Nebezpečí zvané trombofílie

Nebezpečí zvané trombofílie
0 20 července 2016

Vyskytuje se u vás v rodině trombóza, infarkt, nebo jiné cévní onemocnění? Obáváte se, že by mohlo potkat i vás, nebo vaše nejbližší? Nechte si u nás v centru medicíny udělat preventivní NLS diagnostiku pomocí přístroje Metatron Hunter. Vyšetření je schopné identifikovat tendence k onemocnění již v raných stádiích. Tedy v době, kdy se ještě nemusí jeho příznaky projevit na histologické úrovni. Na výsledky vyšetření nemusíte čekat týdny, získáte je bezprostředně po jeho skončení. Delší doba prodlevy mezi vyšetřením a výsledky by pro klienta s trombofilní mutací genů mohla znamenat značné riziko.

Co trombus způsobuje?

Nejčastějším případem vzniku trombu je odlomení krevní sraženiny nebo její části, která ucpe důležitou cévu a zamezí prokrvování v dané oblasti. Tromby se však mohou cévním systémem dostat až do srdce a způsobit závažnější poruchu jako je například infarkt. Zapříčinit mohou také mozkovou příhodu nebo plicní embolii.

Jednou z nejčastějších forem tromboembolického onemocnění je takzvaná hluboká žilní trombóza. V jejím případě se tromby vytvářejí v hlubokých žilách dolních končetin, kde zabraňují krevnímu oběhu, způsobují bolesti a disfunkci nohou. K nejvíce postihovaným skupinám patří především kuřáci, lidé trpící obezitou, těhotné ženy a ženy užívající antikoncepci.Trombofílie může být dědičná, získaná a může vzniknout také jako kombinace dědičných a získaných příčin. Mezi příčiny zvyšující riziko vzniku trombu patří především:

  • Obezita, kouření a křečové žíly
  • Dlouhodobé upoutání na lůžko, které představuje znehybnění končetin, nebo jakákoliv fixace končetin
  • Užívání antikoncepce
  • Užívání hormonální substituční terapie
  • Těhotenství
  • Autoimunitní nemoci, chronické střevní potíže, nebo onkologická onemocnění
  • Kombinace výše uvedených příčin
Posted in Aktuality