Máta peprná aneb mentolka, co vás dá do kupy

Máta peprná aneb mentolka, co vás dá do kupy
0 17 listopadu 2016

foto-listopad-mata 

Není snad nikoho, kdo by o ní neslyšel. Máta peprná, léčivá trvalka vonící po peprmintu, kterou najdete takřka po celé světě. Dorůstá do velikosti až osmdesáti centimetrů a snadno ji poznáte podle nachově zelených květů. A s čím vám její léčivé vlastnosti můžou pomoci? To se dozvíte v našem článku.

Máta na vnější použití

Součástí máty je mentol, který dokáže vyvolat pocit chladu a díky tomu znecitlivuje postižená místa. Pomůže od svědění, mírné bolestivosti a podráždění. Jak jí připravit? Pro vnější použití je máta vhodná jako odvar na výplach při bolestech zubů a dásní. Její lístky s osvěžujícími účinky si můžete také přidat do koupele.

Máta na vnitřní použití

Máta je skvělý pomocník při žaludečních potížích, uvolňuje křeče, pomáhá při žaludečních nevolnostech po kocovině, zastavuje zvracení, léčí koliky a nemoci střev a zlepšuje chuť k jídlu. Také však tiší bolesti při podrážděném žlučníku nebo žlučových kamenech, zlepšuje vylučování žluče a celkově posiluje nervovou soustavu.

Máte žaludeční problémy? Připravte si čajovou směs

Budete potřebovat 1 dílek máty, 1 dílek meduňky, 1 dílek nati z řepíku a 1 dílek nati z benediktu. Jak na to? Zalijte 2 lžíce směsi půl litrem vařící vody, přikryjte a nechte ji 15 minut louhovat. Pak jednoduše přeceďte a je to. Nálev pijte 3x denně půl hodiny před jídlem.

Jak si mátu vypěstovat?

Rozhodně se nepouštějte do zasetí semene, z něj vám totiž životaschopná rostlinka pravděpodobně nevyroste. Namísto toho sáhněte na kořenové řízky, a to jak na jaře tak na podzim. Jako další způsob množení vzrostlých rostlin je rozdělení kořenů. Proto, aby měly listy nejlepší chuť, aroma a nejvyšší množství silice, je třeba ji vysazovat na plném slunci a dávat ji do dostatečně zavodněné půdy.

Posted in Aktuality