Hyperfunkce štítné žlázy aneb hyperthyróza

Hyperfunkce štítné žlázy aneb hyperthyróza
0 25 listopadu 2016


Hyperthyreóza je poměrně běžné onemocnění, při kterém štítná žláza produkuje větší množství hormonů, než organismus doopravdy potřebuje. Nemoc postihuje zhruba 2% dospělé lidské populace. Konkrétně více ženy, než muže.

V rámci této choroby jde ve většině případů o nápadné zvětšení štítné žlázy. Zdali dojde k rychlému prohloubení příznaků choroby, stav je označován jako tyreotoxická krize.

Jaké jsou její příznaky?

Příznaky onemocnění se odvíjí od věku, zdravotního stavu pacienta a množství hormonů produkovaných štítnou žlázou. Hormony tam způsobují celkové zrychlení organismu.

Postižení nezřídka kdy trpí velmi rychlými změnami a poruchami nálad. Často se u nich objevuje až euforická nálada. Jsou neklidní, nervózní, úzkostní až plačtiví. Také se velmi špatně soustředí a občas dělají zbytečné neovladatelné pohyby.

Objevuje se u nich také porucha spánku a únava. V rámci konverzace mluví rychle a působí až hyperaktivním dojmem.

Postižené většinou postihuje průjem, což je následkem zrychlené střevní činnosti. I přes zvýšenou chuť k jídlu, váha rapidně klesá.

Pacienti s tímto onemocněním nesnáší teplé prostředí, neboť si velmi často stěžují na pocit horka. Jejich pokožka je teplá, opocená a zarudlá.

U pacientů lze zpozorovat zrychlený a zvýšený růst ochlupení. Ve velké míře jim také vypadávají vlasy, které jsou roztřepené a lámavé. Nehty mají zhoršenou kvalitu, jsou lomivé a rýhované. Na obličeji lze někdy spatřit návaly rudnutí. Jazyk postiženého je hladký a nápadně červený.

Častým projevem je také svalová slabost, jež může pacientovi způsobit velké problémy při chůzi po schodech nebo při vstávání ze dřepu. Slabost se objevuje především na svalech v oblasti hýždí a stehen.

Posted in Aktuality