Jaké bylinky sbíráme v září?

Jaké bylinky sbíráme v září?
0 9 září 2019

Proskurník

Lidé považovali  tuto rostlinku za všemocný lék.

V léčitelství se používají sice i květ a list, především však kořen. Ve všech částech rostliny jsou slizovité látky a polysacharidy. Právě přítomnost slizových látek ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí při suchém kašli, protože doplňuje jin plic. Je to prvotřídní lék proti kašli a kataru průdušek – při tomto onemocnění působí velmi účinně, především pro děti. K léčení těchto chorob ho většinou používáme v kombinaci s jinými, podobně působícími rostlinami. Slizové látky chrání sliznici před drážděním, proto se proskurník osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům, protože doplňuje jin žaludku a pročišťuje horko.

Proskurník nikdy nevaříme ani nezaléváme horkou vodou, neboť teplem se nejúčinnější slizové látky ničí.

Nejvhodnější je použít vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinami přilejeme do vychlazeného čaje. V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá jako kloktadlo a k výplachům ústní dutiny při různých zánětech, vřídcích apod., můžeme ho též přidat do koupelí při kožních ekzémech.

Jírovec

Kaštan se používá zejména na různé cévní problémy. Léčí hemoroidy, záněty žil, křečové žíly, zpevňuje cévy, bércové vředy a sklerotizaci cév. Zlepšuje také prokrvení a léčí krevní stáze. Doplňuje energii srdci a posiluje ledviny i slezinu. Podle všeho snižuje i hladinu cholesterolu v krvi, čímž pomáhá při cukrovce a jaterních potížích. Jírovec léčí vlhkost, otoky, hlavně otoky lymfatických žláz. Má protizánětlivé působení. Při vnějším použití se hodí do mastí proti revma zvláště revmatoidní artritidě a křečovým žilám.

Kuklík městský

Patří mezi rostliny, které nejsou příliš známé, přesto se jedná o léčivku se zajímavými vlastnostmi. Především má svíravé a dezinfekční účinky. Využitelný je pro zastavení krvácení (např. dásní), přičemž se může osvědčit i při zánětech sliznic (především střev, jícnu, žaludku a také při žaludečních vředech). Celkově pak působí kladně na trávící soustavu. Posiluje žaludek a účinkuje rovněž při průjmech, a to i při chronických potížích.

Existují však i další léčivé účinky kuklíku městského. Tak například bývá doporučován pro celkové posílení organismu, dále pro snížení teploty a ženám může pomoci i při děložních křečích. Nabízí se ovšem také zevní využití. Kulík totiž účinkuje při kožních zánětech, stejně jako při zanícených hemoroidech, a to při omývání postižených míst. Musíme ovšem doplnit, že obsahuje mírně toxické látky (geosid či eugenol), takže by se určitě neměl užívat dlouhodobě.

Libeček

I když je libeček proslulý především jako koření, nezanedbatelné jsou i jeho účinky na naše zdraví. Působí močopudně a doporučován je i v případě potíží s ledvinovými kameny a žlučovými kameny, jakož i při infekcích močových cest a posiluje energii ledvin. Zároveň dokáže potlačovat nadýmání, má kladný vliv na vylučování trávících šťáv i nechutenství a celkově zlepšuje trávení, protože velmi posiluje energii sleziny. V kuchyni by vám tedy neměl v žádném případě chybět! Libeček lékařský můžete použít, pokud chcete pročistit svůj organismus, protože tímto způsobem se lze účinně zbavit mnoha usazených i toxických látek. Doporučován je i při katarech dýchacích cest a především kořen také při potížích s revmatem, artrózou či dnou. Právě kořen občas bývá přidáván i do koupelí, protože při zevním použití dokáže pomoci hojit různá poranění a některá kožní onemocnění (hlavně plísňová). Libeček by však určitě neměli používat lidé s chorobami ledvin a těhotné a kojící ženy.

Pýr

Pýr je univerzální léčivá bylinka. V první řadě slouží k otokům – odvodňuje organismus a odstraňuje hlen, je to močopudný a pročišťující prostředek se používá při nemocech močových cest a ledvin proto, že doplňuje jin ledvin.

Detoxikace – detoxikuje organismus, pomáhá při látkové výměně metabolismu a rozrušuje ledvinové a močové kaménky. Hodí se k léčení kožních nemocí, včetně lupénky. Doplňuje jin jater a pročišťuje horko z krve a zprůchodňuje je. Je skvělý i na revmatoidní artritidu. Snižuje hladinu cholesterolu.
Pýr se dále používá při nemocech dýchacích cest. Chrání sliznice celého těla. Pýr celkově posiluje organismus. Zevně se používá formou klystýrů při vnitřních hemoroidech.

Růže šípková

Šípky jsou močopudné a používají se k léčbě zánětu močového traktu a ledvin. Užívají se též ke zmírnění kolikových bolestí a při průjmu. Příznivě působí na žaludek. Zejména čerstvé šípky mají vysoký obsah vitaminu C což se hodí při nemocech z nachlazení, kašli, horečkách atd. Sloužily jako léčivo proti kurdějím.

Trnka

Čaj z čerstvých květů čistí krev vyčerpanou po zimě a usnadňuje přizpůsobení jarnímu počasí. Stačí květy vhodit do konvice s vodou horkou 60 °C. Už po třech minutách je čaj hotový. Probouzí nové síly a podporuje imunitní systém. Pomáhá organismu zbavit se škodlivých zbytků látkové výměny a podporuje hubnutí.

Sebastian Kneipp považoval trnkové květy za nejšetrnější projímadlo, jaké existuje. Působí jemně a vytrvale. Plody obsahují velké množství tříslovin, kyselin ovocných, minerálních látek a vitaminu C. Posiluje vyčerpaný organismus při rekonvalescenci a v době nachlazení. Sušené plody a trnková šťáva uklidňuje podrážděný žaludečné střevní trakt, i po zvracení nebo průjmu.

Jalovec

Léčebná síla jalovce začala již ve středověku. Plody mají tak silné dezinfekční účinky, že v dobách středověkých epidemií neonemocněli lidé, kteří během dne žvýkali bobulky jalovce. I nyní, kdy už takové epidemie nehrozí a existují proti nim i účinnější léky, je užitečné rozžvýkat postupně nalačno a pomalu pět až deset jalovcových bobulek na celkové pročištění organismu (detoxikace). Příznivě působí na slezinu, kterou zahřívá (doplňuje jang sleziny).

Hlavní léčebně použití jalovce je při močových onemocněních, zvláště když je problém s  bílkovinou v moči (ideálně se kombinuje se zlatobýlem, břízou a vřesem). Jalovec přidáváme také do močopudných čajů, protože posiluje močový měchýř a zahřívá ledviny a také do směsí na choroby dýchacích cest. Zlepšuje látkovou výměnu, což ho spolu s močopudnými účinky předurčuje k léčení kloubního revmatismu (revmatoidní artritida).

Lze ho doporučit i při srdeční slabosti na odvodnění organismu – otoky nohou (otoky kolem kotníků) způsobené selháváním srdce. K tomuto účinku lze použít i krušinu a libečkem. Dále lze jalovec použít při různých kožních chorobách.

Před použitím je vhodné plody rozdrtit, aby se dosáhlo lepšího vyluhování účinných látek.

Z plodů jalovce se připravuje také oblíbená koupel nebo jsou přísadou do různých léčivých odvarů na koupání, nejčastěji při revmatismu a jiných bolestech kloubů. Pro tento účel můžeme používat i mladé jarní výhonky. Taková koupel neuvěřitelně posiluje celé tělo.

Kostival

Z téte kouzelné bylinky se připravují různé masti, tinktury, oleje a používá se rovněž na obklady. Nejenže zmírňuje bolesti, ale zároveň podporuje regeneraci tkaní a hojí rány. Každý, kdo preferuje zelenou medicínu, by tedy měl mít tuto bylinku na své zahrádce! Kořen kostivalu je účinný při krevních podlitinách neboli modřinách, problémech se žílami (záněty či křečové žíly), dále při poruchách prokrvení, bércových vředech anebo při nepříjemných bolestech šíje a páteře.Používá se rovněž při revmatismu, a pokud je potřeba doporučuji ho zkusit i jako podporu hojení (především otevřených) zlomenin. Jeho listy pak působí pozitivně na bolestivé záněty kloubů a fungovat mohou rovněž při výronu či podvrtnutí.

Chmel

Chmel má mírně sedativní účinky a uklidňuje. Proto se často přidává do bylinných směsí při nespavost,stresu a nervozitě.

Na zklidnění pohlavního pudu a při silném nervovém vytížení. Také pomáhá při trávicích a žaludečních potížích, protože doplňuje energii sleziny a také působí mírně močopudně a antibakteriálně. Vyživuje jin srdce, ledvin, jater a také žaludku. Uvolňuje křeče a používá se při klimakteriu. Není to razantní bylinka, ale za to pracuje velmi spolehlivě.

Zlatobýl

Celík je úžasná bylinka,  harmonizuje a doplňuje energii  ledvin a celkově je posiluje a proto se dává do všech ledvinových čajů! Působí močopudně a dezinfekčně. Také rozpouští ledvinové kameny a písek. Léčí zvětšenou prostatu. Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár, a proto slouží jako lék stařecké demence a aterosklerózy. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy. Z celíku se také připravuje i mast na různé kožní problémy. Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení pohyblivosti po úrazech. V gynekologii se užívá k výplachu.

Rakytník

Plody rakytníku používáme hlavně na podporu imunity a pro posílení obranyschopnosti, při rekonvalescencích po operaci nebo nemoci. Ale má i spoustu dalších zajímavých účinků léčí vysoký cholesterol, krevní tlak. Používáme ho při mozkové cévní příhodě, infarktu myokardu pro podporu průchodnosti cév a zlepšení jejich pružnosti. Také má dobré využití při gastritidě a je prevencí žaludečních vředech a zánětech žaludku.

Konopí

Konopí bylo od pradávna užíváno kromě navození příjemných pocitů také k léčení. Používá se jak nať (převážně ze samičích rostlin), tak samčí květy i semena. V první řadě nať konopí tlumí nejrůznější bolesti. Pomáhá při žaludečních problémech, zvyšuje chuť k jídlu a má tlumivý účinek, který se dá využít při poruchách usínání a nočním buzení.
Konopí dále také tlumí křeče a napětí ve svalech,  a proto ho využijeme při Parkinsonově chorobě, roztroušené skleróze. V neposlední řadě je konopí dobrým lékem zeleného zákalu.
Semeno a výrobky z něj pomáhají při prevenci kardiovaskulárních onemocnění, chrání sliznice, pomáhá při revmatoidní artritidě. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka.
Samčí květy jsou výborné na výrobu mastí. Konopné masti pomáhají při lupénce, bolestech kloubů i svalů, při revmatických bolestech, proti opruzeninám, ekzémům, oparům atd.

Světlík lékařský

Světlík je rostlinou našich očí. Už starověké národy ho používaly především k léčení očních chorob a pro tento účel ho doporučovali i významní středověcí bylinkáři. Dodnes je to pro něj hlavní využití. Dokáže totiž velmi dobře pomoci při mnohých očních chorobách, přičemž se používá zevně i vnitřně.

Při vnějším použití omýváme oči silným odvarem ze světlíku nebo přikládáme obklady. Doporučuji naplnit sáček z  plátýnka spařeným světlíkem a přiložit na bolavé oko, převázat a nechat působit přes noc. Pomůže nám při zánětu očních spojivek, hnisání, slzení, při tvorbě ječného zrna, zčervenání, podráždění či únavě očí.

Takový obklad je užitečný i na doléčení pooperačních stavů, na regeneraci a posílení oka. Vnitřní použití se podpoří i tím vnějším, podporuje léčení očí a zlepšuje zrak. Příznivě přitom ovlivňuje žaludek, neboť světlík patří k ojedinělým bylinám, které snižují kyselost žaludku, a tím preventivně působí také proti tvorbě žaludečních vředů. Dobrou prevencí a prostředkem na zlepšení zraku, hlavně u starších lidí, je macerát světlíku ve víně.

Vřes

Především ho přidáváme do směsí na léčení chorob ledvin a prostaty, neboť výborně dezinfikuje močové cesty, má protizánětlivé účinky a tím pomáhá při zánětu ledvin, močového měchýře a močových cest. Zároveň také rozpouští močové kameny. Svou močopudností zlepšuje odvod tekutin z těla, snižuje pocení, prospívá i při revmatických onemocněních. Kromě toho vřes pomáhá uklidňovat nervovou soustavu, uplatňuje se proti nespavosti a při poruchách látkové výměny.
Protože je při nachlazení potopudný, můžeme ho využít i při onemocnění z prochladnutí a proti horečce.

Vřes má také jedno speciální uplatnění – je to jedna z mála rostlin, které pomáhají při takzvané řezavé bolesti při močení. I když se vřes používá především vnitřně, jeho stahující účinky dle TČM  můžeme uplatnit i zevně, a to k omývání ran.

Čaj z vřesu nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání.

Řepík

Řepík má velké léčivé účinky při všech zánětech v krku, ústech, v hrtanu. Rostlinku využijeme při angíně a zánětu mandlí, onemocnění krku a zápalech sliznice dutiny ústní. Ten kdo při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají a mají přetížené hlasivky, by měl denně preventivně kloktat řepíkem.

Listy dobře účinkují při chudokrevnosti, ranách a s úspěchem se užívají při revmatismu, bolestech v kříži, těžkostech při trávení, tvrdnutí jater a při chorobách sleziny. Denně se pijí až dva šálky čaje. Děti, mající tuberkulózu krčních uzlin, měly by se denně v řepíku koupat.

Řepík patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny, a to pro své svíravé účinky a pro obrovský obsah léčivých látek. Pokud pijeme čaj třikrát denně léčí rozšíření srdce, žaludku, střev a rozedmu plic, dále po delším užívání i nemoci ledvin a močového měchýře.“
Při křečových žilách a bércových vředech je možné vřele doporučit řepíkovou mast, která má podobné užití jako mast z měsíčku lékařského.

Měsíček

Měsíček je jednou z hlavních gynekologických rostlin. Upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci, mírní klimakterické potíže, tlumí gynekologické záněty, také je skvělý při žlučníkových a jaterních problémech. Při nedostatečné funkci jater se používá hlavně ve směsích spolu s dalšími jaterními bylinami. Pomáhá při nejrůznějších vnitřních zánětech například zánět jícnu, zánět střev, dvanácterníku, žaludku, včetně žaludečních vředů. Měsíček má též kancerostatické působení, zvláště na žaludek a vnitřní orgány. Při vnějším použití se hodí zejména na záněty, špatně se hojící rány, křečové žíly, hemoroidy.
Měsíček je vhodný i k výplachům očí při různých zánětech. Je také dobrým kloktadlem při bolestech v krku a při různých vřídcích a zánětech v dutině ústní.

Echinacea

Echinacea má výhodu, že účinkuje velmi rychle a má široký záběr. Dá se kombinovat s ostatními bylinami, jejichž účinek se v tradičních receptech díky Echinacei zesílí. Její hlavní účinky jsou antibakteriální a antivirové, čistí krev, zlepšuje obranyschopnost a hojí rány. Urychluje zotavení z nachlazení, při chřipkách, bolestech v krku, pomáhá při chronických nemocích tohoto typu, léčí zánět středního ucha, podporuje odolnost a obranyschopnost dýchacích cest, léčí chronickou bronchitidu, zánět dutin, snižuje horečku, pomáhá při vykašlávání žlutého nebo zeleného hlenu z průdušek a plic, je vhodná na odstranění oparů, pomáhá při hojení kožních problémů jako jsou lupénka, ekzémy a akné, působí proti kožním vyrážkám infekčního typu a zraněním, stimuluje imunitu a zvyšuje počet bílých krvinek, čistí krev a zvyšuje obranyschopnost proti chronickým infekcím, vylučuje z těla toxické zatížení, které vyvolává např. naběhlé mízní uzliny, tupé bolesti hlavy, vracející se vředy, bolesti v krku. Pomáhá pročistit lymfatický systém, léčí hnisání, odstraňuje plísňová onemocnění, léčí chronické záněty močového měchýře a močových cest a ledvin, léčí ženské pohlavní orgány a prostatu také zánět dělohy či zánět prostaty, pomáhá léčit krvavé močení a hemeroidy. Pomáhá při uštknutí nebo poštípání od jedovatých živočichů, od různých boláků a bércových vředů, zarudlých pupenů na kůži, chorobných skvrnách, hnisavých zánětech kůže. Podporuje porušenou imunitu při rakovině po chemoterapii a ozařování.

Divizna

Květ divizny  běžně seženeme i v lékárně. Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny. Ve starověku byla opředena pověrami, ale již tehdy se používala na průdušky a plíce. K tomuto účelu slouží výhradně i dosud. Uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Hlavně proto tvoří významnou složku mých čajových směsí proti kašli.

Divizna však má i jiné léčivé účinky. Velké čerstvé listy můžeme používat jako obklad při revmatických a svalových bolestech, na špatně se hojící rány, na opuchliny a vředy, podobně jako devětsil. Na zahleněný nos se doporučuje šňupání prášku ze sušených květů. Čaj z květů posiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo.

Heřmánek

Heřmánek je „všelékem“, zvláště pro malé děti. V každé rodině by měl být dítěti podáván heřmánkový čaj především při křečích a bolestech v bříšku. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, bolestech žaludku. Také pomáhá při poruchách menstruace, vynechání měsíčků, při nespavosti, horečce, bolesti ran a zubů, při zánětu nadvarlat.

Heřmánek napomáhá pocení, mírní křeče, kromě toho působí protizánětlivě a dezinfikuje, především sliznici. Zevně se heřmánek používá na obklady a oplachy při zanícených očích při zánětu spojivek, při svrbění a mokvavých kožních vyrážkách, na kloktání při bolesti zubů a na umývání ran.

Heřmánek má dobrý vliv na celý nervový systém a proto jsou ideální například koupele. Při těžkých chorobách a stavech vyčerpanosti se budete velmi rychle cítit zdravými a vnitřně uklidněnými.

Také při pěstění krásy by se nemělo zapomínat na heřmánek. Když si jednou týdně umýváte tvář heřmánkovým nálevem, pak uvidíte, jak vám kůže pokvete a tvář dostane zdravou barvu. Heřmánkový nálev by měl být používán i při umývání vlasů, zvláště máte-li je světlé. Takovým mytím se stanou vlasy vzdušnými a získají pěkný lesk.

Je vhodný na vnitřní léčení hemoroidů, zevně například rány zase můžete léčit heřmánkovou mastí. Rychle se zlepší i rýma.

Heřmánkový olej se používal už ve starověku při neuralgiích a loupání v končetinách. Staří Egypťané považovali heřmánek za květinu Boha slunce, a to pro jeho silné působení proti horečce a teplotě.

Komonice

Komonice se používá hlavně při žilních chorobách, zvyšuje pružnost cév a zároveň omezuje jejich lámavost. Léčí se s ní křečové žíly, hemoroidy, náchylnost tvorbě modřin. Komonice snižuje srážlivost krve, čehož se využívá při léčbě i prevenci trombóz a z toho plynoucích embolií.
V neposlední řadě se komonice hodí do čajových směsí proti kašli, astmatu, bronchitidě. Uvádí se též působení protikřečové a protizánětlivé. Pomáhá i při migrénách a bolestech hlavy.
Nespavost – podávaná před spaním slouží jako hypnotikum. Přivnějším použití se hodí na omývaní vředů, bércových vředů, hemoroidů, zánětů očních víček.

Na dávkování je třeba si dát pozor!

Jahodník

Chvála jahodníkového čaje nemá konce, protože čaj je nejen lahodný a chutný, ale i mimořádně zdravý.

Jahodník pomáhá při léčení mnoha chorob, například při průjmech, dně, cévních obtížích, při hemoroidech a zánětlivých onemocněních a také při chudokrevnosti. Jeho hlavní přednost spočívá v širokém a všestranném působení na celý organismus a také zlepšuje trávení. Můžeme jej užívat neomezeně. Každý, kdo si chce zachovat zdraví, měl by častěji místo černého čaje nebo kávy vypít jahodový čaj.

Je výborný i samostatně, ještě lepší je však v kombinaci s plody šípku a listy borůvky, maliníku a ostružiníku.

Jinan

Užívá zejména při problémech kardiovaskulárních (srdečně-cévních). Rozšiřuje a zpružňuje cévy, hodí se jako lék i prevence mozkové mrtvice i infarktu myokardu. Dále se používá při různých mozkových problémech – zlepšuje paměť, dodává psychických sil, při hučení v uších, závratích atd. Zlepšuje neuronové spoje po úrazech mozku atd.
Užívá se i při Alzheimerově chorobě. Také je hojně užíván i při nedokrvení končetin, náchylnosti na krvácení z nosu, žilních problémech, praskání cévek (fragilita kapilár), hemoroidech, arteroskleróze, bércových vředech. Semena se taktéž užívají při astmatu, prsním kašli a zahlenění.

Kontryhel

Uplatňuje se blahodárně hlavně při ženských obtížích. Při poruchách menstruace, výtoku, při přechodu, při obtížích ženských pohlavních orgánů, při nepravidelné menstruaci. Kontryhel působí svíravě a velmi rychle uzdravuje. Používá se též jako prostředek, který odvádí vodu a posilňuje srdce, při horečkách, zhnisaných ranách a při zanedbaných vředech.

Po extrakci, vytržení zubů se doporučuje kontryhel jako nejlepší prostředek. Po vícenásobném vyplachování zahojí ránu v průběhu jediného dne. Kontryhel odstraňuje slabost svalů, končetin a pomáhá při chudokrevnosti.

Je velkým pomocníkem při zranění při porodu, při ochabnutí lůna žen, které mají těžké porody anebo když jsou náchylné k potratům, upevňuje plod (zabraňuje potratu), neboť posiluje ochablé vazivo dělohy.

Ženy by měly od třetího měsíce těhotenství pít čaj z kontryhelu. Je všelékem při všech ženských nemocech a spolu s kokoškou pastuší tobolkou pomáhá I při vyhřeznutí dělohy a tříselné kýle. Naši předkové také používali tuto rostlinku při epilepsii.

V dnešním lidovém léčitelství bylinka opět dosáhla uznání a svého místa. Kontryhel poslouží, i když má někdo špatný spánek. Často by jej měli pít lidé trpící cukrovkou.

Kontryhel spolu s pastuší tobolkou také léčí atrofii – chřadnutí svalů, neléčitelné onemocnění svalů. Tato velmi hodnotná bylinka se nasazuje i při skleróze multiplex.

Mochna husí

Mochna je velmi zajímavá rostlinka, má obecně protizánětlivé účinky podobně jako sedmikráska, a proto se nám čaj z obou bylin hodí například pro podporu odkašlávání při nachlazení. Doplňuje, schlazuje a vyživuje ledviny i srdce, zprůchodňuje játra a posiluje slezinu tak, aby zadržovala krev ve svých cévách a odstraňuje vlhko.

Její využití je vhodné při krvácení z dělohy z horka, při zánětech střeva a když je problém s krvácením střeva, protože zastvavuje krvácení. Je možné ji i kloktat při paradentóze a když nám krvácejí dásně.

Přeslička

Má schopnost zastavovat krvácení a pro úspěchy při vážném onemocnění ledvin a měchýře. Přesto se na ni v průběhu času zapomenulo. Nebyl to nikdo jiný, než náš velký lidový přírodní léčitel farář Kneipp, který obnovil její bývalý význam. Vyhlásil ji za „nenahraditelnou a neocenitelnou“ při krvácení, zvracení krve, chorobách ledvin a měchýře, při kamenech a písku, při rakovinových vředech,zánětu kostní dřeně. Používáme ji na revmatismus, dnu a nervové bolesti.
Koupelemi z přesličky se léčí  kameny a tělo zbavuje těžkých kovů.

Řebříček

Ať se již jedná o mladé děvče, které má nepravidelné měsíčíky, nebo o starší ženu, která je v přechodu nebo jej má již za sebou. Pro každou, ať mladou či starší, pro kažou je důležité občas si vypít šálek čaje z řebříčku. V každém směru výborně působí na lůno ženy a tak ona učiní pro své zdraví mnoho dobrého. Doporučuje se také při rakovině dělohy. Při zánětu vaječníků odstraní bolesti často už první sedací koupel, zánět pomalu zmizí. Tyto koupele jsou též úspěšné při nočním pomočování dětí a starších lidí a stejně tak i při vaginálním výtoku. V těchto případech se mají pít navíc dva šálky čaje denně. Při poklesu či výhřezu dělohy se též delší dobu používají sedací koupele. Kromě toho se pijí po doušcích denně čtyři šálky čaje z kontryhelu a tinkturou z kokošky pastuší tobolky se masíruje od dělohy směrem vzhůru celé břicho.

Sedací koupele z řebříčku odstraní i svalové nádory dělohy -myomy. Užíváme je denně tak dlouho, dokud lékařská kontrola nezjistí negativní výsledek.

Srdečník

Úžasná bylinka na všechny choroby srdce, která mu také dala jméno. Je výborným lékem především na potíže s vysokým krevním tlakem a snižuje tepovou frekvenci. Čaj pomáhá při slabosti a poruchách funkce srdečního svalu, tiší bolesti srdce a léčí anginu pectoris.

Má také výraznou schopnost uklidňovat organismus. Bylinka blahodárně působí na nervovou soustavu, proto je ve spojení s prvním účinkem prvotřídním lékem při srdeční neuróze. Jejího působení na nervovou soustavu se využívá i při neklidu v přechodu, při nervozitě, úzkosti, migréně, bolestech hlavy, přepracovanosti a srdečních obtížích způsobených zvýšenou činností štítné žlázy. Značně uklidňujícím účinkem na celý organismus se srdečník podobá kozlíku, v některých případech dokáže být ještě silnější.

Léčivé účinky srdečníku se dobře uplatňují i při onemocnění štítné žlázy a prostaty. Průvodním znakem je při jeho používání příznivý vliv na poruchy trávení a na průjmy. Jako u všech léků na srdce i se srdečníkem musíme zacházet opatrně, poradit se s lékařem a zvýšit pozornost při dávkování, neboť rostlina může být mírně jedovatá, především při samostatném užívání.

Truskavec

Truskavec je stará léčivá rostlina, která odedávna sloužila k zastavení krvácení. K tomu se používá i dnes, ale v praxi se využívá spíše díky jeho stahujícím účinkům, hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Doplňuje energii nejen slezině, ale i ale i močovému měchýři a ledvinám. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny. Droga má také mírné protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj je prospěšný při chorobách kloubů, při dně, revmatismu, při některých ženských chorobách, především u silného menstruačního krvácení a gynekologické výtoky. Slouží též při léčení tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest, protože uvolňuje a reguluje hleny.

Zevně slouží čaj z truskavce k omývání špatně se hojících a mokvajících ran, na něž můžeme přikládat také celé spařené byliny. Ve formě obkladu, ideálně přes noc, se doporučuje na dlouho se hojící hnisavé rány i na krví podlité oči.

Truskavec je neškodná bylina a v obvyklém dávkování ji můžeme užívat neomezeně. Opatrně ji lze užívat i v těhotenství.

Třezalka

Čaj z třezalky se používá při zranění nervů a nervových obtížích všeho druhu, při zraněních po úderech jakož i při následcích namožení svalů ze zdvihání. Je také výborným prostředkem proti průjmu.

Dobře léčí i zánět trojklanného nervu, pijeme-li denně dva až tři šálky čaje z třezalky a zevně delší dobu natíráme příslušné místo Janovým olejem. Tinktura z třezalky se označuje jako „arnika pro nervy“. Můžeme si ji připravit a s úspěchem použít při onemocnění nervů, zánětech nervů, neurózách, slabostech nervů a nespavosti.

Třezalkou vyléčíme poruchy řeči, nepokojný spánek, hysterické záchvaty, náměsíčnost i noční pomočování a deprese. Při všech těchto chorobách kromě vnitřního užívání čaje účinně pomáhají i sedací koupele z třezalky. Během týdne absolvujeme šest koupelí nohou po sobě. Tuto třezalkovou kůru doporučuji při všech stavech způsobených nervy.

Mladá děvčata by měla pít v čase dospívání po určitou dobu každý den dva až tři šálky čaje z třezalky. Podporuje totiž vývin ženských orgánů a pomáhá vyléčit nepravidelnosti periody menstruačního cyklu.

Janův olej  z třezalky tečkované je velmi vychvalovaným přírodním lékem. Neměl by chybět v žádné domácnosti! Lehce si jej můžeme sami připravit. Svoji léčivou sílu si zachovává dva roky a používá se nejen při otevřených ranách, čerstvých zraněních, při výronech krve, oteklých žlázách a jako hlavní léčebný prostředek při drsné pokožce tváře, ale je také výborným prostředkem na vtírání při bolesti zad, křížových bolestech, a při vysychání plotének či vyhřeznutí, dále při ischiasu a revmatismu.

Abychom měli doma po ruce správný lék i při spáleninách a opařeninách, dáváme květy do lněného oleje. Tento olej se používá i také při zmírnění následků slunečního úpalu.

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška je známá především tím, že má schopnost zastavovat či snižovat vnější a vnitřní krvácení. Posiluje energii srdce a sleziny. Z tohoto důvodu byla v minulosti hojně využívána, ale v případně nouze ji lze použít i dnes. Můžete ji aplikovat zevně, a potom umí pomoci s krvácením, ranami, otoky, pohmožděninami, hemoroidy a různými potížemi s pokožkou. Uplatníme ji navíc nachází i při bolestech hlavy a kloubů.

Kokošku pastuší tobolku je samozřejmě možné užívat i vnitřně. Účinkuje na krvácení z nosu a velmi nápomocná může být ženám, protože pozitivně působí na děložní a silné menstruační krvácení. Posiluje energii srdce i sleziny. Zároveň dokáže mírně snižovat krevní tlak a kladný vliv má také na onemocnění močových cest. Dlouhodobě pak pomáhá s kornatěním cév a podporuje správné fungování metabolismu.

Pampeliška

Další jarní žluté potěšení. Pomáhá zbavovat tělo jedů a toxinů a povzbuzuje funkci trávicích orgánů a jater. Používáme ji  při potížích s játry, žlučníkem, žaludkem a močových měchýřem. Léčí záněty těchto orgánů, je výborná při bolesti kloubů a šlach, na revma a používá se při vysokém cholesterolu. Výborná je i pro diabetiky ! Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek pomáhá při únavě. Její listy a kořeny jsou významné nejen pro pročištění organismu, ale listy vám budou chutnat i jako salát, který tvarem i chutí připomíná oblíbenou rukolu i s její nahořklou příchutí. Nejméně hořké jsou však kořeny, které se doporučují užívat při rakovině.

Violka

Patří mezi naše nejstarší léčivé byliny. Psal o ní už Dioskorides a Plinius starší v prvním století našeho letopočtu. V této době se doporučovalo přivonět k ní při bolestech hlavy. Dnes se využívá v lidovém léčitelství především proti kašli, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Přípravkům z oddenku i natě se připisuje schopnost rozpouštět hleny a podporovat vykašlávání. Léčí astma a pomáhá při chrapotu. Méně se využívá pro svoje močopudné a potopudné účinky. Příznivě působí také při revmatismu, dně a zánětech svalstva, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech. Violka také čistí krev a pomáhají při kožních chorobách. Používá se vnitřně i zevně na lupy, svědění kůže, na mléčné stroupky dětí a také na akné. Pozor při předávkování vyvolává zvracení!

Posted in Aktuality