Kaštanovník jedlý

Kaštanovník jedlý
0 16 října 2016

Kaštanovník jedlý je krásný, mohutný, opadavý a teplomilný strom, který dorůstá až do 35 m výšky. Běžně se dožívá i několika set let. Rozšířený je zejména ve Středomoří, na Blízkém Východě a jižní Evropě. Největšími evropskými vývozci jedlých kaštanů jsou Španělé, Italové a Francouzi.

kastan-jedly

S úspěchem je možné pěstovat jej i u nás, v teplejších oblastech České republiky, kde dozrávají v říjnu. Často zdobí parky a okraje lesů.

Hnědé plody kaštanovníku – kaštany – jsou schované v pichlavé číšce, ale při dopadu ze stromu na zem často vypadnou a umožní tak příjemnější sběr.

Jedlé kaštany jsou známé svou nezaměnitelnou chutí a vůní. Konzumují se vždy tepelně upravené. Velmi oblíbené jsou pečené, které se na podzim a v zimě prodávají na trzích. Chutnají výborně samotné i jako dezert. Používají se jako příloha k masu, nádivka, mele se z nich mouka, přidávají se do zmrzliny, dortů, pudinků, pečiva, polévek i omáček.

Co kaštany obsahují?

Obsahují vitamin B1, B2, B6, E, C, karoten, biotin, draslík, hořčík, vápník, železo, měď, fosfor, chlor a kyselinu pantotenovou a mají vysokou výživovou hodnotu.

Pozitivní účinky jedlých kaštanů:

Tyto plody neobsahují sodík, proto jsou vhodnou součástí jídelníčku pacientů s ledvinovými a srdečními potížemi. Neobsahují lepek, takže jsou vhodné pro osoby trpící celiakií. Pro diabetiky je příznivou zprávou zejména to, že ne neobsahují fruktózu či glukózu.

  • mají protiprůjmové účinky
  • posilují činnost jater, srdce, mozku a ledvin
  • zmírňují revmatismus a dnu
  • pomáhají snižovat nervozitu, úzkost, pocit prázdnoty a podrážděnosti
  • pravidelná konzumace má pozitivní vliv na kvalitu vlasů, nehtů a pokožky
Posted in Aktuality