Jaké bylinky sbíráme v říjnu?

Jaké bylinky sbíráme v říjnu?
0 1 října 2019

Jírovec

Kaštan se používá zejména na různé cévní problémy. Léčí hemoroidy, záněty žil, křečové žíly, zpevňuje cévy, bércové vředy a sklerotizaci cév. Zlepšuje také prokrvení a léčí krevní stáze. Doplňuje energii srdci a posiluje ledviny i slezinu. Podle všeho snižuje i hladinu cholesterolu v krvi, čímž pomáhá při cukrovce a jaterních potížích. Jírovec léčí vlhkost, otoky, hlavně otoky lymfatických žláz. Má protizánětlivé působení. Při vnějším použití se hodí do mastí proti revma zvláště revmatoidní artritidě a křečovým žilám.

Proskurník

Lidé považovali  tuto rostlinku za všemocný lék.

V léčitelství se používají sice i květ a list, především však kořen. Ve všech částech rostliny jsou slizovité látky a polysacharidy. Právě přítomnost slizových látek ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí při suchém kašli, protože doplňuje jin plic. Je to prvotřídní lék proti kašli a kataru průdušek – při tomto onemocnění působí velmi účinně, především pro děti. K léčení těchto chorob ho většinou používáme v kombinaci s jinými, podobně působícími rostlinami. Slizové látky chrání sliznici před drážděním, proto se proskurník osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům, protože doplňuje jin žaludku a pročišťuje horko.

Proskurník nikdy nevaříme ani nezaléváme horkou vodou, neboť teplem se nejúčinnější slizové látky ničí.

Nejvhodnější je použít vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinami přilejeme do vychlazeného čaje. V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá jako kloktadlo a k výplachům ústní dutiny při různých zánětech, vřídcích apod., můžeme ho též přidat do koupelí při kožních ekzémech.

Kuklík městský

Patří mezi rostliny, které nejsou příliš známé, přesto se jedná o léčivku se zajímavými vlastnostmi. Především má svíravé a dezinfekční účinky. Využitelný je pro zastavení krvácení (např. dásní), přičemž se může osvědčit i při zánětech sliznic (především střev, jícnu, žaludku a také při žaludečních vředech). Celkově pak působí kladně na trávící soustavu. Posiluje žaludek a účinkuje rovněž při průjmech, a to i při chronických potížích.

Existují však i další léčivé účinky kuklíku městského. Tak například bývá doporučován pro celkové posílení organismu, dále pro snížení teploty a ženám může pomoci i při děložních křečích. Nabízí se ovšem také zevní využití. Kulík totiž účinkuje při kožních zánětech, stejně jako při zanícených hemoroidech, a to při omývání postižených míst. Musíme ovšem doplnit, že obsahuje mírně toxické látky (geosid či eugenol), takže by se určitě neměl užívat dlouhodobě.

Kozlík

Má uklidňující účinky na všechny problémy způsobené „od nervů“, uklidňuje nervózní žaludek, stres, alergie, neklid, hysterii, deprese, bolesti hlavy. Můžeme jím nahradit prášky na spaní, protože zabírá velmi spolehlivě a na rozdíl od léků nemá žádné vedlejší účinky. Používá se na silné menstruační krvácení, při přechodu,  jako prevence mrtvice, u očí šedý a zelený zákal,  bušení a píchání u srdce, a na nepravidelný tep.

Je však bohužel návykový a nesmí se užívat déle než 3-4 týdny.

 

Libeček

I když je libeček proslulý především jako koření, nezanedbatelné jsou i jeho účinky na naše zdraví. Působí močopudně a doporučován je i v případě potíží s ledvinovými kameny a žlučovými kameny, jakož i při infekcích močových cest a posiluje energii ledvin. Zároveň dokáže potlačovat nadýmání, má kladný vliv na vylučování trávících šťáv i nechutenství a celkově zlepšuje trávení, protože velmi posiluje energii sleziny. V kuchyni by vám tedy neměl v žádném případě chybět! Libeček lékařský můžete použít, pokud chcete pročistit svůj organismus, protože tímto způsobem se lze účinně zbavit mnoha usazených i toxických látek. Doporučován je i při katarech dýchacích cest a především kořen také při potížích s revmatem, artrózou či dnou. Právě kořen občas bývá přidáván i do koupelí, protože při zevním použití dokáže pomoci hojit různá poranění a některá kožní onemocnění (hlavně plísňová). Libeček by však určitě neměli používat lidé s chorobami ledvin a těhotné a kojící ženy.

Pýr

Pýr je univerzální léčivá bylinka. V první řadě slouží k otokům – odvodňuje organismus a odstraňuje hlen, je to močopudný a pročišťující prostředek se používá při nemocech močových cest a ledvin proto, že doplňuje jin ledvin.

Detoxikace – detoxikuje organismus, pomáhá při látkové výměně metabolismu a rozrušuje ledvinové a močové kaménky. Hodí se k léčení kožních nemocí, včetně lupénky. Doplňuje jin jater a pročišťuje horko z krve a zprůchodňuje je. Je skvělý i na revmatoidní artritidu. Snižuje hladinu cholesterolu.
Pýr se dále používá při nemocech dýchacích cest. Chrání sliznice celého těla. Pýr celkově posiluje organismus. Zevně se používá formou klystýrů při vnitřních hemoroidech.

Růže šípková

Šípky jsou močopudné a používají se k léčbě zánětu močového traktu a ledvin. Užívají se též ke zmírnění kolikových bolestí a při průjmu. Příznivě působí na žaludek. Zejména čerstvé šípky mají vysoký obsah vitaminu C což se hodí při nemocech z nachlazení, kašli, horečkách atd. Sloužily jako léčivo proti kurdějím.

Trnka

Čaj z čerstvých květů čistí krev vyčerpanou po zimě a usnadňuje přizpůsobení jarnímu počasí. Stačí květy vhodit do konvice s vodou horkou 60 °C. Už po třech minutách je čaj hotový. Probouzí nové síly a podporuje imunitní systém. Pomáhá organismu zbavit se škodlivých zbytků látkové výměny a podporuje hubnutí.

Sebastian Kneipp považoval trnkové květy za nejšetrnější projímadlo, jaké existuje. Působí jemně a vytrvale. Plody obsahují velké množství tříslovin, kyselin ovocných, minerálních látek a vitaminu C. Posiluje vyčerpaný organismus při rekonvalescenci a v době nachlazení. Sušené plody a trnková šťáva uklidňuje podrážděný žaludečné střevní trakt, i po zvracení nebo průjmu.

Jalovec

Léčebná síla jalovce začala již ve středověku. Plody mají tak silné dezinfekční účinky, že v dobách středověkých epidemií neonemocněli lidé, kteří během dne žvýkali bobulky jalovce. I nyní, kdy už takové epidemie nehrozí a existují proti nim i účinnější léky, je užitečné rozžvýkat postupně nalačno a pomalu pět až deset jalovcových bobulek na celkové pročištění organismu (detoxikace). Příznivě působí na slezinu, kterou zahřívá (doplňuje jang sleziny).

Hlavní léčebně použití jalovce je při močových onemocněních, zvláště když je problém s  bílkovinou v moči (ideálně se kombinuje se zlatobýlem, břízou a vřesem). Jalovec přidáváme také do močopudných čajů, protože posiluje močový měchýř a zahřívá ledviny a také do směsí na choroby dýchacích cest. Zlepšuje látkovou výměnu, což ho spolu s močopudnými účinky předurčuje k léčení kloubního revmatismu (revmatoidní artritida).

Lze ho doporučit i při srdeční slabosti na odvodnění organismu – otoky nohou (otoky kolem kotníků) způsobené selháváním srdce. K tomuto účinku lze použít i krušinu a libečkem. Dále lze jalovec použít při různých kožních chorobách.

Před použitím je vhodné plody rozdrtit, aby se dosáhlo lepšího vyluhování účinných látek.

Z plodů jalovce se připravuje také oblíbená koupel nebo jsou přísadou do různých léčivých odvarů na koupání, nejčastěji při revmatismu a jiných bolestech kloubů. Pro tento účel můžeme používat i mladé jarní výhonky. Taková koupel neuvěřitelně posiluje celé tělo.

Rakytník

Plody rakytníku používáme hlavně na podporu imunity a pro posílení obranyschopnosti, při rekonvalescencích po operaci nebo nemoci. Ale má i spoustu dalších zajímavých účinků léčí vysoký cholesterol, krevní tlak. Používáme ho při mozkové cévní příhodě, infarktu myokardu pro podporu průchodnosti cév a zlepšení jejich pružnosti. Také má dobré využití při gastritidě a je prevencí žaludečních vředech a zánětech žaludku.

Komonice

Komonice se používá hlavně při žilních chorobách, zvyšuje pružnost cév a zároveň omezuje jejich lámavost. Léčí se s ní křečové žíly, hemoroidy, náchylnost tvorbě modřin. Komonice snižuje srážlivost krve, čehož se využívá při léčbě i prevenci trombóz a z toho plynoucích embolií.
V neposlední řadě se komonice hodí do čajových směsí proti kašli, astmatu, bronchitidě. Uvádí se též působení protikřečové a protizánětlivé. Pomáhá i při migrénách a bolestech hlavy.
Nespavost – podávaná před spaním slouží jako hypnotikum. Přivnějším použití se hodí na omývaní vředů, bércových vředů, hemoroidů, zánětů očních víček.

Na dávkování je třeba si dát pozor!

Mochna husí

Mochna je velmi zajímavá rostlinka, má obecně protizánětlivé účinky podobně jako sedmikráska, a proto se nám čaj z obou bylin hodí například pro podporu odkašlávání při nachlazení. Doplňuje, schlazuje a vyživuje ledviny i srdce, zprůchodňuje játra a posiluje slezinu tak, aby zadržovala krev ve svých cévách a odstraňuje vlhko.

Její využití je vhodné při krvácení z dělohy z horka, při zánětech střeva a když je problém s krvácením střeva, protože zastvavuje krvácení. Je možné ji i kloktat při paradentóze a když nám krvácejí dásně.

.Kokoška pastuší tobolka

Kokoška je známá především tím, že má schopnost zastavovat či snižovat vnější a vnitřní krvácení. Posiluje energii srdce a sleziny. Z tohoto důvodu byla v minulosti hojně využívána, ale v případně nouze ji lze použít i dnes. Můžete ji aplikovat zevně, a potom umí pomoci s krvácením, ranami, otoky, pohmožděninami, hemoroidy a různými potížemi s pokožkou. Uplatníme ji navíc nachází i při bolestech hlavy a kloubů.

Kokošku pastuší tobolku je samozřejmě možné užívat i vnitřně. Účinkuje na krvácení z nosu a velmi nápomocná může být ženám, protože pozitivně působí na děložní a silné menstruační krvácení. Posiluje energii srdce i sleziny. Zároveň dokáže mírně snižovat krevní tlak a kladný vliv má také na onemocnění močových cest. Dlouhodobě pak pomáhá s kornatěním cév a podporuje správné fungování metabolismu.

Pampeliška

Další jarní žluté potěšení. Pomáhá zbavovat tělo jedů a toxinů a povzbuzuje funkci trávicích orgánů a jater. Používáme ji  při potížích s játry, žlučníkem, žaludkem a močových měchýřem. Léčí záněty těchto orgánů, je výborná při bolesti kloubů a šlach, na revma a používá se při vysokém cholesterolu. Výborná je i pro diabetiky ! Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek pomáhá při únavě. Její listy a kořeny jsou významné nejen pro pročištění organismu, ale listy vám budou chutnat i jako salát, který tvarem i chutí připomíná oblíbenou rukolu i s její nahořklou příchutí. Nejméně hořké jsou však kořeny, které se doporučují užívat při rakovině.

Violka

Patří mezi naše nejstarší léčivé byliny. Psal o ní už Dioskorides a Plinius starší v prvním století našeho letopočtu. V této době se doporučovalo přivonět k ní při bolestech hlavy. Dnes se využívá v lidovém léčitelství především proti kašli, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Přípravkům z oddenku i natě se připisuje schopnost rozpouštět hleny a podporovat vykašlávání. Léčí astma a pomáhá při chrapotu. Méně se využívá pro svoje močopudné a potopudné účinky. Příznivě působí také při revmatismu, dně a zánětech svalstva, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech. Violka také čistí krev a pomáhají při kožních chorobách. Používá se vnitřně i zevně na lupy, svědění kůže, na mléčné stroupky dětí a také na akné. Pozor při předávkování vyvolává zvracení!

Posted in Aktuality