Sběr bylinek v březnu

Sběr bylinek v březnu
0 18 března 2019

Příroda ještě spí, ale první jarní bylinky se už nyní začínají pomalu probouzet a mají údajně tu největší léčebnou sílu. Chcete-li si je nasbírat, buďte ve střehu, a nenechte si ten dar přírody proklouznout jen tak mezi prsty :)

Nyní Vám představíme pár bylinek, kterými můžete právě v březnu doplnit svou domácí lékárničku.  Pomohou vám vylepšit zdraví a vyčistit si tak organismus.

Medvědí česnek

je vynikající a zázračná bylinka. Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, silic, allin a další sloučeniny, které jsou pro lidský organismus příznivé. Medvědím česnekem se dá léčit celá řada různých onemocnění, jako jsou chřipka, nachlazení, záněty horních cest dýchacích, bronchitida a angína, protože rozpouští hlen. Jako mírné antisklerotikum a také antibiotikum působí i proti zánětlivým onemocněním, ničí plísně, bakterie a mykózy. Napravuje přirozené prostředí v zažívacím traktu, užívá se při střevních onemocněních a proti střevním parazitům. Medvědí česnek předchází vzniku oparů, podporuje hojení ran a pomáhá likvidovat kandidu. Medvědí česnek dále pomáhá při vysokém krevním tlaku, zanesených cévách, poruchách srdečního rytmu i rakovinném bujení.

Kopřiva

ukáže se skoro jako první a roste všude. Během roku ji pak budeme zatracovat, ale teď ji vítejme. Už teď můžeme její mladé výhonky přidat do nádivky nebo z ní udělat rovnou špenát. Není ale jenom k jídlu. Kopřiva jako jedna z nejznámějších bylinek a je oblíbená díky svým léčebným a detoxikačním účinkům. Působí především na celkové posílení organismu a rozpouští škodliviny v těle, takže pomáhá při léčbě virových a bakteriálních onemocněních. Je skvělá, když si chcete pročistit cévní systém a nebo trpíte krevním nedostatkem.

Přispívá k vylučování přebytečných tekutin z těla a zklidňuje infekce močových cest. Další výbornou vlastností  je její pozitivní vliv na metabolismus. „Posiluje střevní činnost, celkově podporuje látkovou výměnu a trávení. Díky vysokému obsahu železa výrazně pomáhá při únavě, vyčerpanosti a velkém psychickém vypětí. Pozor, nadměrné užívání způsobuje ledvinové kameny!

Puškvorec

oddenek puškvorce má posilující moc, a proto se používá hlavně při slabosti trávicích orgánů, při nadýmání žaludku a střev, kolikových záchvatech,vředech. Velmi dobře pomáhá i při onemocnění žláz a dně. Také zprůchodňuje a pročišťuje játra. Velmi přispívá k ohřátí (doplňění jangu) a odhlenění žaludku a střev. Lze ho též doporučit při lenivosti střev a poruchách výměny látkové, při chudokrevnosti a při otocích. Puškvorec odstraňuje nechutenství, pomáhá při poškození ledvin, protože doplňuje jang ledvin a je dobrým prostředkem na pročištění celého těla a detoxikaci, protože čistí krev. Na tuto bylinku nedáme dopustit, protože je velmi účinná při většině problémů s trávením.

Plicník lékařský

najdete ho ve stinných lesích, světlých hájích a na okrajích lesů již na konci března. Tato vytrvalá bylina působí protizánětlivě, mírní dráždění při kašli a zvyšuje krevní srážlivost. Dále působí proti kataru bronchů, plicním nemocem, žaludečnímu krvácení, hemeroidech a průjmu. V lidovém léčitelství se nasazuje i při žaludečních a střevních potížích. Plicník se dobře uplatňuje i při poškození sliznice hltanu a žaludku po požití koncentrovaného alkoholu, horkých jídel nebo nápojů, chemikálií a podobně. Používá se nálev z plicníku, odvary, obklady i čaj.

Podběl

jeho žluté hvězdičky uvidíte hned, jak sleze sníh. Pomůže vám zbavit se posledních pozůstatků zimního kašle. Působí jako prostředek k uvolňování hlenů, usnadňuje odkašlávání, je potopudný, močopudný a má protizánětlivé účinky. Čaj z něj můžete pít při nachlazení, při onemocnění horních cest dýchacích, při astmatu, po zápalu plic a vždycky při horečce. Obklad z nálevu pomáhá při zánětu žil, na vředy, na ekzémy a  na špatně se hojící rány.

Pampeliška

další jarní žluté potěšení. Pomáhá zbavovat tělo jedů a toxinů a povzbuzuje funkci trávicích orgánů a jater. Používáme ji  při potížích s játry, žlučníkem, žaludkem a močových měchýřem. Léčí záněty těchto orgánů, je výborná při bolesti kloubů a šlach, na revma a používá se při vysokém cholesterolu. Výborná je i pro diabetiky ! Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek pomáhá při únavě. Její listy a kořeny jsou významné nejen pro pročištění organismu, ale listy vám budou chutnat i jako salát, který tvarem i chutí připomíná oblíbenou rukolu i s její nahořklou příchutí. Nejméně hořké jsou však kořeny, které se doporučují užívat při rakovině.

Lopuch

Zázrak ze smetiště :) nám může pomoci s mnoha neduhy i když je spoustou lidí považován jen za plevel. Tato rostlinka má ale velmi zajímavé léčivé účinky. Působí totiž dezinfekčně, antibakteriálně a protizánětlivě. Navíc také diureticky, tedy močopudně. Používán bývá navíc i při zánětu močového měchýře, k čištění střev a krve, přičemž snižuje hladinu cukru v krvi a kladný vliv má také na metabolismus a trávení. Dále může ulevit při nachlazení, pomoci s únavou a údajně dokonce i při cukrovce. Lopuch větší má kromě vnitřních účinků rovněž zajímavé vnější využití. Pozitivně působí kupříkladu na vlasy, které posiluje a zabraňuje jejich vypadávání. Jak víme kvalita vlasů odráží i kvalitu krve z toho plyne, že lopuch dodává výživu krvi, odvádí horko z jater a posiluje ledviny a to vše výrazně naše vlasy ovlivňuje. Uplatnění navíc nacházejí i listy. Ty sice bývají chuťově velmi hořké, takže k vnitřnímu využití se nehodí, nicméně používány jsou právě zevně. Dokážou totiž pomoci s kožními potížemi (akné, ekzémy, mastná a uhrovitá pokožka, vyrážky), přispívají k hojení ran, na bércové vředy, spáleniny i ke zmírnění podráždění a svědění kůže po bodnutí hmyzem.

Prvosenka

nebo-li lidově petrklíč je skvělým přípravkem na péči o dýchací orgány. Díky látce saponin účinně ředí hleny v průduškách a plících, čímž usnadňuje odkašlávání. Kromě toho je petrklíč skvělým pomocníkem při nachlazení, chřipkách, astmatu a bronchitidách. Kromě dýchacích problémů je užitečný i při léčbě neuróz, stresu, migrén, revma a chronické nespavosti. Čaj z kořene je skvělým lékem při dýchacích problémech, močových kamenech, revmatismu a dně. Odvar z kořene a kvetoucí natě se pije při migréně a melancholii. Posiluje nervy, žíly a svaly.
Čaj z květů petrklíče čistí pleť, odstraňuje pihy a vyrovnává vrásky.

Jmelí

vynikající léčivé účinky jmelí jsou známy v celé historii léčení rostlinami. Používali ho již staří Keltové a Řekové, ale i středověcí léčitelé, jako lék se jmelí zachovalo až do současnosti. A právě v současnosti má zcela mimořádný význam.
Jeho hlavním léčebným účinkem je totiž regulace krevního tlaku, jíž dosahuje změkčováním a odstraňováním vápenatých usazenin v cévním systému (jako jedna z mála bylin tedy léčí efektivně aterosklerózu), čímž předchází srdečním a mozkovým infarktům. Zároveň posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh, což z něj dělá prvotřídní lék a vynikající preventivní prostředek proti těmto nejzákeřnějším civilizačním onemocněním dnešní doby.
Léčebné použití jmelí je ovšem mnohem širší. Protože brzdí dělení buněk, dobře pomáhá i při rakovině, zvláště žaludku, při obtížích v klimakteriu, při epilepsii, odstraňuje návaly krve do hlavy, pocity strachu a nervozity.
Jmelí dále léčí onemocnění štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá při ženské i mužské neplodnosti. Doplňuje jin ledvinám a posiluje slezinu a její energii. Zastavuje krvácení, proto se používá ve směsích – čaje na zastavení ženského gynekologického krvácení a využívá se na sedací koupele a při gynekologických zánětech. Pozor, také jmelí může být při předávkování jedovaté!

 

Violka

patří mezi naše nejstarší léčivé byliny. Psal o ní už Dioskorides a Plinius starší v prvním století našeho letopočtu. V této době se doporučovalo přivonět k ní při bolestech hlavy. Dnes se využívá v lidovém léčitelství především proti kašli, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Přípravkům z oddenku i natě se připisuje schopnost rozpouštět hleny a podporovat vykašlávání. Léčí astma a pomáhá při chrapotu. Méně se využívá pro svoje močopudné a potopudné účinky. Příznivě působí také při revmatismu, dně a zánětech svalstva, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech. Violka také čistí krev a pomáhají při kožních chorobách. Používá se vnitřně i zevně na lupy, svědění kůže, na mléčné stroupky dětí a také na akné. Pozor při předávkování vyvolává zvracení!

Posted in Aktuality