Léčivé účinky kopretiny řimbaby

Léčivé účinky kopretiny řimbaby
0 6 srpna 2016

 

Kdo z Vás to nikdy nezkoušel? Najít si kopretinu a lístek po lístku vytrhávat, až nezbyde vůbec nic. Jen odpověď na otázku „ Má mě vlastně rád?“. Tak takovou schopnost kopretiny řimbaby u nás prověřenou nemáme. Za jejími léčivými účinky si však tvrdě stojíme.

Bouquet of daisies. Pyrethrum

Kopretina řimbaba je statná trvalka dorůstající až 90 centimetrů, kterou najdete v teplejších oblastech. Kromě svých blahodárných účinků na lidský organismus je pěstována také jako okrasná květina.

Jaké jsou její léčivé vlastnosti?

Řimbaba je vhodná především ke snižování horečky a tlumení bolesti. Užívá se při bolestech hlavy, migrénách nebo menstruačních bolestech. Dokáže uvolnit křeče svalového i nervového původu. Pomáhá také zlepšovat látkovou výměnu. Nápomocná je i při zánětu tlustého střeva a v likvidaci střevních parazitů. V neposlední řadě se používá po porodu k vypuzení placenty a k vyčištění a regeneraci dělohy.

Kopretina Řimbaba má vnitřní a vnější protirevmatické účinky. Zevně je používána při zánětech ucha, nebo kolikových břišních zánětech či kožních nemocech.

Jak řimbabu používat?

Z řimbaby si můžete vyrobit tinkturu a užívat ji v běžných denních dávkách třikrát třicet kapek. Při migréně nakapejte deset kapek v nástupu a poté dalších deset každou půlhodinu až do ustání bolesti nebo do dovršení padesáti kapek. Pokud chcete migréně předejít, přidejte do svého jídelníčku jeden čerstvý list denně.

Pokud vás zastihnou akutní bolesti a křeče, lze si vzít jednu až dvě kávové lžíce jako jednu dávku.

Čaj z kopretiny řimbaby ve formě nálevu můžete pít po menších dávkách až půl litru za den.

Pokud trpíte zánětem ucha, namočte v tinktuře nebo nálevu vatičku a nechte na postiženém místě působit asi třicet minut.

Jak tinkturu připravit?

Čerstvou nať kopretiny nasekáme na drobné části a do jedné pětiny jimi naplníme zavařovací sklenici. Vaše sklenice by neměla být tmavé barvy, aby se do ní dostalo světlo. Nať následně zalijeme šedesátiprocentním lihem a necháme přibližně měsíc louhovat. Každý den sklenici protřepáme. Když je louhování u konce, přefiltrujeme obsah a tinktura je hotová.