Diabetes v Evropě

Od roku 1980 se v České republice zvýšil počet diabetiků více než o dvojnásobek. V drtivé většině případů se jedná o cukrovku II. typu, kterou je nakaženo přibližně 800 tisíc lidí. Stále se však v evropském měřítku nepovažuje nárůst pacientů s cukrovkou v ČR jako dramatický.

V celé Evropě žije téměř 60 milionů diabetiků. Nejvíce je tato nemoc koncentrována v evropské části Turecka, kde onemocněním trpí 15 procent obyvatel. Nejblíže k Turecku mají Němci s téměř 10 procenty postižených obyvatel. Například Velká Británie se pohybuje pod hranicí 5 procent.

Onemocnění se dnes díky zvyšující se životní úrovni vyskytuje i v zemích a regionech, ve kterých bylo dříve považováno spíše za vzácné.

Posted in Aktuality