Jaké bylinky budeme sbírat v srpnu?

Jaké bylinky budeme sbírat v srpnu?
0 17 července 2019

Jalovec

Léčebná síla jalovce začala již ve středověku. Plody mají tak silné dezinfekční účinky, že v dobách středověkých epidemií neonemocněli lidé, kteří během dne žvýkali bobulky jalovce. I nyní, kdy už takové epidemie nehrozí a existují proti nim i účinnější léky, je užitečné rozžvýkat postupně nalačno a pomalu pět až deset jalovcových bobulek na celkové pročištění organismu (detoxikace). Příznivě působí na slezinu, kterou zahřívá (doplňuje jang sleziny).

Hlavní léčebně použití jalovce je při močových onemocněních, zvláště když je problém s  bílkovinou v moči (ideálně se kombinuje se zlatobýlem, břízou a vřesem). Jalovec přidáváme také do močopudných čajů, protože posiluje močový měchýř a zahřívá ledviny a také do směsí na choroby dýchacích cest. Zlepšuje látkovou výměnu, což ho spolu s močopudnými účinky předurčuje k léčení kloubního revmatismu (revmatoidní artritida).

Lze ho doporučit i při srdeční slabosti na odvodnění organismu – otoky nohou (otoky kolem kotníků) způsobené selháváním srdce. K tomuto účinku lze použít i krušinu a libečkem. Dále lze jalovec použít při různých kožních chorobách.

Před použitím je vhodné plody rozdrtit, aby se dosáhlo lepšího vyluhování účinných látek.

Z plodů jalovce se připravuje také oblíbená koupel nebo jsou přísadou do různých léčivých odvarů na koupání, nejčastěji při revmatismu a jiných bolestech kloubů. Pro tento účel můžeme používat i mladé jarní výhonky. Taková koupel neuvěřitelně posiluje celé tělo.

Kostival

Z téte kouzelné bylinky se připravují různé masti, tinktury, oleje a používá se rovněž na obklady. Nejenže zmírňuje bolesti, ale zároveň podporuje regeneraci tkaní a hojí rány. Každý, kdo preferuje zelenou medicínu, by tedy měl mít tuto bylinku na své zahrádce! Kořen kostivalu je účinný při krevních podlitinách neboli modřinách, problémech se žílami (záněty či křečové žíly), dále při poruchách prokrvení, bércových vředech anebo při nepříjemných bolestech šíje a páteře.Používá se rovněž při revmatismu, a pokud je potřeba doporučuji ho zkusit i jako podporu hojení (především otevřených) zlomenin. Jeho listy pak působí pozitivně na bolestivé záněty kloubů a fungovat mohou rovněž při výronu či podvrtnutí.

Ostropestřec

Jeho popularita se dodnes nejvíce udržuje v Německu, u nás se příliš nerozšířila. Nejčastější vyžití je na všechny druhy onemocnění jater, v tom se velmi podobá jaterníku. Semena ostropestřce lze považovat za vůbec nejlepší rostlinný lék na játra. Spolu s játry léčí i žlučník a některé jiné choroby trávicího ústrojí, protože doplňuje játra a slezinu celkově a doplňuje i krev a zmírňuje horkost. Také rozpouští horké jedy.

Že je ostropestřec opravdovým obrem i svou léčivou hodnotou, to dokazují další možnosti jeho uplatnění. Tato bylina napravuje poruchy krevního oběhu, prospívá při nízkém krevním tlaku, tonizuje cévy, příznivě ovlivňuje onemocnění srdečně-cévního systému, pomáhá i při migrénách a závratích. Posiluje také organismus a léčí různé druhy alergií, jako například kožní kopřivku a sennou rýmu, osvědčuje se při astmatických záchvatech a odstraňuje nevolnost při cestování.

Pokud má rostlinka bílé fleky na listech působí příznivě na lymfatický systém.

Čaj z ostropestřce sladíme vždy medem. Pokud ho neužíváme samostatně, doporučuje se přidávat do hotového čaje nebo do směsi jiných rostlin semena roztlučená na prášek.

Chmel

Chmel má mírně sedativní účinky a uklidňuje. Proto se často přidává do bylinných směsí při nespavost,stresu a nervozitě.

Na zklidnění pohlavního pudu a při silném nervovém vytížení. Také pomáhá při trávicích a žaludečních potížích, protože doplňuje energii sleziny a také působí mírně močopudně a antibakteriálně. Vyživuje jin srdce, ledvin, jater a také žaludku. Uvolňuje křeče a používá se při klimakteriu. Není to razantní bylinka, ale za to pracuje velmi spolehlivě.

Ostružiník

Čaj z listů ostružiníku je oblíbeným čajem proti kašli a uklidňuje záněty sliznic. Vlažný nebo vychlazený se s oblibou používá ke kloktání při chrapotu a angíně. Také čaj pomáhá při a menstruačních potížích.

Ostružinová šťáva je účinným lékem při průjmu. Listy ostružiníku jako obklad urychlují hojení lokálních zánětů.

Zlatobýl

Celík je úžasná bylinka,  harmonizuje a doplňuje energii  ledvin a celkově je posiluje a proto se dává do všech ledvinových čajů! Působí močopudně a dezinfekčně. Také rozpouští ledvinové kameny a písek. Léčí zvětšenou prostatu. Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár, a proto slouží jako lék stařecké demence a aterosklerózy. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy. Z celíku se také připravuje i mast na různé kožní problémy. Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení pohyblivosti po úrazech. V gynekologii se užívá k výplachu.

Rakytník

Plody rakytníku používáme hlavně na podporu imunity a pro posílení obranyschopnosti, při rekonvalescencích po operaci nebo nemoci. Ale má i spoustu dalších zajímavých účinků léčí vysoký cholesterol, krevní tlak. Používáme ho při mozkové cévní příhodě, infarktu myokardu pro podporu průchodnosti cév a zlepšení jejich pružnosti. Také má dobré využití při gastritidě a je prevencí žaludečních vředech a zánětech žaludku.

 

Borůvka

Čerstvé plody obsahují spoustu vitamínů a minerálních látek, především vitamín C, B2, B5, B6, provitamín A, železo, hořčík, vápník, mangan, měď, chrom a zinek.

Jsou výborné pro posílení zraku, zlepšují noční vidění, zostřují zrak a zlepšují prokrvení sítnice, proto se doporučují jako prevence u nemocí, kde jsou poruchy sítnice častou komplikací (kardiovaskulární nemoci, cukrovka), ale pomohou samozřejmě i při slábnoucím zraku nebo šerosleposti.

Plody také snižují cholesterol, zlepšují pevnost a pružnost cév, jsou také i vhodným doplňkem stravy při ateroskleróze, křečových žilách, nebo žilní nedostatečnosti dolních končetin, ale i prevencí proti infarktu nebo mozkové mrtvici. Vysoké množství antioxidantů vychytává v těle volné radikály a tím vlastně zpomaluje stárnutí buněk a zároveň preventivně působí i proti rakovině a dalším civilizačním nemocem. Borůvková šťáva je výborná k hydrataci při chřipce a nachlazení, protože poskytuje nejen tekutiny, ale i výživu a zároveň snižuje horečku. Sušené plody jsou vynikajícím léčivem na akutní i chronický průjem, čaj ze sušených plodů je vhodný k dennímu pití při zánětech střev  a dráždivý tračník, ulcerózní kolitidu či Crohnovu nemoc. Posiluje energii sleziny a ledvin, prože plody mají tendenci zahřívat (posilují jejich jang).

Listy se používají do směsí proti cukrovce, musí být ale z „divokých“ lesních plodů, nikoli pěstovaných vyšlechtěných keřů. Sbírají se před květem rostliny, od června do července, nikoli v době, kdy už nasazují plody, protože podporou vývinu plodů ztrácejí listy své účinné látky.

Konopí

Konopí bylo od pradávna užíváno kromě navození příjemných pocitů také k léčení. Používá se jak nať (převážně ze samičích rostlin), tak samčí květy i semena. V první řadě nať konopí tlumí nejrůznější bolesti. Pomáhá při žaludečních problémech, zvyšuje chuť k jídlu a má tlumivý účinek, který se dá využít při poruchách usínání a nočním buzení.
Konopí dále také tlumí křeče a napětí ve svalech,  a proto ho využijeme při Parkinsonově chorobě, roztroušené skleróze. V neposlední řadě je konopí dobrým lékem zeleného zákalu.
Semeno a výrobky z něj pomáhají při prevenci kardiovaskulárních onemocnění, chrání sliznice, pomáhá při revmatoidní artritidě. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka.
Samčí květy jsou výborné na výrobu mastí. Konopné masti pomáhají při lupénce, bolestech kloubů i svalů, při revmatických bolestech, proti opruzeninám, ekzémům, oparům atd.

Majoránka

Hlavní léčivou vlastností majoránky je její silně tišící vliv na nervovou soustavu a proto se používá při rozčilení, stresech, nespavosti, migréně a pocitech slabosti. Prý vyléčí všechny lidské žaly, i ten největší – nešťastnou lásku. Její další dobrou vlastností je, že ulehčuje průběh menstruace, příznivě ovlivňuje tvorbu a vylučování mateřského mléka. Jako každé koření i majoránka podporuje trávení, zlepšuje činnost žaludku a střeva, odstraňuje plynatost.

Doporučuje se také do koupelí, na rány, jako inhalace nebo jako přísada při rýmě, astmatu a prochladnutí. Při senné rýmě pomůže, když si do nosních dírek vložíme tampon namočený v silném odvaru z majoránky.

Majoránka je běžné a velmi známé koření, ale její blahodárné léčivé vlastnosti ji opravňují k širšímu použití v kuchyni a též jako dobře dostupný, neškodný lék. Samozřejmě i u majoránky platí dobrá zásada, že ani jedno z obou druhů použití není třeba přehánět, mohli bychom si pokazit jídlo i zdraví.

Světlík lékařský

Světlík je rostlinou našich očí. Už starověké národy ho používaly především k léčení očních chorob a pro tento účel ho doporučovali i významní středověcí bylinkáři. Dodnes je to pro něj hlavní využití. Dokáže totiž velmi dobře pomoci při mnohých očních chorobách, přičemž se používá zevně i vnitřně.

Při vnějším použití omýváme oči silným odvarem ze světlíku nebo přikládáme obklady. Doporučuji naplnit sáček z  plátýnka spařeným světlíkem a přiložit na bolavé oko, převázat a nechat působit přes noc. Pomůže nám při zánětu očních spojivek, hnisání, slzení, při tvorbě ječného zrna, zčervenání, podráždění či únavě očí.

Takový obklad je užitečný i na doléčení pooperačních stavů, na regeneraci a posílení oka. Vnitřní použití se podpoří i tím vnějším, podporuje léčení očí a zlepšuje zrak. Příznivě přitom ovlivňuje žaludek, neboť světlík patří k ojedinělým bylinám, které snižují kyselost žaludku, a tím preventivně působí také proti tvorbě žaludečních vředů. Dobrou prevencí a prostředkem na zlepšení zraku, hlavně u starších lidí, je macerát světlíku ve víně.

Bez černý

Kdyby lidé věděli, jaký je to požehnaný keřík, nikdo by nikdy neuřezal ani větvičku bezu, neboť každá jeho část má výborné léčebné uplatnění – kořen, list, květ i plod. Bez má i dva hlavní způsoby použití:

Celé květní talíře sbírejte hned na počátku kvetení, když jsou prostřední květy ještě uzavřené. Květ bylinky však můžete běžně koupit i v lékárně nebo v drogerii. Čaj z květu je prvotřídním lékem na všechny nachlazení. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie, čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá, čímž uvolňuje zácpu. Při vnějším použití je tahle úžasná bylinka výbornou přísadou inhalačních směsí proti rýmě a zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, obličeje, zubů a uší a osvědčila se také na obklady při křečových žilách.

Usušené nebo převařené zralé bobulky černého bezu nejsou jedovaté. Zelené bobulky je třeba odstranit, ponechte jen úplně černé a zdravé. Můžeme je sušit, vyrobit z nich zatepla sirup, běžným způsobem zavařit jako kompot či zalít vínem. Můžeme je jíst i syrové, ale jen ve zcela minimálním množství, protože projímají.

Hlavní význam plodů bezu spočívá v tom, že tiší bolesti nervového původu. Pomáhají při zánětech nervů (neuritidě a nerugalii), například trojklaného nervu, sedacího nervu (ischias) a při výhřezu meziobratlové ploténky páteře.

Vřes

Především ho přidáváme do směsí na léčení chorob ledvin a prostaty, neboť výborně dezinfikuje močové cesty, má protizánětlivé účinky a tím pomáhá při zánětu ledvin, močového měchýře a močových cest. Zároveň také rozpouští močové kameny. Svou močopudností zlepšuje odvod tekutin z těla, snižuje pocení, prospívá i při revmatických onemocněních. Kromě toho vřes pomáhá uklidňovat nervovou soustavu, uplatňuje se proti nespavosti a při poruchách látkové výměny.
Protože je při nachlazení potopudný, můžeme ho využít i při onemocnění z prochladnutí a proti horečce.

Vřes má také jedno speciální uplatnění – je to jedna z mála rostlin, které pomáhají při takzvané řezavé bolesti při močení. I když se vřes používá především vnitřně, jeho stahující účinky dle TČM  můžeme uplatnit i zevně, a to k omývání ran.

Čaj z vřesu nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání.

Řepík

Řepík má velké léčivé účinky při všech zánětech v krku, ústech, v hrtanu. Rostlinku využijeme při angíně a zánětu mandlí, onemocnění krku a zápalech sliznice dutiny ústní. Ten kdo při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají a mají přetížené hlasivky, by měl denně preventivně kloktat řepíkem.

Listy dobře účinkují při chudokrevnosti, ranách a s úspěchem se užívají při revmatismu, bolestech v kříži, těžkostech při trávení, tvrdnutí jater a při chorobách sleziny. Denně se pijí až dva šálky čaje. Děti, mající tuberkulózu krčních uzlin, měly by se denně v řepíku koupat.

Řepík patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny, a to pro své svíravé účinky a pro obrovský obsah léčivých látek. Pokud pijeme čaj třikrát denně léčí rozšíření srdce, žaludku, střev a rozedmu plic, dále po delším užívání i nemoci ledvin a močového měchýře.“
Při křečových žilách a bércových vředech je možné vřele doporučit řepíkovou mast, která má podobné užití jako mast z měsíčku lékařského.

Měsíček

Měsíček je jednou z hlavních gynekologických rostlin. Upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci, mírní klimakterické potíže, tlumí gynekologické záněty, také je skvělý při žlučníkových a jaterních problémech. Při nedostatečné funkci jater se používá hlavně ve směsích spolu s dalšími jaterními bylinami. Pomáhá při nejrůznějších vnitřních zánětech například zánět jícnu, zánět střev, dvanácterníku, žaludku, včetně žaludečních vředů. Měsíček má též kancerostatické působení, zvláště na žaludek a vnitřní orgány. Při vnějším použití se hodí zejména na záněty, špatně se hojící rány, křečové žíly, hemoroidy.
Měsíček je vhodný i k výplachům očí při různých zánětech. Je také dobrým kloktadlem při bolestech v krku a při různých vřídcích a zánětech v dutině ústní.

Echinacea

Echinacea má výhodu, že účinkuje velmi rychle a má široký záběr. Dá se kombinovat s ostatními bylinami, jejichž účinek se v tradičních receptech díky Echinacei zesílí. Její hlavní účinky jsou antibakteriální a antivirové, čistí krev, zlepšuje obranyschopnost a hojí rány. Urychluje zotavení z nachlazení, při chřipkách, bolestech v krku, pomáhá při chronických nemocích tohoto typu, léčí zánět středního ucha, podporuje odolnost a obranyschopnost dýchacích cest, léčí chronickou bronchitidu, zánět dutin, snižuje horečku, pomáhá při vykašlávání žlutého nebo zeleného hlenu z průdušek a plic, je vhodná na odstranění oparů, pomáhá při hojení kožních problémů jako jsou lupénka, ekzémy a akné, působí proti kožním vyrážkám infekčního typu a zraněním, stimuluje imunitu a zvyšuje počet bílých krvinek, čistí krev a zvyšuje obranyschopnost proti chronickým infekcím, vylučuje z těla toxické zatížení, které vyvolává např. naběhlé mízní uzliny, tupé bolesti hlavy, vracející se vředy, bolesti v krku. Pomáhá pročistit lymfatický systém, léčí hnisání, odstraňuje plísňová onemocnění, léčí chronické záněty močového měchýře a močových cest a ledvin, léčí ženské pohlavní orgány a prostatu také zánět dělohy či zánět prostaty, pomáhá léčit krvavé močení a hemeroidy. Pomáhá při uštknutí nebo poštípání od jedovatých živočichů, od různých boláků a bércových vředů, zarudlých pupenů na kůži, chorobných skvrnách, hnisavých zánětech kůže. Podporuje porušenou imunitu při rakovině po chemoterapii a ozařování.

Divizna

Květ divizny  běžně seženeme i v lékárně. Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny. Ve starověku byla opředena pověrami, ale již tehdy se používala na průdušky a plíce. K tomuto účelu slouží výhradně i dosud. Uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Hlavně proto tvoří významnou složku mých čajových směsí proti kašli.

Divizna však má i jiné léčivé účinky. Velké čerstvé listy můžeme používat jako obklad při revmatických a svalových bolestech, na špatně se hojící rány, na opuchliny a vředy, podobně jako devětsil. Na zahleněný nos se doporučuje šňupání prášku ze sušených květů. Čaj z květů posiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo.

Dobromysl

Čistí zahleněné plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při nemocech průdušek. Dobromysl zlepšuje náladu a uklidňuje a částečně nahrazuje i kozlík, celkově posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh. Bylinka působí také dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti. Oregano neboli dobromysl upravuje stolici, tedy průjem zahustí a zácpu zvláční. Pomáhá proti křečím a pro ženy je důležitá tím, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá, napomáhá pravidelnosti menstruačního cyklu a uvolňuje křeče.

Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože posiluje celý organismus; velmi dobře se tyto účinky projevují u slabých dětí. Prospívá však i při revmatismu a kožních onemocněních. Přidává se také do inhalačních směsí při rýmě, chřipce, zánětu průdušek a podobně.

Heřmánek

Heřmánek je „všelékem“, zvláště pro malé děti. V každé rodině by měl být dítěti podáván heřmánkový čaj především při křečích a bolestech v bříšku. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, bolestech žaludku. Také pomáhá při poruchách menstruace, vynechání měsíčků, při nespavosti, horečce, bolesti ran a zubů, při zánětu nadvarlat.

Heřmánek napomáhá pocení, mírní křeče, kromě toho působí protizánětlivě a dezinfikuje, především sliznici. Zevně se heřmánek používá na obklady a oplachy při zanícených očích při zánětu spojivek, při svrbění a mokvavých kožních vyrážkách, na kloktání při bolesti zubů a na umývání ran.

Heřmánek má dobrý vliv na celý nervový systém a proto jsou ideální například koupele. Při těžkých chorobách a stavech vyčerpanosti se budete velmi rychle cítit zdravými a vnitřně uklidněnými.

Také při pěstění krásy by se nemělo zapomínat na heřmánek. Když si jednou týdně umýváte tvář heřmánkovým nálevem, pak uvidíte, jak vám kůže pokvete a tvář dostane zdravou barvu. Heřmánkový nálev by měl být používán i při umývání vlasů, zvláště máte-li je světlé. Takovým mytím se stanou vlasy vzdušnými a získají pěkný lesk.

Je vhodný na vnitřní léčení hemoroidů, zevně například rány zase můžete léčit heřmánkovou mastí. Rychle se zlepší i rýma.

Heřmánkový olej se používal už ve starověku při neuralgiích a loupání v končetinách. Staří Egypťané považovali heřmánek za květinu Boha slunce, a to pro jeho silné působení proti horečce a teplotě.

Komonice

Komonice se používá hlavně při žilních chorobách, zvyšuje pružnost cév a zároveň omezuje jejich lámavost. Léčí se s ní křečové žíly, hemoroidy, náchylnost tvorbě modřin. Komonice snižuje srážlivost krve, čehož se využívá při léčbě i prevenci trombóz a z toho plynoucích embolií.
V neposlední řadě se komonice hodí do čajových směsí proti kašli, astmatu, bronchitidě. Uvádí se též působení protikřečové a protizánětlivé. Pomáhá i při migrénách a bolestech hlavy.
Nespavost – podávaná před spaním slouží jako hypnotikum. Přivnějším použití se hodí na omývaní vředů, bércových vředů, hemoroidů, zánětů očních víček.

Na dávkování je třeba si dát pozor!

Máta

Již u pradávných Arabů se máta těšila velké úctě a měla i kultovní význam. Nosili ji u sebe, aby odháněla mouchy a hmyz, byla též symbolem přátelství a lásky. To zřejmě souviselo s tím, že máta značně povzbuzuje a posiluje organismus. Zvyšuje tělesnou kondici a posiluje celou nervovou soustavu.

Především se však léčebně uplatňuje u všech druhů žaludečních obtíží. Zastavuje zvracení, uvolňuje křeče žaludku, léčí koliky a choroby střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při žlučových kamenech, zlepšuje vylučování žluči a odstraňuje plynatost.

Hlavní obsahovou složkou máty je mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, proto se máta při vnějším použití osvědčuje k výplachům a kloktání při bolestech zubů a dásní; zároveň zpříjemňuje a čistí dech. Velmi se hodí jako přísada do bylinných koupelí a k inhalacím. Používá se rovněž ve formě obkladu proti svědivým vyrážkám a zánětům kůže. Máta je neškodná, dobromyslná bylinka, kterou můžeme jako součást čajových směsí užívat dlouhodobě. Pokud ji však pijeme samostatně, je třeba kúru vždy po deseti dnech na týden přerušit.

Pozor máta snižuje produkci mateřského mléka.

Jahodník

Chvála jahodníkového čaje nemá konce, protože čaj je nejen lahodný a chutný, ale i mimořádně zdravý.

Jahodník pomáhá při léčení mnoha chorob, například při průjmech, dně, cévních obtížích, při hemoroidech a zánětlivých onemocněních a také při chudokrevnosti. Jeho hlavní přednost spočívá v širokém a všestranném působení na celý organismus a také zlepšuje trávení. Můžeme jej užívat neomezeně. Každý, kdo si chce zachovat zdraví, měl by častěji místo černého čaje nebo kávy vypít jahodový čaj.

Je výborný i samostatně, ještě lepší je však v kombinaci s plody šípku a listy borůvky, maliníku a ostružiníku.

Jinan

Užívá zejména při problémech kardiovaskulárních (srdečně-cévních). Rozšiřuje a zpružňuje cévy, hodí se jako lék i prevence mozkové mrtvice i infarktu myokardu. Dále se používá při různých mozkových problémech – zlepšuje paměť, dodává psychických sil, při hučení v uších, závratích atd. Zlepšuje neuronové spoje po úrazech mozku atd.
Užívá se i při Alzheimerově chorobě. Také je hojně užíván i při nedokrvení končetin, náchylnosti na krvácení z nosu, žilních problémech, praskání cévek (fragilita kapilár), hemoroidech, arteroskleróze, bércových vředech. Semena se taktéž užívají při astmatu, prsním kašli a zahlenění.

Jitrocel

Jitrocel se nejvíce užívá při všech onemocněních dýchacích orgánů, zvláště při silném zahlenění, kašli, černém kašli, plicním astmatu, ba dokonce i při tuberkulóze plic.  Krev, plíce a žaludek pročišťuje tak, jako žádná rostlina. Je důležitý pro ty lidi, kteří mají špatnou krev, nebo málo krve, slabé plíce a ledviny, bledý vzhled, kteří dostávají vyrážky a lišeje, kteří pokašlávají, chraptí, zůstávají stále hubení. Na nohy postaví slaboučké děti. Při bronchitidě, bronchiálním astmatu se výborně osvědčuje čaj.

Ve starých „bylinářích“ se dočítáme, že semeno jitrocele působí proti tvorbě kaménků (pozn. myšleno žlučové kameny), užíváme-li denně 8 gramů. Sirup z jitrocele čistí krev od všech nečistot a chorobných látek. Správně bychom jej měli používat stále a brát denně před každým jídlem jednu polévkovou lžíci (děti jen čajovou lžičku).
Jitrocel je od nepaměti oblíbeným léčivým prostředkem na hojení ran (otevřené i třeba několik let staré rány,bércové vředy). Rozmačkané čerstvé listy pomáhají při řezných i tržných ranách, nebo při bodnutí vosy. Když se čerstvé listy, rozmačkané rukama a smíchají se solí a přiloží na krk, léčí vole (strumu na krku).  Listy také pomáhají léčit zhoubná onemocnění žláz, přiložíme-li je na příslušné místo. V tomto případě je však dobré používat ještě čerstvou majoránku v olivovém oleji. Lahvička se naplní majoránkou, zaleje olivovým olejem a nechá 10 dní stát na teplém místě. Nemocné žlázy natřeme majoránkovým olejem, pak přiložíme rozdrcené listy jitrocele a vše zavážeme ručníkem. Zlepšení se dostaví během krátké doby.
Vřele doporučují jitrocel i při žilní trombóze.

Kontryhel

Uplatňuje se blahodárně hlavně při ženských obtížích. Při poruchách menstruace, výtoku, při přechodu, při obtížích ženských pohlavních orgánů, při nepravidelné menstruaci. Kontryhel působí svíravě a velmi rychle uzdravuje. Používá se též jako prostředek, který odvádí vodu a posilňuje srdce, při horečkách, zhnisaných ranách a při zanedbaných vředech.

Po extrakci, vytržení zubů se doporučuje kontryhel jako nejlepší prostředek. Po vícenásobném vyplachování zahojí ránu v průběhu jediného dne. Kontryhel odstraňuje slabost svalů, končetin a pomáhá při chudokrevnosti.

Je velkým pomocníkem při zranění při porodu, při ochabnutí lůna žen, které mají těžké porody anebo když jsou náchylné k potratům, upevňuje plod (zabraňuje potratu), neboť posiluje ochablé vazivo dělohy.

Ženy by měly od třetího měsíce těhotenství pít čaj z kontryhelu. Je všelékem při všech ženských nemocech a spolu s kokoškou pastuší tobolkou pomáhá I při vyhřeznutí dělohy a tříselné kýle. Naši předkové také používali tuto rostlinku při epilepsii.

V dnešním lidovém léčitelství bylinka opět dosáhla uznání a svého místa. Kontryhel poslouží, i když má někdo špatný spánek. Často by jej měli pít lidé trpící cukrovkou.

Kontryhel spolu s pastuší tobolkou také léčí atrofii – chřadnutí svalů, neléčitelné onemocnění svalů. Tato velmi hodnotná bylinka se nasazuje i při skleróze multiplex.

 Levandule

Z její velmi široké škály uplatnění slouží dnes v první řadě jako uklidňující prostředek při obtížích nervového původu. Čaj z levandule pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy. Poradí si i s takovými nepříjemnostmi jako je například migréna a při hysterických stavech.

Další osvědčené použití levandule je při astmatu, žaludečních kolikách a nadměrné plynatosti. Bylina je dobrá i na játra a žlučník.

Inhalace levandulové silice urychluje léčení zánětů průdušek, chřipky, angíny a bronchitidy. Silný odvar nebo tinktura slouží jako kloktadlo, čistí drobné vřídky ústní dutině, uvolňuje ochrnutí jazyka a zajíkání.

Důležité uplatnění nachází levandule při vnějším použití, kde je nejlepší ve formě levandulového oleje. Natírání bolavých míst levandulovým olejem překvapivě pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeních, natržených svalech, bolestech a zánětech nervů.

Olej léčí i vředy, infikované rány a povrchové záněty. Levandulová koupel s přidáním rozmarýnu zlepšuje krevní oběh a celkově oživuje organismus dospělých i dětí

Maliník

Jeho listy obsahují značný podíl vitamínu C a jejich léčivé účinky jsou úžasné. Musí se však sbírat z lesních rostlin, nikoli ze zahradních pěstovaných, na léčivé účinky má značný vliv i prostředí. Odvar je účinný a příjemný prostředek při průjmech a zánětech žaludku a střev, nálev je na rozdíl od plodů zase spíš ženská záležitost. Tlumí silnou menstruaci a menstruační bolesti, hlavně ale usnadňuje porod. Pokud začneme pít maliníkový čaj pravidelně 1-2x denně 1-2 měsíce před termínem porodu, dojde ke zkrácení druhé doby porodní, sníží se pravděpodobnost komplikací a zmírní se porodní bolesti.

V pití můžeme pokračovat i po porodu, kdy maliníkový čaj pomůže vyčistit porodní cesty a zkrátit dobu krvácení a rekonstrukce dělohy. Je naprosto neškodný, nevadí ani miminku při kojení.

Plody maliníku obsahují hodně vitamínu C, vitamín E, B1, B3, B12, provitamín A, z minerálních látek železo, hořčík, zinek, měď, vápník, fosfor a draslík. Malinová šťáva nebo čaj z plodů je výborný prostředek při horečnatých virových onemocněních, podporuje pocení a tím i vylučování odpadních látek z těla a tlumí horečku. Léčí i inkontinenci včetně nočního pomočování dětí. Je to ale také skvělý prostředek pro pány – zvyšuje hladinu testosteronu a celkově velmi příznivě působí při poruchách erekce a dalších sexuálních funkcí včetně impotence a mužské neplodnosti.

Mateřídouška

Reguluje vylučování moči a také měsíčky, pomáhá při potratech, při normálním porodu urychluje výstup dítěte z těla matky.

Olej z mateřídoušky se používá při obrně, mrtvici, roztroušené skleróze, chřadnutí svalů, při revmatismu a podvrtnutí.

Při žaludečních křečích a křečích při menstruaci můžeme mateřídoušku doporučit zevně i vnitřně.

Při nemocích dýchacích cest je mateřídouška spolu s jitrocelem velmi starým a osvědčeným prostředkem. Čaj z mateřídoušky a jitrocele s citrónem pomáhá při zánětu průdušek, astmatu i při černém kašli.

Tinktura z mateřídoušky se používá při masážích na sklerózu multiplex. Mnohé rodiny by byly ušetřeny mnohých trápení, kdyby své nemocné dítě včas léčily mateřídouškou, ať již pitím čaje nebo užíváním koupelí. Mnoho hyperaktivních a nervózních dětí má po koupeli opět zdravý spánek. Koupele jsou vhodné i pro dospělé kteří jsou nervově podráždění nebo deprimovaní se po takových koupelích v krátkém čase cítí zdrávi.

Obdivuhodný je také sirup z mateřídoušky například při prochladnutí. Doporučuje se i při epileptickém záchvatu.

Mochna husí

Mochna je velmi zajímavá rostlinka, má obecně protizánětlivé účinky podobně jako sedmikráska, a proto se nám čaj z obou bylin hodí například pro podporu odkašlávání při nachlazení. Doplňuje, schlazuje a vyživuje ledviny i srdce, zprůchodňuje játra a posiluje slezinu tak, aby zadržovala krev ve svých cévách a odstraňuje vlhko.

Její využití je vhodné při krvácení z dělohy z horka, při zánětech střeva a když je problém s krvácením střeva, protože zastvavuje krvácení. Je možné ji i kloktat při paradentóze a když nám krvácejí dásně.

Průtržník

Začal se používat až v 16. století a nikdy nepatřil mezi populární rostliny. Ašak stále více oceňujeme jeho výborné účinky, především na onemocnění močových orgánů. To je i důvod, proč nemůže mezi mými bylinkami chybět. Prvotřídní léčivá hodnota průtržníku při všech chorobách močového ústrojí (hlavně močových cest) je dána již tím, že je to rostlina značně močopudná, se silnými dezinfekčními účinky na močové cesty. Doplňuje energii ledvinám a odvádí přebytečnou vodu z těla.

Pomáhá při chronických i akutních zánětech močových cest, prospívá při ledvinových kamenech a tvorbě močového písku, odstraňuje bolesti v močové trubici a při močové inkontinenci.

Při všech těchto onemocněních dokáže průtržník velmi dobře pomoci i samostatně. Čaj můžeme bez obav pít delší dobu, nemá žádné nepříznivé účinky.

Pelyněk

Předevšímji využíváme k léčení žaludku a celého trávicího ústrojí i proti parazitům. Pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí.

Pelyňkový čaj má i protizánětlivé účinky, posiluje při chřipce a prochladnutí.

Rozrazil

Tato léčivá rostlina je podle tradice našich předků oblíbenou přísadou čajů čisticích krev a pomáhá vyléčit chronické ekzémy společně s kopřivou. Slabé i citlivé osoby snášejí tuto bylinku velmi dobře na žaludek pro její mírné účinky, neboť povzbuzuje i trávení, protože doplňuje energii sleziny. Vyléčí i zahlenění žaludku a poruchy střev. Rozrazil má velkolepé účinky při nervozitě, mající původ v duševní přepracovanosti. Jeden šálek čaje, který vypijeme večer před spaním, dělá přímo divy svým uklidňujícím účinkem, protože odstraňuje smutek a přináší dobrou paměť. Také odstraňuje pocity závratě. Doplňuje energii ledvinám.

Rozrazil vynikajícím způsobem působí i při žloutence a písku v moči, při revmatických bolestech končetin. Rozrazil také vždy působil obdivuhodně při zastaralém suchém zánětu průdušek (bronchiálním kataru).

Z kvetoucí rostliny rozrazilu můžeme připravit i čerstvou šťávu, kterou doporučujeme při chronických chorobách kůže, především při ekzémech. Protože se ve starých bylinkářských knihách rozrazil vychvaluje i jako bylina na rány, doporučuji ho použít při zanícených a těžko se hojících ranách, zvláště v blízkosti holenní kosti (bércové vředy).

Ti, kdož trpí na revma a dnu, měli by jednou vyzkoušet účinek tinktury. Pití čaje z rozrazilu omezuje kornatění tepen a tělu dodává pružnost svými krev čistícími účinky.

Přeslička

Má schopnost zastavovat krvácení a pro úspěchy při vážném onemocnění ledvin a měchýře. Přesto se na ni v průběhu času zapomenulo. Nebyl to nikdo jiný, než náš velký lidový přírodní léčitel farář Kneipp, který obnovil její bývalý význam. Vyhlásil ji za „nenahraditelnou a neocenitelnou“ při krvácení, zvracení krve, chorobách ledvin a měchýře, při kamenech a písku, při rakovinových vředech,zánětu kostní dřeně. Používáme ji na revmatismus, dnu a nervové bolesti.
Koupelemi z přesličky se léčí  kameny a tělo zbavuje těžkých kovů.

Řebříček

Ať se již jedná o mladé děvče, které má nepravidelné měsíčíky, nebo o starší ženu, která je v přechodu nebo jej má již za sebou. Pro každou, ať mladou či starší, pro kažou je důležité občas si vypít šálek čaje z řebříčku. V každém směru výborně působí na lůno ženy a tak ona učiní pro své zdraví mnoho dobrého. Doporučuje se také při rakovině dělohy. Při zánětu vaječníků odstraní bolesti často už první sedací koupel, zánět pomalu zmizí. Tyto koupele jsou též úspěšné při nočním pomočování dětí a starších lidí a stejně tak i při vaginálním výtoku. V těchto případech se mají pít navíc dva šálky čaje denně. Při poklesu či výhřezu dělohy se též delší dobu používají sedací koupele. Kromě toho se pijí po doušcích denně čtyři šálky čaje z kontryhelu a tinkturou z kokošky pastuší tobolky se masíruje od dělohy směrem vzhůru celé břicho.

Sedací koupele z řebříčku odstraní i svalové nádory dělohy -myomy. Užíváme je denně tak dlouho, dokud lékařská kontrola nezjistí negativní výsledek.

Srdečník

Úžasná bylinka na všechny choroby srdce, která mu také dala jméno. Je výborným lékem především na potíže s vysokým krevním tlakem a snižuje tepovou frekvenci. Čaj pomáhá při slabosti a poruchách funkce srdečního svalu, tiší bolesti srdce a léčí anginu pectoris.

Má také výraznou schopnost uklidňovat organismus. Bylinka blahodárně působí na nervovou soustavu, proto je ve spojení s prvním účinkem prvotřídním lékem při srdeční neuróze. Jejího působení na nervovou soustavu se využívá i při neklidu v přechodu, při nervozitě, úzkosti, migréně, bolestech hlavy, přepracovanosti a srdečních obtížích způsobených zvýšenou činností štítné žlázy. Značně uklidňujícím účinkem na celý organismus se srdečník podobá kozlíku, v některých případech dokáže být ještě silnější.

Léčivé účinky srdečníku se dobře uplatňují i při onemocnění štítné žlázy a prostaty. Průvodním znakem je při jeho používání příznivý vliv na poruchy trávení a na průjmy. Jako u všech léků na srdce i se srdečníkem musíme zacházet opatrně, poradit se s lékařem a zvýšit pozornost při dávkování, neboť rostlina může být mírně jedovatá, především při samostatném užívání.

Svízel

Svízelový čaj čistí ledviny, játra, slinivku a slezinu od chorobných látek. Kdo trpí poruchami soustavy lymfatických žláz, měl by denně pít tento čaj.

Při zevním použití léčí tento čaj velmi rychle všechny kožní nemoci, rány, nežidy a akné. Při umývání za tepla kromě toho napíná povadlou pleť v obličeji.

Čerstvě vymačkaná šťáva se s úspěchem používá také tehdy, potíráme-li jí denně nemocná místa na kůži, na nichž ji pak necháme zaschnout.

Lidové léčitelství svízel doporučuje také při epilepsii, hysterií, nervových onemocněních, zadržování moči, tvorbě písku a kaménků. Čaj pomáhá rovněž při strumě, jestliže jím přes den důkladně kloktáme. Kloktání svízelovým čajem se osvědčilo i při obrně hlasivek, stejně jako v případech rakoviny jazyka. I zde je třeba zdůraznit, že léčivá síla čerstvých rostlin je podstatně větší a u vážných onemocnění bychom každopádně měli používat byliny v čerstvém stavu.

Truskavec

Truskavec je stará léčivá rostlina, která odedávna sloužila k zastavení krvácení. K tomu se používá i dnes, ale v praxi se využívá spíše díky jeho stahujícím účinkům, hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Doplňuje energii nejen slezině, ale i ale i močovému měchýři a ledvinám. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny. Droga má také mírné protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj je prospěšný při chorobách kloubů, při dně, revmatismu, při některých ženských chorobách, především u silného menstruačního krvácení a gynekologické výtoky. Slouží též při léčení tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest, protože uvolňuje a reguluje hleny.

Zevně slouží čaj z truskavce k omývání špatně se hojících a mokvajících ran, na něž můžeme přikládat také celé spařené byliny. Ve formě obkladu, ideálně přes noc, se doporučuje na dlouho se hojící hnisavé rány i na krví podlité oči.

Truskavec je neškodná bylina a v obvyklém dávkování ji můžeme užívat neomezeně. Opatrně ji lze užívat i v těhotenství.

Třezalka

Čaj z třezalky se používá při zranění nervů a nervových obtížích všeho druhu, při zraněních po úderech jakož i při následcích namožení svalů ze zdvihání. Je také výborným prostředkem proti průjmu.

Dobře léčí i zánět trojklanného nervu, pijeme-li denně dva až tři šálky čaje z třezalky a zevně delší dobu natíráme příslušné místo Janovým olejem. Tinktura z třezalky se označuje jako „arnika pro nervy“. Můžeme si ji připravit a s úspěchem použít při onemocnění nervů, zánětech nervů, neurózách, slabostech nervů a nespavosti.

Třezalkou vyléčíme poruchy řeči, nepokojný spánek, hysterické záchvaty, náměsíčnost i noční pomočování a deprese. Při všech těchto chorobách kromě vnitřního užívání čaje účinně pomáhají i sedací koupele z třezalky. Během týdne absolvujeme šest koupelí nohou po sobě. Tuto třezalkovou kůru doporučuji při všech stavech způsobených nervy.

Mladá děvčata by měla pít v čase dospívání po určitou dobu každý den dva až tři šálky čaje z třezalky. Podporuje totiž vývin ženských orgánů a pomáhá vyléčit nepravidelnosti periody menstruačního cyklu.

Janův olej  z třezalky tečkované je velmi vychvalovaným přírodním lékem. Neměl by chybět v žádné domácnosti! Lehce si jej můžeme sami připravit. Svoji léčivou sílu si zachovává dva roky a používá se nejen při otevřených ranách, čerstvých zraněních, při výronech krve, oteklých žlázách a jako hlavní léčebný prostředek při drsné pokožce tváře, ale je také výborným prostředkem na vtírání při bolesti zad, křížových bolestech, a při vysychání plotének či vyhřeznutí, dále při ischiasu a revmatismu.

Abychom měli doma po ruce správný lék i při spáleninách a opařeninách, dáváme květy do lněného oleje. Tento olej se používá i také při zmírnění následků slunečního úpalu.

Sedmikráska

V lidovém léčitelství se využívají listy a především květy sedmikrásky, které jsou zdrojem řady minerálních látek. Obsahují také hořčiny, třísloviny, sliz, flavonoidy (apigein), organické kyseliny nebo inulin.

Sedmikráska působí protizánětlivě a hojivě, pomáhá při potížích močových cest a ledvin (odvodňuje). A je také užitečná při kašli na odhlenění dýchacích cest. Podporuje činnost jater a žlučníku, čistí krev. Ulevuje při zažívacích potížích a zevně hojí nejrůznější kožní potíže.

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška je známá především tím, že má schopnost zastavovat či snižovat vnější a vnitřní krvácení. Posiluje energii srdce a sleziny. Z tohoto důvodu byla v minulosti hojně využívána, ale v případně nouze ji lze použít i dnes. Můžete ji aplikovat zevně, a potom umí pomoci s krvácením, ranami, otoky, pohmožděninami, hemoroidy a různými potížemi s pokožkou. Uplatníme ji navíc nachází i při bolestech hlavy a kloubů.

Kokošku pastuší tobolku je samozřejmě možné užívat i vnitřně. Účinkuje na krvácení z nosu a velmi nápomocná může být ženám, protože pozitivně působí na děložní a silné menstruační krvácení. Posiluje energii srdce i sleziny. Zároveň dokáže mírně snižovat krevní tlak a kladný vliv má také na onemocnění močových cest. Dlouhodobě pak pomáhá s kornatěním cév a podporuje správné fungování metabolismu.

Pampeliška

Další jarní žluté potěšení. Pomáhá zbavovat tělo jedů a toxinů a povzbuzuje funkci trávicích orgánů a jater. Používáme ji  při potížích s játry, žlučníkem, žaludkem a močových měchýřem. Léčí záněty těchto orgánů, je výborná při bolesti kloubů a šlach, na revma a používá se při vysokém cholesterolu. Výborná je i pro diabetiky ! Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek pomáhá při únavě. Její listy a kořeny jsou významné nejen pro pročištění organismu, ale listy vám budou chutnat i jako salát, který tvarem i chutí připomíná oblíbenou rukolu i s její nahořklou příchutí. Nejméně hořké jsou však kořeny, které se doporučují užívat při rakovině.

Violka

Patří mezi naše nejstarší léčivé byliny. Psal o ní už Dioskorides a Plinius starší v prvním století našeho letopočtu. V této době se doporučovalo přivonět k ní při bolestech hlavy. Dnes se využívá v lidovém léčitelství především proti kašli, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Přípravkům z oddenku i natě se připisuje schopnost rozpouštět hleny a podporovat vykašlávání. Léčí astma a pomáhá při chrapotu. Méně se využívá pro svoje močopudné a potopudné účinky. Příznivě působí také při revmatismu, dně a zánětech svalstva, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech. Violka také čistí krev a pomáhají při kožních chorobách. Používá se vnitřně i zevně na lupy, svědění kůže, na mléčné stroupky dětí a také na akné. Pozor při předávkování vyvolává zvracení!

Posted in Aktuality