Jaké bylinky budeme sbírat v květnu?

Jaké bylinky budeme sbírat v květnu?
0 1 května 2019

Hloh

Nejvýznamnější léčebné použití hlohu vychází z jeho vynikajícího působení časté a velmi nebezpečné srdeční choroby. Hloh je přímo požehnáním pro nemocné srdce, neboť posiluje energii srdce a také prokrvuje srdeční sval, dále uklidňuje a povzbuzuje činnost srdce, odstraňuje silné bušení srdce a arytmii, rozšiřuje věnčité tepny kolem srdce, výrazně zlepšuje a stabilizuje srdeční činnost a blahodárně působí při angině pectoris. V kombinaci s brutnákem se užívá na krevní stáze.

Také reguluje krevní tlak, hlavně pokud je vysoký, uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách (ateroskleróza), čímž zlepšuje krevní oběh.

Důležité je vědět, že hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až po několika týdnech, někdy až po měsících, během nichž ho musíme užívat denně bez přerušení. Účinky jsou pak překvapivě dobré a trvalé. Čaj nebo tinktura jsou v běžných dávkách neškodné, bez obav je můžeme užívat dlouhodobě. Ovšem užívání hlohu v kombinaci se syntetickými srdečními léky nelze doporučit (pokud ano, tak jen a jedině za dohledu lékaře). Hloh je třeba začít užívat preventivně, hned při prvních příznacích srdečních obtíží, kdy ještě není nutné užívat jiné, silnější léky.

Zevně se hloh užívá k masírování bolavých míst u zánětu svalů, dále při revmatismu a jiných bolestech.

Hluchavka

V ženském organismu hluchavka výborně léčí menstruační problémy, posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků a zastavuje bělotok, který se často vyskytuje u mladých žen. Proto se přidává po kontryhelu jako druhou nejdůležitější bylinku do všech čajových směsí na ženské choroby.

U mužů, hlavně ve starším věku, bývají časté problémy při vylučováním moči, nebo s prostatou, kterou právě tato kouzelná bylinka velmi příznivě ovlivňuje. Dále také uvolňuje močové cesty, usnadňuje močení a působí na problémy týkající se močového měchýře protože zchlazuje, vyživuje a doplňuje močový měchýř i ledviny.

Čaj z hluchavky má lahodnou chuť, pomáhá při nespavosti a příznivě ovlivňuje trávicí a dýchací orgány.

Silný hluchavkový odvar se používá zevně na omývání kožních ekzémů a je dobrý i do sedacích koupelí při hemoroidech. Mladé lístečky je zvykem přidávat i do jarních čisticích a vitaminových salátů.

Jahodník

Chvála jahodníkového čaje nemá konce, protože čaj je nejen lahodný a chutný, ale i mimořádně zdravý.

Jahodník pomáhá při léčení mnoha chorob, například při průjmech, dně, cévních obtížích, při hemoroidech a zánětlivých onemocněních a také při chudokrevnosti. Jeho hlavní přednost spočívá v širokém a všestranném působení na celý organismus a také zlepšuje trávení. Můžeme jej užívat neomezeně. Každý, kdo si chce zachovat zdraví, měl by častěji místo černého čaje nebo kávy vypít jahodový čaj.

Je výborný i samostatně, ještě lepší je však v kombinaci s plody šípku a listy borůvky, maliníku a ostružiníku.

Jinan

Užívá zejména při problémech kardiovaskulárních (srdečně-cévních). Rozšiřuje a zpružňuje cévy, hodí se jako lék i prevence mozkové mrtvice i infarktu myokardu. Dále se používá při různých mozkových problémech – zlepšuje paměť, dodává psychických sil, při hučení v uších, závratích atd. Zlepšuje neuronové spoje po úrazech mozku atd.
Užívá se i při Alzheimerově chorobě. Také je hojně užíván i při nedokrvení končetin, náchylnosti na krvácení z nosu, žilních problémech, praskání cévek (fragilita kapilár), hemoroidech, arteroskleróze, bércových vředech. Semena se taktéž užívají při astmatu, prsním kašli a zahlenění.

Jitrocel

Jitrocel se nejvíce užívá při všech onemocněních dýchacích orgánů, zvláště při silném zahlenění, kašli, černém kašli, plicním astmatu, ba dokonce i při tuberkulóze plic.  Krev, plíce a žaludek pročišťuje tak, jako žádná rostlina. Je důležitý pro ty lidi, kteří mají špatnou krev, nebo málo krve, slabé plíce a ledviny, bledý vzhled, kteří dostávají vyrážky a lišeje, kteří pokašlávají, chraptí, zůstávají stále hubení. Na nohy postaví slaboučké děti. Při bronchitidě, bronchiálním astmatu se výborně osvědčuje čaj.

Ve starých „bylinářích“ se dočítáme, že semeno jitrocele působí proti tvorbě kaménků (pozn. myšleno žlučové kameny), užíváme-li denně 8 gramů. Sirup z jitrocele čistí krev od všech nečistot a chorobných látek. Správně bychom jej měli používat stále a brát denně před každým jídlem jednu polévkovou lžíci (děti jen čajovou lžičku).
Jitrocel je od nepaměti oblíbeným léčivým prostředkem na hojení ran (otevřené i třeba několik let staré rány,bércové vředy). Rozmačkané čerstvé listy pomáhají při řezných i tržných ranách, nebo při bodnutí vosy. Když se čerstvé listy, rozmačkané rukama a smíchají se solí a přiloží na krk, léčí vole (strumu na krku).  Listy také pomáhají léčit zhoubná onemocnění žláz, přiložíme-li je na příslušné místo. V tomto případě je však dobré používat ještě čerstvou majoránku v olivovém oleji. Lahvička se naplní majoránkou, zaleje olivovým olejem a nechá 10 dní stát na teplém místě. Nemocné žlázy natřeme majoránkovým olejem, pak přiložíme rozdrcené listy jitrocele a vše zavážeme ručníkem. Zlepšení se dostaví během krátké doby.
Vřele doporučují jitrocel i při žilní trombóze.

Kontryhel

Uplatňuje se blahodárně hlavně při ženských obtížích. Při poruchách menstruace, výtoku, při přechodu, při obtížích ženských pohlavních orgánů, při nepravidelné menstruaci. Kontryhel působí svíravě a velmi rychle uzdravuje. Používá se též jako prostředek, který odvádí vodu a posilňuje srdce, při horečkách, zhnisaných ranách a při zanedbaných vředech.

Po extrakci, vytržení zubů se doporučuje kontryhel jako nejlepší prostředek. Po vícenásobném vyplachování zahojí ránu v průběhu jediného dne. Kontryhel odstraňuje slabost svalů, končetin a pomáhá při chudokrevnosti.

Je velkým pomocníkem při zranění při porodu, při ochabnutí lůna žen, které mají těžké porody anebo když jsou náchylné k potratům, upevňuje plod (zabraňuje potratu), neboť posiluje ochablé vazivo dělohy.

Ženy by měly od třetího měsíce těhotenství pít čaj z kontryhelu. Je všelékem při všech ženských nemocech a spolu s kokoškou pastuší tobolkou pomáhá I při vyhřeznutí dělohy a tříselné kýle. Naši předkové také používali tuto rostlinku při epilepsii.

V dnešním lidovém léčitelství bylinka opět dosáhla uznání a svého místa. Kontryhel poslouží, i když má někdo špatný spánek. Často by jej měli pít lidé trpící cukrovkou.

Kontryhel spolu s pastuší tobolkou také léčí atrofii – chřadnutí svalů, neléčitelné onemocnění svalů. Tato velmi hodnotná bylinka se nasazuje i při skleróze multiplex.

Maliník

Jeho listy obsahují značný podíl vitamínu C a jejich léčivé účinky jsou úžasné. Musí se však sbírat z lesních rostlin, nikoli ze zahradních pěstovaných, na léčivé účinky má značný vliv i prostředí. Odvar je účinný a příjemný prostředek při průjmech a zánětech žaludku a střev, nálev je na rozdíl od plodů zase spíš ženská záležitost. Tlumí silnou menstruaci a menstruační bolesti, hlavně ale usnadňuje porod. Pokud začneme pít maliníkový čaj pravidelně 1-2x denně 1-2 měsíce před termínem porodu, dojde ke zkrácení druhé doby porodní, sníží se pravděpodobnost komplikací a zmírní se porodní bolesti.

V pití můžeme pokračovat i po porodu, kdy maliníkový čaj pomůže vyčistit porodní cesty a zkrátit dobu krvácení a rekonstrukce dělohy. Je naprosto neškodný, nevadí ani miminku při kojení.

Plody maliníku obsahují hodně vitamínu C, vitamín E, B1, B3, B12, provitamín A, z minerálních látek železo, hořčík, zinek, měď, vápník, fosfor a draslík. Malinová šťáva nebo čaj z plodů je výborný prostředek při horečnatých virových onemocněních, podporuje pocení a tím i vylučování odpadních látek z těla a tlumí horečku. Léčí i inkontinenci včetně nočního pomočování dětí. Je to ale také skvělý prostředek pro pány – zvyšuje hladinu testosteronu a celkově velmi příznivě působí při poruchách erekce a dalších sexuálních funkcí včetně impotence a mužské neplodnosti.

Meduňka

Je často nazývána elixírem života, zřejmě proto, že je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu. Takových rostlin máme více, ale meduňka působí nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale léčí všechny orgány těla, postižené vlivem stresu chorobnými změnami. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, protože zprůchodňuje játra. Uklidňuje i bušení srdce (doplňuje srdci výživu a schlazuje ho). Příznivě působí i na dýchací a zažívací orgány. Tiší záchvaty kašle dětí (spolu s mateřídouškou), uvolňuje křeče žaludku a pomůže proti zvracení v těhotenství, protože slabě tonifikuje energii sleziny.

Je výborným uspávacím prostředkem (u dětí, stejně jako u starých lidí). Šálek nálevu z meduňky, oslazený medem, nahradí tabletku na spaní a přitom všeobecně prospívá.  Již několik století se z meduňky vyrábí takzvaný karmelitánský líh (Spiritus melissae compositus), který dosud občas dostaneme ve specializovaných lékárnách.

Při vnějším použití se doporučuje natírat podrcenými listy nebo tinkturou čelo a spánky při bolestech hlavy a migréně, osvědčilo se i natírání postižených míst při oparu (herpesu).

Mochna husí

Mochna je velmi zajímavá rostlinka, má obecně protizánětlivé účinky podobně jako sedmikráska, a proto se nám čaj z obou bylin hodí například pro podporu odkašlávání při nachlazení. Doplňuje, schlazuje a vyživuje ledviny i srdce, zprůchodňuje játra a posiluje slezinu tak, aby zadržovala krev ve svých cévách a odstraňuje vlhko.

Její využití je vhodné při krvácení z dělohy z horka, při zánětech střeva a když je problém s krvácením střeva, protože zastvavuje krvácení. Je možné ji i kloktat při paradentóze a když nám krvácejí dásně.

Ostružiník

Čaj z listů ostružiníku je oblíbeným čajem proti kašli a uklidňuje záněty sliznic. Vlažný nebo vychlazený se s oblibou používá ke kloktání při chrapotu a angíně. Také čaj pomáhá při a menstruačních potížích.

Ostružinová šťáva je účinným lékem při průjmu. Listy ostružiníku jako obklad urychlují hojení lokálních zánětů.

Průtržník

Začal se používat až v 16. století a nikdy nepatřil mezi populární rostliny. Ašak stále více oceňujeme jeho výborné účinky, především na onemocnění močových orgánů. To je i důvod, proč nemůže mezi mými bylinkami chybět. Prvotřídní léčivá hodnota průtržníku při všech chorobách močového ústrojí (hlavně močových cest) je dána již tím, že je to rostlina značně močopudná, se silnými dezinfekčními účinky na močové cesty. Doplňuje energii ledvinám a odvádí přebytečnou vodu z těla.

Pomáhá při chronických i akutních zánětech močových cest, prospívá při ledvinových kamenech a tvorbě močového písku, odstraňuje bolesti v močové trubici a při močové inkontinenci.

Při všech těchto onemocněních dokáže průtržník velmi dobře pomoci i samostatně. Čaj můžeme bez obav pít delší dobu, nemá žádné nepříznivé účinky.

Rozrazil

Tato léčivá rostlina je podle tradice našich předků oblíbenou přísadou čajů čisticích krev a pomáhá vyléčit chronické ekzémy společně s kopřivou. Slabé i citlivé osoby snášejí tuto bylinku velmi dobře na žaludek pro její mírné účinky, neboť povzbuzuje i trávení, protože doplňuje energii sleziny. Vyléčí i zahlenění žaludku a poruchy střev. Rozrazil má velkolepé účinky při nervozitě, mající původ v duševní přepracovanosti. Jeden šálek čaje, který vypijeme večer před spaním, dělá přímo divy svým uklidňujícím účinkem, protože odstraňuje smutek a přináší dobrou paměť. Také odstraňuje pocity závratě. Doplňuje energii ledvinám.

Rozrazil vynikajícím způsobem působí i při žloutence a písku v moči, při revmatických bolestech končetin. Rozrazil také vždy působil obdivuhodně při zastaralém suchém zánětu průdušek (bronchiálním kataru).

Z kvetoucí rostliny rozrazilu můžeme připravit i čerstvou šťávu, kterou doporučujeme při chronických chorobách kůže, především při ekzémech. Protože se ve starých bylinkářských knihách rozrazil vychvaluje i jako bylina na rány, doporučuji ho použít při zanícených a těžko se hojících ranách, zvláště v blízkosti holenní kosti (bércové vředy).

Ti, kdož trpí na revma a dnu, měli by jednou vyzkoušet účinek tinktury. Pití čaje z rozrazilu omezuje kornatění tepen a tělu dodává pružnost svými krev čistícími účinky.

Sléz lesní

Působí jako ochrana na sliznice trávicího traktu a dýchacích cest. Čaj ze slézu se pije při zánětech sliznice vnitřních orgánů, žaludku, trávicího traktu, ústní dutiny, močového měchýře, také při vředovém onemocnění žaludku a střev. Připravují se z něj i klysmata. Doporučuje se při zánětu průdušek, hrtanu, mandlí, při silném chrapotu, kašli, při zahlenění plic ředí horký hlen, a schlazuje a vyživuje plíce a užívá se také při suchu v ústech.
Sléz se dále používá na výplachy očí, na rány, suchou pokožku, vředy, otoky nohou a rukou při zlomeninách nebo při zánětu cév ve formě obkladů a koupelí.

Sléz se podává při užívání agresivních léků (nesteroidní antirevmatika, antiflogistika, např. Ibuprofen, Ketonal, Brufen apod.), protože chrání sliznici žaludku.

Šalvěj

Pití šalvějového čaje přispívá k posílení celého těla, zabraňuje záchvatům mrtvice a velmi příznivě působí při obrně. S levandulí je jedinou léčivou rostlinou, která pomáhá při nočním pocení. Vyléčí nemoc, která je původcem nočního pocení a svou léčivou mocí odstraňuje značnou slabost, která je průvodním jevem této choroby. Mnozí lékaři objevili dobré vlastnosti šalvěje, užívají ji při křečích, onemocněních míchy, onemocnění žláz a také při třesu končetin. Při těchto chorobách se pijí během dne dva šálky po doušcích. Čaj velmi dobře působí při nemocných játrech, odstraňuje nadýmání a všechny další těžkosti, které vyvolává narušení jater. Šalvěj pročišťuje krev, odvádí hleny z plic, průdušek a žaludku, povzbuzuje chuť k jídlu a odstraňuje poruchy ve střevech a průjem.

Čaj ze šalvěje při vnějším použití doporučuji zvláště při zánětech mandlí, bolestech v krku, hnisání zubů, zánětech hrtanu a ústní dutiny. Mnozí dospělí i děti by nemuseli mít vyoperované mandle, kdyby včas užívali šalvěj. Mandle jsou totiž takovými policisty těla, zachycují a zneškodňují jedovaté látky, když mandle chybí, dostávají se jedy do ledvin. Nálev ze šalvěje pomáhá i při krvácení dásní a uvolnění zubů hrozících vypadnutím. Kloktá se jím například při paradentóze.

Lidé se slabými nervy, ba i ženy s nemocnou dolní částí těla, měli by si dávat sedací šalvějovou koupel.  Pozor!!! Šalvěj snižuje produkci mateřského mléka.

Rostlina se nesmí používat ve velké množství. Obsahuje malé množství thujonu, který je jedovatý.

Truskavec

Truskavec je stará léčivá rostlina, která odedávna sloužila k zastavení krvácení. K tomu se používá i dnes, ale v praxi se využívá spíše díky jeho stahujícím účinkům, hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Doplňuje energii nejen slezině, ale i ale i močovému měchýři a ledvinám. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny. Droga má také mírné protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj je prospěšný při chorobách kloubů, při dně, revmatismu, při některých ženských chorobách, především u silného menstruačního krvácení a gynekologické výtoky. Slouží též při léčení tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest, protože uvolňuje a reguluje hleny.

Zevně slouží čaj z truskavce k omývání špatně se hojících a mokvajících ran, na něž můžeme přikládat také celé spařené byliny. Ve formě obkladu, ideálně přes noc, se doporučuje na dlouho se hojící hnisavé rány i na krví podlité oči.

Truskavec je neškodná bylina a v obvyklém dávkování ji můžeme užívat neomezeně. Opatrně ji lze užívat i v těhotenství.

Zemědým

Zemědým byl známý již ve starém Řecku ba i starověcí arabští lékaři věděli, že čaj ze zemědýmu silně čistí krev (detoxikace), a to bylině zůstalo jako hlavní léčebné uplatnění dodnes. Zemědým se dále používá při kožních chorobách, na čištění pleti při akné, proti vyrážkám a na posílení celého těla. Tonifikuje energii ve slezině, játrech i žlučníku a podporuje vylučování žluči, pomáhá při migréně (způsobenou poruchami žlučníku), má příznivý vliv na červené krvinky, odvádí z krve horko, zlepšuje krev a upravuje její špatnou srážlivost.

Silný odvar ze zemědýmu se používá zevně na omývání vyrážek a chronických ekzémů, přidává se i do sedacích koupelí při hemoroidech a rakovině konečníku.

Při samotném vnitřním používání zemědýmu se dávkuje bylina v menším množství než obvykle, neboť je mírně jedovatá a mohla by vyvolat dýchací nebo srdeční obtíže. Bylinka by se neměla užívat v těhotenství.

Bříza

Odvar nebo nálev z listů užívaný jako čaj má silné močopudné účinky a je vhodný pro čištění a odvodňování těla, při snížené funkci ledvin, ledvinových kamenech a zánětlivých onemocněních močového měchýře . Snižuje i krevní cholesterol. Pupeny ve formě tinktury jsou ideální, protože pomáhají při nemocech slinivky břišní – pankreatu a sleziny, protože bříza z těchto orgánů odstraňuje vlhko.

Používáme ji také při koupelích, protože má význam i při kloubních onemocněních, jako je revma, artróza, osteoporóza, dna a dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin např. chloridů a jiných solí a zmírňuje otoky kloubů. Dříve se běžně používala i  kůra břízy do koupele pro léčbu právě kožních potíží a kloubních nemocí. Detoxikace organismu pomocí březového čaje má také příznivý vliv na stav naší pleti a pomáhá s léčením akné.

Bříza dokáže léčit a zmírňovat i řadu kožních potíží, jako je vyrážka, akné, některé typy ekzémů, plísňová onemocnění a drobnější poranění kůže. Její léčivé účinky často využívají i lidé trpící lupy, příliš mastnou vlasovou pokožkou a nadměrným vypadáváním vlasů. Za tímto účelem je vhodný jak odvar z listů a pupenů, tak speciálně upravená březová míza.

Sedmikráska

V lidovém léčitelství se využívají listy a především květy sedmikrásky, které jsou zdrojem řady minerálních látek. Obsahují také hořčiny, třísloviny, sliz, flavonoidy (apigein), organické kyseliny nebo inulin.

Sedmikráska působí protizánětlivě a hojivě, pomáhá při potížích močových cest a ledvin (odvodňuje). A je také užitečná při kašli na odhlenění dýchacích cest. Podporuje činnost jater a žlučníku, čistí krev. Ulevuje při zažívacích potížích a zevně hojí nejrůznější kožní potíže.

Medvědice lékařská

Svými čistícími a dezinfekčními účinky pomáhá již po dlouhá staletí lidem trpícími urologickými potížemi například při obtížích při močení, tvorbě močových kamenů, používá se při náhlém zánětu močového měchýře, spojeného se špatným vylučováním a kyselou močí. Velmi dobře totiž odvádí z močového měchýře horko. V současné době se používá také při výrobě léčiv v moderní medicíně. Kombinací moderní medicíny spolu s čajem medvědice lékařské, urychlujete proces léčby.

Nemá žádné vedlejší účinky, proto je vhodná pro těhotné a kojící ženy, (samozřejmě při předešlé konzultaci s lékařem!) kterým pomáhá v prvních třech měsících před potratem a po porodu urychluje hojení nejrůznějších zánětů. Používá se jak ve formě odvarů, tak na tinktury.

Medvědice má dobré účinky, ale nelze ji užívat dlouhou dobu a ve velkém množství, hrozí nebezpečí poškození jater!

Kuklík městský

Patří mezi rostliny, které nejsou příliš známé, přesto se jedná o léčivku se zajímavými vlastnostmi. Především má svíravé a dezinfekční účinky. Využitelný je pro zastavení krvácení (např. dásní), přičemž se může osvědčit i při zánětech sliznic (především střev, jícnu, žaludku a také při žaludečních vředech). Celkově pak působí kladně na trávící soustavu. Posiluje žaludek a účinkuje rovněž při průjmech, a to i při chronických potížích.

Existují však i další léčivé účinky kuklíku městského. Tak například bývá doporučován pro celkové posílení organismu, dále pro snížení teploty a ženám může pomoci i při děložních křečích. Nabízí se ovšem také zevní využití. Kulík totiž účinkuje při kožních zánětech, stejně jako při zaníceních hemeroidech, a to při omývání postižených míst. Musíme ovšem doplnit, že obsahuje mírně toxické látky (geosid či eugenol), takže by se určitě neměl užívat dlouhodobě.

Trnka

Čaj z čerstvých květů čistí krev vyčerpanou po zimě a usnadňuje přizpůsobení jarnímu počasí. Stačí květy vhodit do konvice s vodou horkou 60 °C. Už po třech minutách je čaj hotový. Probouzí nové síly a podporuje imunitní systém. Pomáhá organismu zbavit se škodlivých zbytků látkové výměny a podporuje hubnutí.

Sebastian Kneipp považoval trnkové květy za nejšetrnější projímadlo, jaké existuje. Působí jemně a vytrvale. Plody obsahují velké množství tříslovin, kyselin ovocných, minerálních látek a vitaminu C. Posiluje vyčerpaný organismus při rekonvalescenci a v době nachlazení. Sušené plody a trnková šťáva uklidňuje podrážděný žaludečné střevní trakt, i po zvracení nebo průjmu.

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška je známá především tím, že má schopnost zastavovat či snižovat vnější a vnitřní krvácení. Posiluje energii srdce a sleziny. Z tohoto důvodu byla v minulosti hojně využívána, ale v případně nouze ji lze použít i dnes. Můžete ji aplikovat zevně, a potom umí pomoci s krvácením, ranami, otoky, pohmožděninami, hemoroidy a různými potížemi s pokožkou. Uplatníme ji navíc nachází i při bolestech hlavy a kloubů.

Kokošku pastuší tobolku je samozřejmě možné užívat i vnitřně. Účinkuje na krvácení z nosu a velmi nápomocná může být ženám, protože pozitivně působí na děložní a silné menstruační krvácení. Posiluje energii srdce i sleziny. Zároveň dokáže mírně snižovat krevní tlak a kladný vliv má také na onemocnění močových cest. Dlouhodobě pak pomáhá s kornatěním cév a podporuje správné fungování metabolismu.

Kostival

Z téte kouzelné bylinky se připravují různé masti, tinktury, oleje a používá se rovněž na obklady. Nejenže zmírňuje bolesti, ale zároveň podporuje regeneraci tkaní a hojí rány. Každý, kdo preferuje zelenou medicínu, by tedy měl mít tuto bylinku na své zahrádce! Kořen kostivalu je účinný při krevních podlitinách neboli modřinách, problémech se žílami (záněty či křečové žíly), dále při poruchách prokrvení, bércových vředech anebo při nepříjemných bolestech šíje a páteře. Používá se rovněž při revmatismu, a pokud je potřeba doporučuji ho zkusit i jako podporu hojení (především otevřených) zlomenin. Jeho listy pak působí pozitivně na bolestivé záněty kloubů a fungovat mohou rovněž při výronu či podvrtnutí.

Kopřiva

Ukáže se skoro jako první a roste všude. Během roku ji pak budeme zatracovat, ale teď ji vítejme. Už teď můžeme její mladé výhonky přidat do nádivky nebo z ní udělat rovnou špenát. Není ale jenom k jídlu. Kopřiva jako jedna z nejznámějších bylinek a je oblíbená díky svým léčebným a detoxikačním účinkům. Působí především na celkové posílení organismu a rozpouští škodliviny v těle, takže pomáhá při léčbě virových a bakteriálních onemocněních. Je skvělá, když si chcete pročistit cévní systém a nebo trpíte krevním nedostatkem.

Přispívá k vylučování přebytečných tekutin z těla a zklidňuje infekce močových cest. Další výbornou vlastností  je její pozitivní vliv na metabolismus. „Posiluje střevní činnost, celkově podporuje látkovou výměnu a trávení. Díky vysokému obsahu železa výrazně pomáhá při únavě, vyčerpanosti a velkém psychickém vypětí. Pozor, nadměrné užívání způsobuje ledvinové kameny!

Vlaštovičník

Odpor vůči této bylině si dovedeme vysvětlit jen tak, že v počátcích průmyslové výroby léčiv se zásadně zatracovaly všechny vysoce hodnotné léčivé rostliny, a to proto, aby lidé byli odlákáni od léčivek a začali užívat chemické léky.Vlaštovičník je ve větším dávkování jedovatá bylina a proto je důležité dbát pokynů každého návodu na jednotlivých tinkturách!

Vlaštovičník je nejspolehlivějším prostředkem při těžkých onemocněních jater i žlučníku, zvláště když se užívá v čerstvém stavu. Používá se, protože pročišťuje krev a játra, pomáhá tvorbě krve a dobře ovlivňuje i látkovou výměnu. S úspěchem se také užívá při onemocnění ledvin, nebo slinivky.

Můžeme jej doporučit i při hemoroidech a pálení v konečníku, při píchání a pálení při močení, jakož i při hučení v uších (tinitus). V těchto případech je třeba během dne vypít po doušcích dva až tři šálky čaje, který se nevaří, ale pouze spaří vroucí vodou.
Zevně se používá při chorobách kůže, kuřích okách, bradavicích a nemizejících lišejích. Šťáva pomáhá i při krvácení a odchlípnutí sítnicenebo šedý zákal.

Tato bylinka se používá na onkologické onemocnění.

Podběl

Jeho žluté hvězdičky uvidíte hned, jak sleze sníh. Pomůže vám zbavit se posledních pozůstatků zimního kašle. Působí jako prostředek k uvolňování hlenů, usnadňuje odkašlávání, je potopudný, močopudný a má protizánětlivé účinky. Čaj z něj můžete pít při nachlazení, při onemocnění horních cest dýchacích, při astmatu, po zápalu plic a vždycky při horečce. Obklad z nálevu pomáhá při zánětu žil, na vředy, na ekzémy a  na špatně se hojící rány.

Pampeliška

Další jarní žluté potěšení. Pomáhá zbavovat tělo jedů a toxinů a povzbuzuje funkci trávicích orgánů a jater. Používáme ji  při potížích s játry, žlučníkem, žaludkem a močových měchýřem. Léčí záněty těchto orgánů, je výborná při bolesti kloubů a šlach, na revma a používá se při vysokém cholesterolu. Výborná je i pro diabetiky ! Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek pomáhá při únavě. Její listy a kořeny jsou významné nejen pro pročištění organismu, ale listy vám budou chutnat i jako salát, který tvarem i chutí připomíná oblíbenou rukolu i s její nahořklou příchutí. Nejméně hořké jsou však kořeny, které se doporučují užívat při rakovině.

Prvosenka

Prvosenka nebo-li lidově petrklíč je skvělým přípravkem na péči o dýchací orgány. Díky látce saponin účinně ředí hleny v průduškách a plících, čímž usnadňuje odkašlávání. Kromě toho je petrklíč skvělým pomocníkem při nachlazení, chřipkách, astmatu a bronchitidách. Kromě dýchacích problémů je užitečný i při léčbě neuróz, stresu, migrén, revma a chronické nespavosti. Čaj z kořene je skvělým lékem při dýchacích problémech, močových kamenech, revmatismu a dně. Odvar z kořene a kvetoucí natě se pije při migréně a melancholii. Posiluje nervy, žíly a svaly.

Čaj z květů petrklíče čistí pleť, odstraňuje pihy a vyrovnává vrásky.

Violka

Patří mezi naše nejstarší léčivé byliny. Psal o ní už Dioskorides a Plinius starší v prvním století našeho letopočtu. V této době se doporučovalo přivonět k ní při bolestech hlavy. Dnes se využívá v lidovém léčitelství především proti kašli, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Přípravkům z oddenku i natě se připisuje schopnost rozpouštět hleny a podporovat vykašlávání. Léčí astma a pomáhá při chrapotu. Méně se využívá pro svoje močopudné a potopudné účinky. Příznivě působí také při revmatismu, dně a zánětech svalstva, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech. Violka také čistí krev a pomáhají při kožních chorobách. Používá se vnitřně i zevně na lupy, svědění kůže, na mléčné stroupky dětí a také na akné. Pozor při předávkování vyvolává zvracení!

Posted in Aktuality