Proč je důležité mít v těle dostatek Omega 3 mastných kyselin?

Proč je důležité mít v těle dostatek Omega 3 mastných kyselin?
0 1 prosince 2021

Omega-3 mastné kyseliny hrají klíčovou roli ve správném fungování mozku a při normálním růstu a vývoji. Jsou známé jako základní mastné kyseliny, protože lidské tělo je není schopno produkovat samo o sobě. Proto je nutné se spoléhat se na příjem omega-3 mastných kyselin ve vaší stravě. Kdykoliv je to možné, pokuste se je získat z přirozené stravy a až teprve potom hledejte potravinové doplňky.

 

Snažte se jíst ryby s vysokým obsahem DHA a EPA omega-3 mastných kyselin, ideálně 2-3 krát týdně. Mezi ryby bohaté na DHA a EPA patří ančovičky, sleď, makrela, divoký losos, sardinky a tuňák. Důležitým typem omega-3 mastných kyselin jsou kyseliny alfa-linolenové (ALA), které se nachází ve vlašských ořeších, lněném semínku, lněném a řepkovém oleji. Nízký nebo nedostatečný příjem důležitých mastných kyselin může vést k nedostatku, který může být škodlivý pro zdraví a způsobit celou řadu zdravotních problémů. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo 10 příznaků, díky kterým poznáte, že vám chybí omega-3 mastné kyseliny.

 

Srdeční problémy

Omega-3 mastné kyseliny zastávají důležitou úlohu v kardiovaskulárních onemocněních. Odborníci doporučují jíst stravu s nízkým obsahem nasycených tuků a bohatou na mononenasycené a polynenasycené tuky, včetně omega-3 mastných kyselin, aby se zabránilo onemocnění srdce. Mastné kyseliny pomáhají snižovat rizikové faktory srdečních chorob, včetně vysoké hladiny cholesterolu a vysokého krevního tlaku tím, že zpomalují vývoj plaku a krevních sraženin, které mohou ucpat tepny. To je důležité proto, aby se snížilo riziko infarktu, mrtvice a poruch srdečního rytmu u lidí, kteří jsou vystaveni vyššímu riziku srdečních onemocnění. Omega-3 mastné kyseliny také pomáhají zvýšit úroveň dobrého cholesterolu (HDH nebo lipoproteinu s vysokou hustotou) a snížit hladinu špatného cholesterolu (LDL nebo lipoproteinů s nízkou hustotou) v těle. Studie z roku 2014, provedena na Oxfordské univerzitě v Anglie uvádí, že mastný rybí olej má protizánětlivé účinky, které mohou pomoci zabránit a zvrátit nepřeberné množství kardiovaskulárních problémů. Další studie publikovaná v roce 2016 zjistila, že u lidí, kteří konzumují vysokou dávku rybího oleje po dobu 6 měsíců po infarktu, došlo k výraznému zlepšení celkové funkce srdce.

Zánět a bolesti kloubů

Nízká úroveň omega-3 mastných kyselin v těle může vést k zánětům kloubů, což může způsobit revmatoidní artritidu. Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat bolest a zánět v těle. Mastné kyseliny také pomáhají zmírnit zátěž kloubů, snižují jejich tuhost a mohou pomoci snížit potřebu léků. Kromě toho, tyto zdravé tuky mohou snížit příznaky ztuhlosti a otékání kloubů a spolu s pomocnými cvičením mohou zvýšit průtok krve. Studie z roku 2006 publikována v Surgical Neurology uvádí, že doplňky s omega-3 rybím olejem fungovaly stejně dobře jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), které se nasazují při snižování artritické bolesti a jsou bezpečnější alternativou NSAID. Studie z roku 2014 přišla na to, že pacientům s revmatoidní artritidou pomáhá brutnakový olej, který je bohatý na gama linolenové kyseliny (GLA) a rybí olej bohatý na EPA a DHA.

 

Deprese

Omega-3 mastné kyseliny, zvláště EPA a DHA, jsou vysoce účinné při prevenci a řízení deprese. Nízka úroveň toho zdravého tuku v těle může zvýšit riziko deprese i zhoršit příznaky. Studie z roku 2007 naznačuje, že omega-3 mastné kyseliny mají vliv na variabilitu osobnosti a sebeovládání. Studie z roku 2014 zdůrazňuje roli omega-3 mastných kyselin v prevenci psychiatrických chorob. Pomáhají udržet a zvýšit mozkové struktury a zachovat jejich funkci. Stejně užitečné jsou v prevenci nebo při snižování zánětlivého stavu vyskytujícího se během deprese.

Problémy se zrakem

Problémy se zrakem nebo jiné oční problémy jsou dalším znamením nedostatku esenciálních mastných kyselin. Tyto mastné kyseliny jsou důležitou součástí tukových molekul, které udržují vaše oči zdravé. Správné odvodnění nitrooční tekutiny z oka snižuje riziko vysokého očního tlaku a glaukomu. S nedostatkem omega-3 mastných kyselin je spojený syndrom suchého oka. Studie z roku 2009, publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition uvádí, že lidé, kteří konzumují nejvíce omega-3 mastné mají o 30 % nižší pravděpodobnost vzniku makulární degenerace. Tato studie byla prováděna v průběhu 12 let. Další studie z roku 2011, zveřejněna v časopise International Journal of Ophthalmology hlásí, že olej z tresčích jater (dobrý zdroj omega-3 mastných kyselin) může pomoci při léčbě glaukomu, který je obrovskou příčinou zrakového postižení v USA. Podle další studie z roku 2013, mají omega-3 mastné kyseliny důležitou úlohu při zlepšování syndromu suchého oka.

 

Oslabená imunita

Nízká úroveň omega-3 mastných kyselin v těle může přispět ke slabé imunitě, takže budete náchylnější k nachlazení, infekcím a dalším zdravotním problémům. Dostatečné množství omega-3 mastných kyselin přispívá k posílení imunitního systému. Funkce imunitních buněk zvyšuje mastné kyseliny DHA a EPA. Mastné kyseliny jsou také zapotřebí, aby se do těla uložily vitamíny rozpustné v tucích, jako je A, D, E a K. Studie z roku 2002 doporučuje omega-3 mastné kyseliny jako prevenci aterosklerózy a autoimunitních onemocnění.

 

Špatné psychické rozpoložení

Omega-3 mastné kyseliny jsou považovány za důležité pro paměť a duševní výkonnost. Pomáhají budovat buněčné membrány v mozku, které jsou důležité pro zdraví mozku. Z toho důvodu je důležité přijímat dostatečné množství omega-3 mastných kyselin. Nízký příjem omega-3 mastných kyselin může vést k deficitu pozornost, hyperaktivitě (ADHD) a špatným studijním výsledkům. Studie z roku 2011 hlásí, že nízká hladina omega-3 mastných kyselin může přispět k vývoji ADHD a souvisejícím vývojovým a dalším psychickým problémům. Další studie, z roku 2011 uvádí, že DHA má pozitivní roli při neurovývoji a prevenci neuropsychiatrických a neurodegenerativních poruch. Studie z roku 2012 zjistila, že zvýšení polynenasycených mastných kyselin, konkrétně DHA, může zlepšit gramotnost a chování u dětí s ADHD.

Přibývání na váze

Když vaše strava postrádá omega-3 mastné kyseliny, můžete mít potíže zhubnout. Pokud chcete zhubnout, je třeba zvýšit příjem omega-3 mastných kyselin a snížit příjem sacharidů. Vzhledem k nízkému příjmu sacharidů nemá vaše tělo jinou možnost, jak získat energii, než čerpat z uložených tuků. Omega-3 mastné kyseliny mohou vést k vyšší rychlosti metabolismu a dokonce mohou i zrychlit buněčnou aktivitu, což znamená, že vaše tělo může spálit více kalorií. Mastné kyseliny také potlačují chuť k jídlu díky jejich vlivu na leptin, hormon, který ovlivňuje chuť k jídlu. Studie z roku 2007, zveřejněna v časopise American Journal of Clinical Nutriton uvádí, že kombinace doplňků stravy s rybím olejem a pravidelné cvičení může snížit množství tělesného tuku a zároveň zlepšit srdce a metabolické zdraví.

Extrémně suchá pleť

Dalším znakem nedostatku omega-3 mastných kyselin je suchá, svědivá nebo šupinatá kůže. Tyto mastné kyseliny potřebují žlázy produkující maz, který je přírodním zvlhčovačem pleti. Udržují zdravou kůži buněčných membrán a produkují dostatek množství lipidů. Lipidy pomáhají zastavit vodu, která uniká přes kůži a zachovávají tak pleť hladkou a hydratovanou. To zabraňuje vráskám a působí proti stárnutí. Mnohé studie dokazují, že rybí olej vede ke zdravější kůži a pomáhá snižovat zánět vyvolaný sluncem. Studie z roku 2008, zveřejněna v Journal of Dermatology vyzdvihuje pozitivní účinek pupalkového oleje v kapslích (zdroj omega-6 mystných kyselin) u pacientů s atopickým ekzémem.

Nízká hladina energie

Máte-li nízkou hladinu energie navzdory tomu, že pravidelně spíte, můžete postrádat dostatečný denní příjem mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny jsou zdravé tuky, které vaše tělo potřebuje pro správný růst, vývoj a normální funkce mozku. Mastné tuky jsou ve skutečnosti nejkoncentrovanějším zdrojem energie pro vaše tělo. Vzhledem k tomu, že je mozek složen převážně z mastných kyselin, jejich nízká úroveň může vést k fyzické i psychické únavě. Pokud jsou omega-3 mastné kyseliny konzumovány spolu se sacharidy, tuky pomalu tráví sacharidy. To zlepšuje citlivost na inzulin a snižuje to náhlý pokles cukru.

Extrémně studené ruce a nohy

Pokud máte permanentně studené nohy a ruky, může to znamenat, že vašemu tělu chybí důležité omega-3 mastné kyseliny. Tyto esenciální mastné kyseliny pomáhají tělu regulovat vnitřní teplotu. Tyto tuky se nacházejí těsně pod kůží, která napomáhá izolování a udržování tepla v těle. To je důležité pro udržování správné tělesné teploty v srovnání s tou venkovní. Chladné ruky a nohy však může způsobit i nedostatek hořčíku a železa. Pocit studených nohou a rukou může být způsoben i hypofunkcí štítné žlázy.

Posted in Aktuality