Duben je měsíc očisty tlustého střeva.Tlusté střevo zpracovává a zahušťuje odpadní látky, vstřebává vodu a zbylé potřebné živiny a zbytek poté vyloučí ven z těla. Tlusté střevo je základem pro naše zdraví a z pohledu čínské medicíny je párovým orgánem plic. Proces vylučování škodlivých látek, které znečišťují organismus, se zhoršuje kvůli snížení peristaltiky střev a vzniku zácpy, což je způsobeno špatným stravováním, které se skládá ze snadno stravitelných potravin chudých na celulózu a balastní látky. Ve střevě se tvoří hlen, ten vzniká nejčastěji konzumací mléčných výrobků, masa, pečiva a cukru, které dráždí sliznici tlustého střeva a ta reaguje právě produkcí hlenu.
Vedlejší produkty metabolismu zůstávají v organismu příliš dlouho. Toxické látky se začínají vstřebávat do krve a vyvolávájí otravu organismu. Parazité ve střevech a hnilobné bakterie také otravují organismus. Pro detoxikaci se nejčastěji využívá například ořešák americký. Nejdůležitějším úkolem v tomto období je obnovení motorické funkce střev i jejich fyziologické čistoty a dále likvidace patogenní mikroflóry ve střevech. V tom pomohou výplachy, klystýry a léčebné dietní stravování a detoxikace.
Pro doplnění vitamínů lze zařadit do jídelníčku hnědé řasy, sójové produkty, rýži, luštěniny, klíčky pšenice a dalších obilnin. Zelený čaj očišťuje organismus od škodlivých látek a dodává mu silnou energetickou podporu. Má schopnost snižovat arteriální tlak, neutralizovat kyselost žaludečních šťáv, snižovat riziko rozvoje aterosklerózy, mozkové mrtvice, infarktu a onkologických onemocnění. Zelený čaj je oprávněně jeden ze základních ozdravných nápojů.
Očista tlustého střeva
Tučná strava, smažené jídlo, alkohol, cukr, rafinované nápoje a produkty s konzervačními prostředky – taková strava vede k onemocnění střev, a zvláště jejich dolní části – tlustého střeva. Jestliže se nahromadí ve střevě velké množství nestrávených zbytků jídla, tvoří se toxiny, jež se krevním oběhem rozšiřují do celého těla. To vede k narušení metabolické rovnováhy v organismu, což způsobuje rozvoj alergických onemocnění a vznik vážných poruch zdraví. Věděcky je dokázáno, že 95% všech známých patologií v lidském organismu je spojeno s poruchami funkce tohoto orgánu. Z tohoto důvodu očista střev zaujímá důležité místo v komplexním programu očisty organismu. Očistu střev je třeba provést jednou nebo dvakrát ročně: na začátku jarně-letního a na konci podzimně-zimního ročního období. Nejlepší doba pro očistu tlustého střeva je ve shodě s biologickými rytmy mezi pátou až sedmou hodinou ráno.
Velmi často používaným způsobem očisty střev je klystýr. Mnozí specialisté doporučují současně s klystýrem denně po dobu 1-2 týdnů, jestli nejsou kontraindikace k česneku, sníst ráno nalačno bez chleba dílek česneku. Je třeba jej žvýkat co možná nejdéle a potom cucat, aby se česnek dobře smíchal se slinami. Pak polknout. Je také možné česnek rozmačkat lisem na česnek nebo nastrouhat na struhadle. Snídat po užití česneku je třeba nejdříve za hodinu. Večer provést totéž – sníst česnek 2 hodiny po posledním jídle a potom již nic nejíst ani nepít. Toto opatření pomůže zničit hnilobné bakterie ve střevě.
Stejně tak, jako pracuje zdravé tlusté střevo, měli bychom se i my stavět k prožitým událostem – všechno co zažijeme na naší cestě životem, má určitý smysl pro náš růst. Vezměme si z toho to užitečné a zbytek prostě vypusťtme. Neodpuštění oslabuje naše tlusté střevo a pokud se stále zabýváme něčím, co už bychom dávno měli nechat být, způsobujeme si zácpu a jiné zdravotní potíže se střevy. Průjem naopak symbolizuje neřešení důležitých věcí v našem životě.
Bylinky vhodné pro léčbu tlustého střeva
Fenykl obecný podporuje správnou funkci střeva,sleziny i žaludku a uvolňuje hlen.
Kopr zahradnický uvolňuje střevo a podporuje slezinu i žaludek.
Zelí je dokonalou živou směsí enzymů, které působí na lidské buňky antioxidačně, oživují a regenerují organismus.
Máta peprná schlazuje a tonifikuje střevo.
Recept na čaj pomáhající při zánětech trávicího traktu:
květ měsíčku 30 dílků
květ heřmánku 30 dílků
nať řepíku 20 dílků
nať řebříčku 20 dílků