Jaké bylinky budeme sbírat v dubnu?

Jaké bylinky budeme sbírat v dubnu?
0 29 března 2019

Vlaštovičník

Odpor vůči této bylině si dovedeme vysvětlit jen tak, že v počátcích průmyslové výroby léčiv se zásadně zatracovaly všechny vysoce hodnotné léčivé rostliny, a to proto, aby lidé byli odlákáni od léčivek a začali užívat chemické léky.Vlaštovičník je ve větším dávkování jedovatá bylina a proto je důležité dbát pokynů každého návodu na jednotlivých tinkturách!

Vlaštovičník je nejspolehlivějším prostředkem při těžkých onemocněních jater i žlučníku, zvláště když se užívá v čerstvém stavu. Používá se, protože pročišťuje krev a játra, pomáhá tvorbě krve a dobře ovlivňuje i látkovou výměnu. S úspěchem se také užívá při onemocnění ledvin, nebo slinivky.

Můžeme jej doporučit i při hemoroidech a pálení v konečníku, při píchání a pálení při močení, jakož i při hučení v uších (tinitus). V těchto případech je třeba během dne vypít po doušcích dva až tři šálky čaje, který se nevaří, ale pouze spaří vroucí vodou.
Zevně se používá při chorobách kůže, kuřích okách, bradavicích a nemizejících lišejích. Šťáva pomáhá i při krvácení a odchlípnutí sítnicenebo šedý zákal.

Tato bylinka se používá na onkologické onemocnění.

Čekanka

Čekanka byla již ve starověkém Egyptě téměř magickou rostlinou, která prý dávala krásu a úspěch. Možná to souviselo i s tím, že čistí krev, zprůchodňuje játra a zároveň je ochlazuje, posiluje slezinu i ledviny. Ve středověku se také věřilo, že má čekanka kouzelnou moc – kdo se natřel její šťávou, získal krásu a všechno se mu dařilo. Některé z mnohých pověr o čekance se zachovaly do současnosti.

Užívá se jako složka bylinných čajů na nemoci jater a žlučníku a na mírné bolesti při žlučových a ledvinových kamenech. Je mírně močopudná a trochu projímá, zároveň vyplavuje z organismu přebytečnou žluč, při otravách jater působí jako protijed. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. Doporučuje se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy.

S krásou čekanky se snoubí její dobrota, je úplně neškodná, lze ji užívat v obvyklém dávkování ve směsích i samostatně a dlouhodobě.

Bříza

Odvar nebo nálev z listů užívaný jako čaj má silné močopudné účinky a je vhodný pro čištění a odvodňování těla, při snížené funkci ledvin, ledvinových kamenech a zánětlivých onemocněních močového měchýře . Snižuje i krevní cholesterol. Pupeny ve formě tinktury jsou ideální, protože pomáhají při nemocech slinivky břišní – pankreatu a sleziny, protože bříza z těchto orgánů odstraňuje vlhko.

Používáme ji také při koupelích, protože má význam i při kloubních onemocněních, jako je revma, artróza, osteoporóza, dna a dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin např. chloridů a jiných solí a zmírňuje otoky kloubů. Dříve se běžně používala i  kůra břízy do koupele pro léčbu právě kožních potíží a kloubních nemocí. Detoxikace organismu pomocí březového čaje má také příznivý vliv na stav naší pleti a pomáhá s léčením akné.

Bříza dokáže léčit a zmírňovat i řadu kožních potíží, jako je vyrážka, akné, některé typy ekzémů, plísňová onemocnění a drobnější poranění kůže. Její léčivé účinky často využívají i lidé trpící lupy, příliš mastnou vlasovou pokožkou a nadměrným vypadáváním vlasů. Za tímto účelem je vhodný jak odvar z listů a pupenů, tak speciálně upravená březová míza.

 

Sedmikráska

V lidovém léčitelství se využívají listy a především květy sedmikrásky, které jsou zdrojem řady minerálních látek. Obsahují také hořčiny, třísloviny, sliz, flavonoidy (apigein), organické kyseliny nebo inulin.

Sedmikráska působí protizánětlivě a hojivě, pomáhá při potížích močových cest a ledvin (odvodňuje). A je také užitečná při kašli na odhlenění dýchacích cest. Podporuje činnost jater a žlučníku, čistí krev. Ulevuje při zažívacích potížích a zevně hojí nejrůznější kožní potíže.

 

Medvědice lékařská

Svými čistícími a dezinfekčními účinky pomáhá již po dlouhá staletí lidem trpícími urologickými potížemi například při obtížích při močení, tvorbě močových kamenů, používá se při náhlém zánětu močového měchýře, spojeného se špatným vylučováním a kyselou močí. Velmi dobře totiž odvádí z močového měchýře horko. V současné době se používá také při výrobě léčiv v moderní medicíně. Kombinací moderní medicíny spolu s čajem medvědice lékařské, urychlujete proces léčby.

Nemá žádné vedlejší účinky, proto je vhodná pro těhotné a kojící ženy, (samozřejmě při předešlé konzultaci s lékařem!) kterým pomáhá v prvních třech měsících před potratem a po porodu urychluje hojení nejrůznějších zánětů. Používá se jak ve formě odvarů, tak na tinktury.

Medvědice má dobré účinky, ale nelze ji užívat dlouhou dobu a ve velkém množství, hrozí nebezpečí poškození jater!

Kuklík městský

Patří mezi rostliny, které nejsou příliš známé, přesto se jedná o léčivku se zajímavými vlastnostmi. Především má svíravé a dezinfekční účinky. Využitelný je pro zastavení krvácení (např. dásní), přičemž se může osvědčit i při zánětech sliznic (především střev, jícnu, žaludku a také při žaludečních vředech). Celkově pak působí kladně na trávící soustavu. Posiluje žaludek a účinkuje rovněž při průjmech, a to i při chronických potížích.

Existují však i další léčivé účinky kuklíku městského. Tak například bývá doporučován pro celkové posílení organismu, dále pro snížení teploty a ženám může pomoci i při děložních křečích. Nabízí se ovšem také zevní využití. Kulík totiž účinkuje při kožních zánětech, stejně jako při zaníceních hemeroidech, a to při omývání postižených míst. Musíme ovšem doplnit, že obsahuje mírně toxické látky (geosid či eugenol), takže by se určitě neměl užívat dlouhodobě.

Trnka

Čaj z čerstvých květů čistí krev vyčerpanou po zimě a usnadňuje přizpůsobení jarnímu počasí. Stačí květy vhodit do konvice s vodou horkou 60 °C. Už po třech minutách je čaj hotový. Probouzí nové síly a podporuje imunitní systém. Pomáhá organismu zbavit se škodlivých zbytků látkové výměny a podporuje hubnutí.

Sebastian Kneipp považoval trnkové květy za nejšetrnější projímadlo, jaké existuje. Působí jemně a vytrvale. Plody obsahují velké množství tříslovin, kyselin ovocných, minerálních látek a vitaminu C. Posiluje vyčerpaný organismus při rekonvalescenci a v době nachlazení. Sušené plody a trnková šťáva uklidňuje podrážděný žaludečné střevní trakt, i po zvracení nebo průjmu.

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška je známá především tím, že má schopnost zastavovat či snižovat vnější a vnitřní krvácení. Posiluje energii srdce a sleziny. Z tohoto důvodu byla v minulosti hojně využívána, ale v případně nouze ji lze použít i dnes. Můžete ji aplikovat zevně, a potom umí pomoci s krvácením, ranami, otoky, pohmožděninami, hemoroidy a různými potížemi s pokožkou. Uplatníme ji navíc nachází i při bolestech hlavy a kloubů.

Kokošku pastuší tobolku je samozřejmě možné užívat i vnitřně. Účinkuje na krvácení z nosu a velmi nápomocná může být ženám, protože pozitivně působí na děložní a silné menstruační krvácení. Zároveň dokáže mírně snižovat krevní tlak a kladný vliv má také na onemocnění močových cest. Dlouhodobě pak pomáhá s kornatěním cév a podporuje správné fungování metabolismu.

Libeček

I když je libeček proslulý především jako koření, nezanedbatelné jsou i jeho účinky na naše zdraví. Působí močopudně a doporučován je i v případě potíží s ledvinovými kameny a žlučovými kameny, jakož i při infekcích močových cest a posiluje energii ledvin. Zároveň dokáže potlačovat nadýmání, má kladný vliv na vylučování trávících šťáv i nechutenství a celkově zlepšuje trávení, protože velmi posiluje energii sleziny. V kuchyni by vám tedy neměl v žádném případě chybět! Libeček lékařský můžete použít, pokud chcete pročistit svůj organismus, protože tímto způsobem se lze účinně zbavit mnoha usazených i toxických látek. Doporučován je i při katarech dýchacích cest a především kořen také při potížích s revmatem, artrózou či dnou. Právě kořen občas bývá přidáván i do koupelí, protože při zevním použití dokáže pomoci hojit různá poranění a některá kožní onemocnění (hlavně plísňová). Libeček by však určitě neměli používat lidé s chorobami ledvin a těhotné a kojící ženy.

Kostival

Z téte kouzelné bylinky se připravují různé masti, tinktury, oleje a používá se rovněž na obklady. Nejenže zmírňuje bolesti, ale zároveň podporuje regeneraci tkaní a hojí rány. Každý, kdo preferuje zelenou medicínu, by tedy měl mít tuto bylinku na své zahrádce! Kořen kostivalu je účinný při krevních podlitinách neboli modřinách, problémech se žílami (záněty či křečové žíly), dále při poruchách prokrvení, bércových vředech anebo při nepříjemných bolestech šíje a páteře. Používá se rovněž při revmatismu, a pokud je potřeba doporučuji ho zkusit i jako podporu hojení (především otevřených) zlomenin. Jeho listy pak působí pozitivně na bolestivé záněty kloubů a fungovat mohou rovněž při výronu či podvrtnutí.

Kopřiva

Ukáže se skoro jako první a roste všude. Během roku ji pak budeme zatracovat, ale teď ji vítejme. Už teď můžeme její mladé výhonky přidat do nádivky nebo z ní udělat rovnou špenát. Není ale jenom k jídlu. Kopřiva jako jedna z nejznámějších bylinek a je oblíbená díky svým léčebným a detoxikačním účinkům. Působí především na celkové posílení organismu a rozpouští škodliviny v těle, takže pomáhá při léčbě virových a bakteriálních onemocněních. Je skvělá, když si chcete pročistit cévní systém a nebo trpíte krevním nedostatkem.

Přispívá k vylučování přebytečných tekutin z těla a zklidňuje infekce močových cest. Další výbornou vlastností  je její pozitivní vliv na metabolismus. „Posiluje střevní činnost, celkově podporuje látkovou výměnu a trávení. Díky vysokému obsahu železa výrazně pomáhá při únavě, vyčerpanosti a velkém psychickém vypětí. Pozor, nadměrné užívání způsobuje ledvinové kameny!

Puškvorec

Oddenek puškvorce má posilující moc, a proto se používá hlavně při slabosti trávicích orgánů, při nadýmání žaludku a střev, kolikových záchvatech,vředech. Velmi dobře pomáhá i při onemocnění žláz a dně. Také zprůchodňuje a pročišťuje játra. Velmi přispívá k ohřátí (doplňění jangu) a odhlenění žaludku a střev. Lze ho též doporučit při lenivosti střev a poruchách výměny látkové, při chudokrevnosti a při otocích. Puškvorec odstraňuje nechutenství, pomáhá při poškození ledvin, protože doplňuje jang ledvin a je dobrým prostředkem na pročištění celého těla a detoxikaci, protože čistí krev. Na tuto bylinku nedáme dopustit, protože je velmi účinná při většině problémů s trávením.

Plicník lékařský

Najdete ho ve stinných lesích, světlých hájích a na okrajích lesů již na konci března. Tato vytrvalá bylina působí protizánětlivě, mírní dráždění při kašli a zvyšuje krevní srážlivost. Dále působí proti kataru bronchů, plicním nemocem, žaludečnímu krvácení, hemeroidech a průjmu. V lidovém léčitelství se nasazuje i při žaludečních a střevních potížích. Plicník se dobře uplatňuje i při poškození sliznice hltanu a žaludku po požití koncentrovaného alkoholu, horkých jídel nebo nápojů, chemikálií a podobně. Používá se nálev z plicníku, odvary, obklady i čaj.

Podběl

Jeho žluté hvězdičky uvidíte hned, jak sleze sníh. Pomůže vám zbavit se posledních pozůstatků zimního kašle. Působí jako prostředek k uvolňování hlenů, usnadňuje odkašlávání, je potopudný, močopudný a má protizánětlivé účinky. Čaj z něj můžete pít při nachlazení, při onemocnění horních cest dýchacích, při astmatu, po zápalu plic a vždycky při horečce. Obklad z nálevu pomáhá při zánětu žil, na vředy, na ekzémy a  na špatně se hojící rány.

Pampeliška

Další jarní žluté potěšení. Pomáhá zbavovat tělo jedů a toxinů a povzbuzuje funkci trávicích orgánů a jater. Používáme ji  při potížích s játry, žlučníkem, žaludkem a močových měchýřem. Léčí záněty těchto orgánů, je výborná při bolesti kloubů a šlach, na revma a používá se při vysokém cholesterolu. Výborná je i pro diabetiky ! Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek pomáhá při únavě. Její listy a kořeny jsou významné nejen pro pročištění organismu, ale listy vám budou chutnat i jako salát, který tvarem i chutí připomíná oblíbenou rukolu i s její nahořklou příchutí. Nejméně hořké jsou však kořeny, které se doporučují užívat při rakovině.

 

Prvosenka

Prvosenka nebo-li lidově petrklíč je skvělým přípravkem na péči o dýchací orgány. Díky látce saponin účinně ředí hleny v průduškách a plících, čímž usnadňuje odkašlávání. Kromě toho je petrklíč skvělým pomocníkem při nachlazení, chřipkách, astmatu a bronchitidách. Kromě dýchacích problémů je užitečný i při léčbě neuróz, stresu, migrén, revma a chronické nespavosti. Čaj z kořene je skvělým lékem při dýchacích problémech, močových kamenech, revmatismu a dně. Odvar z kořene a kvetoucí natě se pije při migréně a melancholii. Posiluje nervy, žíly a svaly.
Čaj z květů petrklíče čistí pleť, odstraňuje pihy a vyrovnává vrásky.

Jmelí

Vynikající léčivé účinky jmelí jsou známy v celé historii léčení rostlinami. Používali ho již staří Keltové a Řekové, ale i středověcí léčitelé, jako lék se jmelí zachovalo až do současnosti. A právě v současnosti má zcela mimořádný význam.
Jeho hlavním léčebným účinkem je totiž regulace krevního tlaku, jíž dosahuje změkčováním a odstraňováním vápenatých usazenin v cévním systému (jako jedna z mála bylin tedy léčí efektivně aterosklerózu), čímž předchází srdečním a mozkovým infarktům. Zároveň posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh, což z něj dělá prvotřídní lék a vynikající preventivní prostředek proti těmto nejzákeřnějším civilizačním onemocněním dnešní doby.
Léčebné použití jmelí je ovšem mnohem širší. Protože brzdí dělení buněk, dobře pomáhá i při rakovině, zvláště žaludku, při obtížích v klimakteriu, při epilepsii, odstraňuje návaly krve do hlavy, pocity strachu a nervozity.
Jmelí dále léčí onemocnění štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá při ženské i mužské neplodnosti. Doplňuje jin ledvinám a posiluje slezinu a její energii. Zastavuje krvácení, proto se používá ve směsích – čaje na zastavení ženského gynekologického krvácení a využívá se na sedací koupele a při gynekologických zánětech. Pozor, také jmelí může být při předávkování jedovaté!

Violka

Patří mezi naše nejstarší léčivé byliny. Psal o ní už Dioskorides a Plinius starší v prvním století našeho letopočtu. V této době se doporučovalo přivonět k ní při bolestech hlavy. Dnes se využívá v lidovém léčitelství především proti kašli, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Přípravkům z oddenku i natě se připisuje schopnost rozpouštět hleny a podporovat vykašlávání. Léčí astma a pomáhá při chrapotu. Méně se využívá pro svoje močopudné a potopudné účinky. Příznivě působí také při revmatismu, dně a zánětech svalstva, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech. Violka také čistí krev a pomáhají při kožních chorobách. Používá se vnitřně i zevně na lupy, svědění kůže, na mléčné stroupky dětí a také na akné. Pozor při předávkování vyvolává zvracení!