Končí rok, kdy jste pečovali o své zdraví. Poslední měsíc bude věnován očistě kardiovaskulární soustavy. Radíme Vám, abyste se zaměřili také na posílení nervové soustavy, protože shon na konci roku se velmi špatně odráží na jejím stavu. Jestliže se budete držet rad, jež jsou uvedeny v našich pravidelných měsíčních očistách, nebude pro vás obtížné zdržet se nestřídmosti spojené se svátky. Vyléčení, ozdravení a omlazení nejlépe dosáhnou ti, kdo zapojí všechny léčivé síly svého organismu, včetně rozumu.
Čím lepší a harmoničtější vztah má člověk s přírodou a společností, tím lepšího výsledku dosahuje. Je třeba moudře pracovat se svou myslí, dýcháním, trávením, kůží, imunitou a svalovou zátěží – hlavními léčivými silami člověka.
Nejrozšířenější chyba spočívá v tom, že lidé v ozdravném procesu (stejně jako i v životě) jdou cestou nejmenšího odporu. Místo aby ze svého vědomí vykořenili špatné povahové rysy a zvyky, pokoušejí se pomocí jen lehoučké očisty organismu získat rychlé výsledky. Zároveň si však svým neklidem, trápením a podrážděností ničí organismus. Špatné stravovací zvyky jej znečišťují škodlivými látkami, kvůli sedavému způsobu života jim zakrňují svaly a celý organismus, nedodržují biorytmy práce vnitřních orgánů, což narušuje reakce organismu. Ke všemu navíc prostředí, v němž lidé žijí, oslabuje jejich imunitu.
Druhá chyba spočívá v tom, že se člověk přestává věnovat ozdravování. Když dosáhl výborných výsledků, vrací se k všednímu životu, což způsobí, že se vše, čeho dosáhl, během dvou až šesti měsíců ztratí. Nezapomínejte, že ozdravování není jednorázové opatření, ale neuspěchaná, přemýšlivá a pravidelná práce po celý život.
Očista krve a cév
V krvi cirkuluje hodně škodlivých produktů metabolismu – močovina, kreatinin, bilirubin a další. Při nemoci a zdravotních obtížích se množství toxinů zvyšuje, což se hned projeví na zhoršení celkového stavu. Samozřejmě nemoc musí léčit lékař, ale pravidelná očista krve není zbytečná.
Očista krve začíná třídenní šťávovou dietou. Je možné ji prodloužit i na 5-7 nů. Používají se čerstvě vymačkané ovocné a zeleninové šťávy červené barvy: višňová, klikvová, řepná, vinná, ostružinová a z červeného zelí. Lze užívat několik druhů šťáv denně. Nejlepší je během dne užívat směs mrkvové a řepné sťávy a zcela se vzdát jiné potraviny.
Je třeba vypít 1-1,5 l šťávy denně rozdělené na 5 dávek a v přestávkách vypít po 1 sklenici vody. Je vhodné k mrkvové a řepné šťávě pro rozmanitost přidat i další šťávy červené barvy – například z granátového jablka nebo višňovou. Nezapomeňte, že v čisté podobě řepnou šťávu užívat nelze a je nutné ji smíchat s jinými šťávami.
Červená barva šťáv má zvláštní význam, protože díky své zvláštní energetice a frekvenci rezonuje se stejnými charakteristikami krve, což stimuluje krvetvorbu. Ovocné a zeleninové šťávy jsou nasyceny biologicky aktivními látkami, jež pozvedají organismus chronicky nemocného člověka na úroveň normálního fungování.
Aby se žíly nerozšiřovaly, je třeba posilovat jejich stěn pomocí vitaminu C a dalších užitečných látek, které jsou obsaženy v dužině čerstvého ovoce. Také se doporučuje užívat cibuli a česnek. Cibule a česnek působí proti tvorbě škodlivých látek, jež posilují srážlivost krve, zvyšují kapalnost krve a brání rozšiřování žil. Je žádoucí mít v jídelníčku potraviny, které jsou bohaté na látky užitečné pro krev – med, jablečný ocet a také ovoce a zeleniny: okurky, špenát, mrkev, řepu, banány, rozinky, zelí, květák, citrusy a rajčata.
Hojnost přírodní aktivní vody ve šťávách umožňuje rychle vyvést z krve rozpuštěné škodlivé látky.
Podobné metodiky očisty krve výborně působí i na další tekutiny (například lymfu).
Nemoci srdce a cév
Onemocnění srdce a krevních cév stojí na prvním místě mezi příčinami pracovní neschopnosti a úmrtnosti. Prakticky každému druhému člověku staršímu 40ti let lékař určí diagnózu typu hypertenze a ateroskleróza. Nejčastější nemocí cév jsou ateroskleróza, mozková mrtvice a křečové žíly. Všechny tyto nemoci spolu těsně souvisí. Například jestliže byla u člověka zjištěna ateroskleróza, je velká pravděpodobnost, že bude mít infarkt myokardu.
Aby krevní oběh fungoval normálně, je velmi důležité mít zdravé cévy. U zdravých cév jsou stěny pružné a jsou schopné se rozšiřovat i zužovat podle potřeby. Pružnost cév je důležitá i proto, že díky stahování a rozšiřování cév se reguluje tlak v tepnách a žilách. Rozdíl tlaku také zajišťuje pohyb krve cévami. Jestliže stěny žil ztrácejí pružnost, plní se krví a nemohou se již optimálně stahovat, tlak v žilách vzrůstá a rozdíl tlaku u žilních a tepenných kapilár se snižuje.
To je příčinou metabolických procesů, rozvoje hypoxie, nasycení tkání produkty rozpadu, což znamená i narušení jejich správného fungování.
Pro normální práci žil je důležité, aby byl v pořádku chlopňový aparát. Jestliže chlopně k sobě přiléhají pevně a zakrývají celý otvor žíly, pak krev teče právě tam kam je třeba, tedy k srdci. Jestliže však chlopně nejsou zavřeny pevně, krev se snaží dostat zpátky, žíly se jí přeplňují a tok krve zpomaluje – první příznak vzniku varixů (křečových žil).
Pružné, hladké a nepoškozené stěny cév a normální fungování chlopní v žilách jsou základní podmínky normální práce kardiovaskulárního systému. Kardiovaskulární nemoci dobře podléhají léčbě, jestliže člověk provádí očistu, a správně se stravuje, protože tak se brání zvětšení křehkosti stěn cév a shromažďování cholesterolových usazenin v nich.
Významným pomocníkem pro očistu cévního systému v těle a vyplavování cholesterolu je tinktura z arónie neboli černého jeřábu. Při pravidelném užívání arónie se výrazně zlepšuje průchodnost cév a předchází se tak větším problémům, které mohou při zanášení cév nastat. Aronie je zázračná bylinka, která je prospěšná při mnoha zdravotních potíží, například při problémech se štítnou žlázou.