Řepík
Řepík má velké léčivé účinky při všech zánětech v krku, ústech, v hrtanu. Rostlinku využijeme při angíně a zánětu mandlí, onemocnění krku a zápalech sliznice dutiny ústní. Ten kdo při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají a mají přetížené hlasivky, by měl denně preventivně kloktat řepíkem.
Listy dobře účinkují při chudokrevnosti, ranách a s úspěchem se užívají při revmatismu, bolestech v kříži, těžkostech při trávení, tvrdnutí jater a při chorobách sleziny. Denně se pijí až dva šálky čaje. Děti, mající tuberkulózu krčních uzlin, měly by se denně v řepíku koupat.
Řepík patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny, a to pro své svíravé účinky a pro obrovský obsah léčivých látek. Pokud pijeme čaj třikrát denně léčí rozšíření srdce, žaludku, střev a rozedmu plic, dále po delším užívání i nemoci ledvin a močového měchýře.“
Při křečových žilách a bércových vředech je možné vřele doporučit řepíkovou mast, která má podobné užití jako mast z měsíčku lékařského.
Měsíček
Měsíček je jednou z hlavních gynekologických rostlin. Upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci, mírní klimakterické potíže, tlumí gynekologické záněty, také je skvělý při žlučníkových a jaterních problémech. Při nedostatečné funkci jater se používá hlavně ve směsích spolu s dalšími jaterními bylinami. Pomáhá při nejrůznějších vnitřních zánětech například zánět jícnu, zánět střev, dvanácterníku, žaludku, včetně žaludečních vředů. Měsíček má též kancerostatické působení, zvláště na žaludek a vnitřní orgány. Při vnějším použití se hodí zejména na záněty, špatně se hojící rány, křečové žíly, hemoroidy.
Měsíček je vhodný i k výplachům očí při různých zánětech. Je také dobrým kloktadlem při bolestech v krku a při různých vřídcích a zánětech v dutině ústní.
Echinacea
Echinacea má výhodu, že účinkuje velmi rychle a má široký záběr. Dá se kombinovat s ostatními bylinami, jejichž účinek se v tradičních receptech díky Echinacei zesílí. Její hlavní účinky jsou antibakteriální a antivirové, čistí krev, zlepšuje obranyschopnost a hojí rány. Urychluje zotavení z nachlazení, při chřipkách, bolestech v krku, pomáhá při chronických nemocích tohoto typu, léčí zánět středního ucha, podporuje odolnost a obranyschopnost dýchacích cest, léčí chronickou bronchitidu, zánět dutin, snižuje horečku, pomáhá při vykašlávání žlutého nebo zeleného hlenu z průdušek a plic, je vhodná na odstranění oparů, pomáhá při hojení kožních problémů jako jsou lupénka, ekzémy a akné, působí proti kožním vyrážkám infekčního typu a zraněním, stimuluje imunitu a zvyšuje počet bílých krvinek, čistí krev a zvyšuje obranyschopnost proti chronickým infekcím, vylučuje z těla toxické zatížení, které vyvolává např. naběhlé mízní uzliny, tupé bolesti hlavy, vracející se vředy, bolesti v krku. Pomáhá pročistit lymfatický systém, léčí hnisání, odstraňuje plísňová onemocnění, léčí chronické záněty močového měchýře a močových cest a ledvin, léčí ženské pohlavní orgány a prostatu také zánět dělohy či zánět prostaty, pomáhá léčit krvavé močení a hemeroidy. Pomáhá při uštknutí nebo poštípání od jedovatých živočichů, od různých boláků a bércových vředů, zarudlých pupenů na kůži, chorobných skvrnách, hnisavých zánětech kůže. Podporuje porušenou imunitu při rakovině po chemoterapii a ozařování.
Divizna
Květ divizny běžně seženeme i v lékárně. Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny. Ve starověku byla opředena pověrami, ale již tehdy se používala na průdušky a plíce. K tomuto účelu slouží výhradně i dosud. Uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Hlavně proto tvoří významnou složku mých čajových směsí proti kašli.
Divizna však má i jiné léčivé účinky. Velké čerstvé listy můžeme používat jako obklad při revmatických a svalových bolestech, na špatně se hojící rány, na opuchliny a vředy, podobně jako devětsil. Na zahleněný nos se doporučuje šňupání prášku ze sušených květů. Čaj z květů posiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo.
Dobromysl
Čistí zahleněné plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při nemocech průdušek. Dobromysl zlepšuje náladu a uklidňuje a částečně nahrazuje i kozlík, celkově posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh. Bylinka působí také dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti. Oregano neboli dobromysl upravuje stolici, tedy průjem zahustí a zácpu zvláční. Pomáhá proti křečím a pro ženy je důležitá tím, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá, napomáhá pravidelnosti menstruačního cyklu a uvolňuje křeče.
Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože posiluje celý organismus; velmi dobře se tyto účinky projevují u slabých dětí. Prospívá však i při revmatismu a kožních onemocněních. Přidává se také do inhalačních směsí při rýmě, chřipce, zánětu průdušek a podobně.
Heřmánek
Heřmánek je „všelékem“, zvláště pro malé děti. V každé rodině by měl být dítěti podáván heřmánkový čaj především při křečích a bolestech v bříšku. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, bolestech žaludku. Také pomáhá při poruchách menstruace, vynechání měsíčků, při nespavosti, horečce, bolesti ran a zubů, při zánětu nadvarlat.
Heřmánek napomáhá pocení, mírní křeče, kromě toho působí protizánětlivě a dezinfikuje, především sliznici. Zevně se heřmánek používá na obklady a oplachy při zanícených očích při zánětu spojivek, při svrbění a mokvavých kožních vyrážkách, na kloktání při bolesti zubů a na umývání ran.
Heřmánek má dobrý vliv na celý nervový systém a proto jsou ideální například koupele. Při těžkých chorobách a stavech vyčerpanosti se budete velmi rychle cítit zdravými a vnitřně uklidněnými.
Také při pěstění krásy by se nemělo zapomínat na heřmánek. Když si jednou týdně umýváte tvář heřmánkovým nálevem, pak uvidíte, jak vám kůže pokvete a tvář dostane zdravou barvu. Heřmánkový nálev by měl být používán i při umývání vlasů, zvláště máte-li je světlé. Takovým mytím se stanou vlasy vzdušnými a získají pěkný lesk.
Je vhodný na vnitřní léčení hemoroidů, zevně například rány zase můžete léčit heřmánkovou mastí. Rychle se zlepší i rýma.
Heřmánkový olej se používal už ve starověku při neuralgiích a loupání v končetinách. Staří Egypťané považovali heřmánek za květinu Boha slunce, a to pro jeho silné působení proti horečce a teplotě.
Komonice
Komonice se používá hlavně při žilních chorobách, zvyšuje pružnost cév a zároveň omezuje jejich lámavost. Léčí se s ní křečové žíly, hemoroidy, náchylnost tvorbě modřin. Komonice snižuje srážlivost krve, čehož se využívá při léčbě i prevenci trombóz a z toho plynoucích embolií.
V neposlední řadě se komonice hodí do čajových směsí proti kašli, astmatu, bronchitidě. Uvádí se též působení protikřečové a protizánětlivé. Pomáhá i při migrénách a bolestech hlavy.
Nespavost – podávaná před spaním slouží jako hypnotikum. Při vnějším použití se hodí na omývaní vředů, bércových vředů, hemoroidů, zánětů očních víček.
Na dávkování je třeba si dát pozor!
Máta
Již u pradávných Arabů se máta těšila velké úctě a měla i kultovní význam. Nosili ji u sebe, aby odháněla mouchy a hmyz, byla též symbolem přátelství a lásky. To zřejmě souviselo s tím, že máta značně povzbuzuje a posiluje organismus. Zvyšuje tělesnou kondici a posiluje celou nervovou soustavu.
Především se však léčebně uplatňuje u všech druhů žaludečních obtíží. Zastavuje zvracení, uvolňuje křeče žaludku, léčí koliky a choroby střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při žlučových kamenech, zlepšuje vylučování žluči a odstraňuje plynatost.
Hlavní obsahovou složkou máty je mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, proto se máta při vnějším použití osvědčuje k výplachům a kloktání při bolestech zubů a dásní; zároveň zpříjemňuje a čistí dech. Velmi se hodí jako přísada do bylinných koupelí a k inhalacím. Používá se rovněž ve formě obkladu proti svědivým vyrážkám a zánětům kůže. Máta je neškodná, dobromyslná bylinka, kterou můžeme jako součást čajových směsí užívat dlouhodobě. Pokud ji však pijeme samostatně, je třeba kúru vždy po deseti dnech na týden přerušit.
Pozor máta snižuje produkci mateřského mléka.
Hloh
Nejvýznamnější léčebné použití hlohu vychází z jeho vynikajícího působení časté a velmi nebezpečné srdeční choroby. Hloh je přímo požehnáním pro nemocné srdce, neboť posiluje energii srdce a také prokrvuje srdeční sval, dále uklidňuje a povzbuzuje činnost srdce, odstraňuje silné bušení srdce a arytmii, rozšiřuje věnčité tepny kolem srdce, výrazně zlepšuje a stabilizuje srdeční činnost a blahodárně působí při angině pectoris. V kombinaci s brutnákem se užívá na krevní stáze.
Také reguluje krevní tlak, hlavně pokud je vysoký, uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách (ateroskleróza), čímž zlepšuje krevní oběh.
Důležité je vědět, že hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až po několika týdnech, někdy až po měsících, během nichž ho musíme užívat denně bez přerušení. Účinky jsou pak překvapivě dobré a trvalé. Čaj nebo tinktura jsou v běžných dávkách neškodné, bez obav je můžeme užívat dlouhodobě. Ovšem užívání hlohu v kombinaci se syntetickými srdečními léky nelze doporučit (pokud ano, tak jen a jedině za dohledu lékaře). Hloh je třeba začít užívat preventivně, hned při prvních příznacích srdečních obtíží, kdy ještě není nutné užívat jiné, silnější léky.
Zevně se hloh užívá k masírování bolavých míst u zánětu svalů, dále při revmatismu a jiných bolestech.
Hluchavka
V ženském organismu hluchavka výborně léčí menstruační problémy, posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků a zastavuje bělotok, který se často vyskytuje u mladých žen. Proto se přidává po kontryhelu jako druhou nejdůležitější bylinku do všech čajových směsí na ženské choroby.
U mužů, hlavně ve starším věku, bývají časté problémy při vylučováním moči, nebo s prostatou, kterou právě tato kouzelná bylinka velmi příznivě ovlivňuje. Dále také uvolňuje močové cesty, usnadňuje močení a působí na problémy týkající se močového měchýře protože zchlazuje, vyživuje a doplňuje močový měchýř i ledviny.
Čaj z hluchavky má lahodnou chuť, pomáhá při nespavosti a příznivě ovlivňuje trávicí a dýchací orgány.
Silný hluchavkový odvar se používá zevně na omývání kožních ekzémů a je dobrý i do sedacích koupelí při hemoroidech. Mladé lístečky je zvykem přidávat i do jarních čisticích a vitaminových salátů.
Jahodník
Chvála jahodníkového čaje nemá konce, protože čaj je nejen lahodný a chutný, ale i mimořádně zdravý.
Jahodník pomáhá při léčení mnoha chorob, například při průjmech, dně, cévních obtížích, při hemoroidech a zánětlivých onemocněních a také při chudokrevnosti. Jeho hlavní přednost spočívá v širokém a všestranném působení na celý organismus a také zlepšuje trávení. Můžeme jej užívat neomezeně. Každý, kdo si chce zachovat zdraví, měl by častěji místo černého čaje nebo kávy vypít jahodový čaj.
Je výborný i samostatně, ještě lepší je však v kombinaci s plody šípku a listy borůvky, maliníku a ostružiníku.
Jinan
Užívá zejména při problémech kardiovaskulárních (srdečně-cévních). Rozšiřuje a zpružňuje cévy, hodí se jako lék i prevence mozkové mrtvice i infarktu myokardu. Dále se používá při různých mozkových problémech – zlepšuje paměť, dodává psychických sil, při hučení v uších, závratích atd. Zlepšuje neuronové spoje po úrazech mozku atd.
Užívá se i při Alzheimerově chorobě. Také je hojně užíván i při nedokrvení končetin, náchylnosti na krvácení z nosu, žilních problémech, praskání cévek (fragilita kapilár), hemoroidech, arteroskleróze, bércových vředech. Semena se taktéž užívají při astmatu, prsním kašli a zahlenění.
Jitrocel
Jitrocel se nejvíce užívá při všech onemocněních dýchacích orgánů, zvláště při silném zahlenění, kašli, černém kašli, plicním astmatu, ba dokonce i při tuberkulóze plic. Krev, plíce a žaludek pročišťuje tak, jako žádná rostlina. Je důležitý pro ty lidi, kteří mají špatnou krev, nebo málo krve, slabé plíce a ledviny, bledý vzhled, kteří dostávají vyrážky a lišeje, kteří pokašlávají, chraptí, zůstávají stále hubení. Na nohy postaví slaboučké děti. Při bronchitidě, bronchiálním astmatu se výborně osvědčuje čaj.
Ve starých „bylinářích“ se dočítáme, že semeno jitrocele působí proti tvorbě kaménků (pozn. myšleno žlučové kameny), užíváme-li denně 8 gramů. Sirup z jitrocele čistí krev od všech nečistot a chorobných látek. Správně bychom jej měli používat stále a brát denně před každým jídlem jednu polévkovou lžíci (děti jen čajovou lžičku).
Jitrocel je od nepaměti oblíbeným léčivým prostředkem na hojení ran (otevřené i třeba několik let staré rány,bércové vředy). Rozmačkané čerstvé listy pomáhají při řezných i tržných ranách, nebo při bodnutí vosy. Když se čerstvé listy, rozmačkané rukama a smíchají se solí a přiloží na krk, léčí vole (strumu na krku). Listy také pomáhají léčit zhoubná onemocnění žláz, přiložíme-li je na příslušné místo. V tomto případě je však dobré používat ještě čerstvou majoránku v olivovém oleji. Lahvička se naplní majoránkou, zaleje olivovým olejem a nechá 10 dní stát na teplém místě. Nemocné žlázy natřeme majoránkovým olejem, pak přiložíme rozdrcené listy jitrocele a vše zavážeme ručníkem. Zlepšení se dostaví během krátké doby.
Vřele doporučují jitrocel i při žilní trombóze.
Kontryhel
Uplatňuje se blahodárně hlavně při ženských obtížích. Při poruchách menstruace, výtoku, při přechodu, při obtížích ženských pohlavních orgánů, při nepravidelné menstruaci. Kontryhel působí svíravě a velmi rychle uzdravuje. Používá se též jako prostředek, který odvádí vodu a posilňuje srdce, při horečkách, zhnisaných ranách a při zanedbaných vředech.
Po extrakci, vytržení zubů se doporučuje kontryhel jako nejlepší prostředek. Po vícenásobném vyplachování zahojí ránu v průběhu jediného dne. Kontryhel odstraňuje slabost svalů, končetin a pomáhá při chudokrevnosti.
Je velkým pomocníkem při zranění při porodu, při ochabnutí lůna žen, které mají těžké porody anebo když jsou náchylné k potratům, upevňuje plod (zabraňuje potratu), neboť posiluje ochablé vazivo dělohy.
Ženy by měly od třetího měsíce těhotenství pít čaj z kontryhelu. Je všelékem při všech ženských nemocech a spolu s kokoškou pastuší tobolkou pomáhá I při vyhřeznutí dělohy a tříselné kýle. Naši předkové také používali tuto rostlinku při epilepsii.
V dnešním lidovém léčitelství bylinka opět dosáhla uznání a svého místa. Kontryhel poslouží, i když má někdo špatný spánek. Často by jej měli pít lidé trpící cukrovkou.
Kontryhel spolu s pastuší tobolkou také léčí atrofii – chřadnutí svalů, neléčitelné onemocnění svalů. Tato velmi hodnotná bylinka se nasazuje i při skleróze multiplex.
Levandule
Z její velmi široké škály uplatnění slouží dnes v první řadě jako uklidňující prostředek při obtížích nervového původu. Čaj z levandule pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy. Poradí si i s takovými nepříjemnostmi jako je například migréna a při hysterických stavech.
Další osvědčené použití levandule je při astmatu, žaludečních kolikách a nadměrné plynatosti. Bylina je dobrá i na játra a žlučník.
Inhalace levandulové silice urychluje léčení zánětů průdušek, chřipky, angíny a bronchitidy. Silný odvar nebo tinktura slouží jako kloktadlo, čistí drobné vřídky ústní dutině, uvolňuje ochrnutí jazyka a zajíkání.
Důležité uplatnění nachází levandule při vnějším použití, kde je nejlepší ve formě levandulového oleje. Natírání bolavých míst levandulovým olejem překvapivě pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeních, natržených svalech, bolestech a zánětech nervů.
Olej léčí i vředy, infikované rány a povrchové záněty. Levandulová koupel s přidáním rozmarýnu zlepšuje krevní oběh a celkově oživuje organismus dospělých i dětí
Lípa
Čaj z lipového květu je vyhlášený a všeobecně známý lék proti chřipce a s ní souvisejícími onemocněními. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek a schopnost snižovat horečku. Má i odhleňující účinky, proto přidávám lipový květ do čajových směsí na průdušky a proti kašli. Zředuje krev, tím preventivně působí i proti zánětu žil, angíně pectoris a infarktu myokardu a mrtvici.
Pokud často trpíte těmito problémy a potížemi: žaludeční nevolnost, nadýmání, zácpa nebo křeče žaludku a střev, pak je pro vás šálek lipového čaje to nejlepší. Směs sloučenin a chemických látek, které se nacházejí v lípě srdčité, totiž pomáhají snížit žaludečně-střevní (gastrointestiální) potíže.
Jak pomalu a dlouho lípa žije, tak působí i čaj z lipového květu. Můžeme ho pít jako univerzální, preventivní čaj, ale musíme ho pít trvale. Až po delší době se ukáže léčebná hodnota lípy v celé šíři. To ovšem nic nemění na osvědčeném použití krátkodobém nebo jednorázovém.
Maliník
Jeho listy obsahují značný podíl vitamínu C a jejich léčivé účinky jsou úžasné. Musí se však sbírat z lesních rostlin, nikoli ze zahradních pěstovaných, na léčivé účinky má značný vliv i prostředí. Odvar je účinný a příjemný prostředek při průjmech a zánětech žaludku a střev, nálev je na rozdíl od plodů zase spíš ženská záležitost. Tlumí silnou menstruaci a menstruační bolesti, hlavně ale usnadňuje porod. Pokud začneme pít maliníkový čaj pravidelně 1-2x denně 1-2 měsíce před termínem porodu, dojde ke zkrácení druhé doby porodní, sníží se pravděpodobnost komplikací a zmírní se porodní bolesti.
V pití můžeme pokračovat i po porodu, kdy maliníkový čaj pomůže vyčistit porodní cesty a zkrátit dobu krvácení a rekonstrukce dělohy. Je naprosto neškodný, nevadí ani miminku při kojení.
Plody maliníku obsahují hodně vitamínu C, vitamín E, B1, B3, B12, provitamín A, z minerálních látek železo, hořčík, zinek, měď, vápník, fosfor a draslík. Malinová šťáva nebo čaj z plodů je výborný prostředek při horečnatých virových onemocněních, podporuje pocení a tím i vylučování odpadních látek z těla a tlumí horečku. Léčí i inkontinenci včetně nočního pomočování dětí. Je to ale také skvělý prostředek pro pány – zvyšuje hladinu testosteronu a celkově velmi příznivě působí při poruchách erekce a dalších sexuálních funkcí včetně impotence a mužské neplodnosti.
Mateřídouška
Reguluje vylučování moči a také měsíčky, pomáhá při potratech, při normálním porodu urychluje výstup dítěte z těla matky.
Olej z mateřídoušky se používá při obrně, mrtvici, roztroušené skleróze, chřadnutí svalů, při revmatismu a podvrtnutí.
Při žaludečních křečích a křečích při menstruaci můžeme mateřídoušku doporučit zevně i vnitřně.
Při nemocích dýchacích cest je mateřídouška spolu s jitrocelem velmi starým a osvědčeným prostředkem. Čaj z mateřídoušky a jitrocele s citrónem pomáhá při zánětu průdušek, astmatu i při černém kašli.
Tinktura z mateřídoušky se používá při masážích na sklerózu multiplex. Mnohé rodiny by byly ušetřeny mnohých trápení, kdyby své nemocné dítě včas léčily mateřídouškou, ať již pitím čaje nebo užíváním koupelí. Mnoho hyperaktivních a nervózních dětí má po koupeli opět zdravý spánek. Koupele jsou vhodné i pro dospělé kteří jsou nervově podráždění nebo deprimovaní se po takových koupelích v krátkém čase cítí zdrávi.
Obdivuhodný je také sirup z mateřídoušky například při prochladnutí. Doporučuje se i při epileptickém záchvatu.
Ořešák
Úspěšně se užívá i při cukrovce a žloutence, proti parazitům a na vyčištění střev. Výluh z listů je velmi účinnou přísadou do koupelí při křivici, při tuberkuloze – tbc krčních uzlin, zánětech nehtů na nohou a rukou.
Omývání, případně koupele s přísadou listů pomáhají při uhrovitosti – akné, hnisavých vyrážkách, pocení nohou, při gynekologickém výtoku.
Silný výluh z listí přidaný do koupele léčí uzlovité omrzliny. Je možné ho použít i při silném vypadávání vlasů, tehdy výluhem masírujeme pokožku hlavy. Je také výborným prostředkem proti vším ve vlasech, které se někdy objevují. Čerstvé listy zahánějí nežádoucí hmyz.
Ze zelených ořechů, které musíme trhat před sv. Janem, to je asi v polovině června (musí se nechat lehce propíchnout), můžeme vyrobit výbornou ořechovou pálenku. Ta pročišťuje žaludek, játra a krev, odstraňuje slabost žaludku a hnilobné procesy ve střevech. Kromě toho je vynikajícím prostředkem proti husté krvi.
Meduňka
Je často nazývána elixírem života, zřejmě proto, že je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu. Takových rostlin máme více, ale meduňka působí nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale léčí všechny orgány těla, postižené vlivem stresu chorobnými změnami. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, protože zprůchodňuje játra. Uklidňuje i bušení srdce (doplňuje srdci výživu a schlazuje ho). Příznivě působí i na dýchací a zažívací orgány. Tiší záchvaty kašle dětí (spolu s mateřídouškou), uvolňuje křeče žaludku a pomůže proti zvracení v těhotenství, protože slabě tonifikuje energii sleziny.
Je výborným uspávacím prostředkem (u dětí, stejně jako u starých lidí). Šálek nálevu z meduňky, oslazený medem, nahradí tabletku na spaní a přitom všeobecně prospívá. Již několik století se z meduňky vyrábí takzvaný karmelitánský líh (Spiritus melissae compositus), který dosud občas dostaneme ve specializovaných lékárnách.
Při vnějším použití se doporučuje natírat podrcenými listy nebo tinkturou čelo a spánky při bolestech hlavy a migréně, osvědčilo se i natírání postižených míst při oparu (herpesu).
Mochna husí
Mochna je velmi zajímavá rostlinka, má obecně protizánětlivé účinky podobně jako sedmikráska, a proto se nám čaj z obou bylin hodí například pro podporu odkašlávání při nachlazení. Doplňuje, schlazuje a vyživuje ledviny i srdce, zprůchodňuje játra a posiluje slezinu tak, aby zadržovala krev ve svých cévách a odstraňuje vlhko.
Její využití je vhodné při krvácení z dělohy z horka, při zánětech střeva a když je problém s krvácením střeva, protože zastvavuje krvácení. Je možné ji i kloktat při paradentóze a když nám krvácejí dásně.
Ostružiník
Čaj z listů ostružiníku je oblíbeným čajem proti kašli a uklidňuje záněty sliznic. Vlažný nebo vychlazený se s oblibou používá ke kloktání při chrapotu a angíně. Také čaj pomáhá při a menstruačních potížích.
Ostružinová šťáva je účinným lékem při průjmu. Listy ostružiníku jako obklad urychlují hojení lokálních zánětů.
Průtržník
Začal se používat až v 16. století a nikdy nepatřil mezi populární rostliny. Ašak stále více oceňujeme jeho výborné účinky, především na onemocnění močových orgánů. To je i důvod, proč nemůže mezi mými bylinkami chybět. Prvotřídní léčivá hodnota průtržníku při všech chorobách močového ústrojí (hlavně močových cest) je dána již tím, že je to rostlina značně močopudná, se silnými dezinfekčními účinky na močové cesty. Doplňuje energii ledvinám a odvádí přebytečnou vodu z těla.
Pomáhá při chronických i akutních zánětech močových cest, prospívá při ledvinových kamenech a tvorbě močového písku, odstraňuje bolesti v močové trubici a při močové inkontinenci.
Při všech těchto onemocněních dokáže průtržník velmi dobře pomoci i samostatně. Čaj můžeme bez obav pít delší dobu, nemá žádné nepříznivé účinky.
Pelyněk
Především ji využíváme k léčení žaludku a celého trávicího ústrojí i proti parazitům. Pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí.
Pelyňkový čaj má i protizánětlivé účinky, posiluje při chřipce a prochladnutí.
Rozrazil
Tato léčivá rostlina je podle tradice našich předků oblíbenou přísadou čajů čisticích krev a pomáhá vyléčit chronické ekzémy společně s kopřivou. Slabé i citlivé osoby snášejí tuto bylinku velmi dobře na žaludek pro její mírné účinky, neboť povzbuzuje i trávení, protože doplňuje energii sleziny. Vyléčí i zahlenění žaludku a poruchy střev. Rozrazil má velkolepé účinky při nervozitě, mající původ v duševní přepracovanosti. Jeden šálek čaje, který vypijeme večer před spaním, dělá přímo divy svým uklidňujícím účinkem, protože odstraňuje smutek a přináší dobrou paměť. Také odstraňuje pocity závratě. Doplňuje energii ledvinám.
Rozrazil vynikajícím způsobem působí i při žloutence a písku v moči, při revmatických bolestech končetin. Rozrazil také vždy působil obdivuhodně při zastaralém suchém zánětu průdušek (bronchiálním kataru).
Z kvetoucí rostliny rozrazilu můžeme připravit i čerstvou šťávu, kterou doporučujeme při chronických chorobách kůže, především při ekzémech. Protože se ve starých bylinkářských knihách rozrazil vychvaluje i jako bylina na rány, doporučuji ho použít při zanícených a těžko se hojících ranách, zvláště v blízkosti holenní kosti (bércové vředy).
Ti, kdož trpí na revma a dnu, měli by jednou vyzkoušet účinek tinktury. Pití čaje z rozrazilu omezuje kornatění tepen a tělu dodává pružnost svými krev čistícími účinky.
Přeslička
Má schopnost zastavovat krvácení a pro úspěchy při vážném onemocnění ledvin a měchýře. Přesto se na ni v průběhu času zapomenulo. Nebyl to nikdo jiný, než náš velký lidový přírodní léčitel farář Kneipp, který obnovil její bývalý význam. Vyhlásil ji za „nenahraditelnou a neocenitelnou“ při krvácení, zvracení krve, chorobách ledvin a měchýře, při kamenech a písku, při rakovinových vředech,zánětu kostní dřeně. Používáme ji na revmatismus, dnu a nervové bolesti.
Koupelemi z přesličky se léčí kameny a tělo zbavuje těžkých kovů.
Rybíz černý
Černý rybíz obsahuje 3x více vitamínu C než červený a bílý, navíc má vysoký obsah rutinu, který zlepšuje stav cévních stěn, používá se tedy při ateroskleróze, křečových žilách, hemeroidech, křehkosti a lámavosti cév.
Šťávy z červeného i černého rybízu snižují horečky a celkově posilují, proto jsou vhodné při nachlazení a chřipkových onemocněních, v rekonvalescenci po delší nemoci, nebo jako prevence. Plody také díky obsahu antokyanových barviv a provitamínu A příznivě ovlivňují zrak, jsou užitečné při šerosleposti nebo unavených očích.
Listy léčí průjem, mírně snižují krevní tlak, používají se do směsí při zánětech ledvin a močových cest nebo na křehké cévy. Nejvíce jsou účinné mladé listy, které se zrovna rozvíjejí z pupenů. Z těch můžeme připravit i tinkturu. Pokud ale nechceme narušit vývoj plodů, můžeme listy sbírat až v červenci po uzrání a sklizení plodů, potom je používáme do směsi s jinými bylinkami spíš jako podpůrný lék.
Řebříček
Ať se již jedná o mladé děvče, které má nepravidelné měsíčíky, nebo o starší ženu, která je v přechodu nebo jej má již za sebou. Pro každou, ať mladou či starší, pro každou je důležité občas si vypít šálek čaje z řebříčku. V každém směru výborně působí na lůno ženy a tak ona učiní pro své zdraví mnoho dobrého. Doporučuje se také při rakovině dělohy. Při zánětu vaječníků odstraní bolesti často už první sedací koupel, zánět pomalu zmizí. Tyto koupele jsou též úspěšné při nočním pomočování dětí a starších lidí a stejně tak i při vaginálním výtoku. V těchto případech se mají pít navíc dva šálky čaje denně. Při poklesu či výhřezu dělohy se též delší dobu používají sedací koupele. Kromě toho se pijí po doušcích denně čtyři šálky čaje z kontryhelu a tinkturou z kokošky pastuší tobolky se masíruje od dělohy směrem vzhůru celé břicho.
Sedací koupele z řebříčku odstraní i svalové nádory dělohy -myomy. Užíváme je denně tak dlouho, dokud lékařská kontrola nezjistí negativní výsledek.
Srdečník
Úžasná bylinka na všechny choroby srdce, která mu také dala jméno. Je výborným lékem především na potíže s vysokým krevním tlakem a snižuje tepovou frekvenci. Čaj pomáhá při slabosti a poruchách funkce srdečního svalu, tiší bolesti srdce a léčí anginu pectoris.
Má také výraznou schopnost uklidňovat organismus. Bylinka blahodárně působí na nervovou soustavu, proto je ve spojení s prvním účinkem prvotřídním lékem při srdeční neuróze. Jejího působení na nervovou soustavu se využívá i při neklidu v přechodu, při nervozitě, úzkosti, migréně, bolestech hlavy, přepracovanosti a srdečních obtížích způsobených zvýšenou činností štítné žlázy. Značně uklidňujícím účinkem na celý organismus se srdečník podobá kozlíku, v některých případech dokáže být ještě silnější.
Léčivé účinky srdečníku se dobře uplatňují i při onemocnění štítné žlázy a prostaty. Průvodním znakem je při jeho používání příznivý vliv na poruchy trávení a na průjmy. Jako u všech léků na srdce i se srdečníkem musíme zacházet opatrně, poradit se s lékařem a zvýšit pozornost při dávkování, neboť rostlina může být mírně jedovatá, především při samostatném užívání.
Svízel
Svízelový čaj čistí ledviny, játra, slinivku a slezinu od chorobných látek. Kdo trpí poruchami soustavy lymfatických žláz, měl by denně pít tento čaj.
Při zevním použití léčí tento čaj velmi rychle všechny kožní nemoci, rány, nežidy a akné. Při umývání za tepla kromě toho napíná povadlou pleť v obličeji.
Čerstvě vymačkaná šťáva se s úspěchem používá také tehdy, potíráme-li jí denně nemocná místa na kůži, na nichž ji pak necháme zaschnout.
Lidové léčitelství svízel doporučuje také při epilepsii, hysterií, nervových onemocněních, zadržování moči, tvorbě písku a kaménků. Čaj pomáhá rovněž při strumě, jestliže jím přes den důkladně kloktáme. Kloktání svízelovým čajem se osvědčilo i při obrně hlasivek, stejně jako v případech rakoviny jazyka. I zde je třeba zdůraznit, že léčivá síla čerstvých rostlin je podstatně větší a u vážných onemocnění bychom každopádně měli používat byliny v čerstvém stavu.
Sléz lesní
Působí jako ochrana na sliznice trávicího traktu a dýchacích cest. Čaj ze slézu se pije při zánětech sliznice vnitřních orgánů, žaludku, trávicího traktu, ústní dutiny, močového měchýře, také při vředovém onemocnění žaludku a střev. Připravují se z něj i klysmata. Doporučuje se při zánětu průdušek, hrtanu, mandlí, při silném chrapotu, kašli, při zahlenění plic ředí horký hlen, a schlazuje a vyživuje plíce a užívá se také při suchu v ústech.
Sléz se dále používá na výplachy očí, na rány, suchou pokožku, vředy, otoky nohou a rukou při zlomeninách nebo při zánětu cév ve formě obkladů a koupelí.
Sléz se podává při užívání agresivních léků (nesteroidní antirevmatika, antiflogistika, např. Ibuprofen, Ketonal, Brufen apod.), protože chrání sliznici žaludku.
Šalvěj
Pití šalvějového čaje přispívá k posílení celého těla, zabraňuje záchvatům mrtvice a velmi příznivě působí při obrně. S levandulí je jedinou léčivou rostlinou, která pomáhá při nočním pocení. Vyléčí nemoc, která je původcem nočního pocení a svou léčivou mocí odstraňuje značnou slabost, která je průvodním jevem této choroby. Mnozí lékaři objevili dobré vlastnosti šalvěje, užívají ji při křečích, onemocněních míchy, onemocnění žláz a také při třesu končetin. Při těchto chorobách se pijí během dne dva šálky po doušcích. Čaj velmi dobře působí při nemocných játrech, odstraňuje nadýmání a všechny další těžkosti, které vyvolává narušení jater. Šalvěj pročišťuje krev, odvádí hleny z plic, průdušek a žaludku, povzbuzuje chuť k jídlu a odstraňuje poruchy ve střevech a průjem.
Čaj ze šalvěje při vnějším použití doporučuji zvláště při zánětech mandlí, bolestech v krku, hnisání zubů, zánětech hrtanu a ústní dutiny. Mnozí dospělí i děti by nemuseli mít vyoperované mandle, kdyby včas užívali šalvěj. Mandle jsou totiž takovými policisty těla, zachycují a zneškodňují jedovaté látky, když mandle chybí, dostávají se jedy do ledvin. Nálev ze šalvěje pomáhá i při krvácení dásní a uvolnění zubů hrozících vypadnutím. Kloktá se jím například při paradentóze.
Lidé se slabými nervy, ba i ženy s nemocnou dolní částí těla, měli by si dávat sedací šalvějovou koupel. Pozor!!! Šalvěj snižuje produkci mateřského mléka.
Rostlina se nesmí používat ve velké množství. Obsahuje malé množství thujonu, který je jedovatý.
Truskavec
Truskavec je stará léčivá rostlina, která odedávna sloužila k zastavení krvácení. K tomu se používá i dnes, ale v praxi se využívá spíše díky jeho stahujícím účinkům, hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Doplňuje energii nejen slezině, ale i ale i močovému měchýři a ledvinám. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny. Droga má také mírné protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj je prospěšný při chorobách kloubů, při dně, revmatismu, při některých ženských chorobách, především u silného menstruačního krvácení a gynekologické výtoky. Slouží též při léčení tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest, protože uvolňuje a reguluje hleny.
Zevně slouží čaj z truskavce k omývání špatně se hojících a mokvajících ran, na něž můžeme přikládat také celé spařené byliny. Ve formě obkladu, ideálně přes noc, se doporučuje na dlouho se hojící hnisavé rány i na krví podlité oči.
Truskavec je neškodná bylina a v obvyklém dávkování ji můžeme užívat neomezeně. Opatrně ji lze užívat i v těhotenství.
Třezalka
Čaj z třezalky se používá při zranění nervů a nervových obtížích všeho druhu, při zraněních po úderech jakož i při následcích namožení svalů ze zdvihání. Je také výborným prostředkem proti průjmu.
Dobře léčí i zánět trojklanného nervu, pijeme-li denně dva až tři šálky čaje z třezalky a zevně delší dobu natíráme příslušné místo Janovým olejem. Tinktura z třezalky se označuje jako „arnika pro nervy“. Můžeme si ji připravit a s úspěchem použít při onemocnění nervů, zánětech nervů, neurózách, slabostech nervů a nespavosti.
Třezalkou vyléčíme poruchy řeči, nepokojný spánek, hysterické záchvaty, náměsíčnost i noční pomočování a deprese. Při všech těchto chorobách kromě vnitřního užívání čaje účinně pomáhají i sedací koupele z třezalky. Během týdne absolvujeme šest koupelí nohou po sobě. Tuto třezalkovou kůru doporučuji při všech stavech způsobených nervy.
Mladá děvčata by měla pít v čase dospívání po určitou dobu každý den dva až tři šálky čaje z třezalky. Podporuje totiž vývin ženských orgánů a pomáhá vyléčit nepravidelnosti periody menstruačního cyklu.
Janův olej z třezalky tečkované je velmi vychvalovaným přírodním lékem. Neměl by chybět v žádné domácnosti! Lehce si jej můžeme sami připravit. Svoji léčivou sílu si zachovává dva roky a používá se nejen při otevřených ranách, čerstvých zraněních, při výronech krve, oteklých žlázách a jako hlavní léčebný prostředek při drsné pokožce tváře, ale je také výborným prostředkem na vtírání při bolesti zad, křížových bolestech, a při vysychání plotének či vyhřeznutí, dále při ischiasu a revmatismu.
Abychom měli doma po ruce správný lék i při spáleninách a opařeninách, dáváme květy do lněného oleje. Tento olej se používá i také při zmírnění následků slunečního úpalu.
Tymián
Tymián se používá při nemocech horních cest dýchacích, hlavně na kašel. Ovlivňuje průdušky při astmatu. Je účinný proti bakteriím, plísním a střevním parazitům. Je účinný proti průjmům a nadýmání a celkově zlepšuje trávení. Současně je tymián také skvělé antiseptikum a diuretikum, takže zbavuje tělo zadržovaných tekutin v těle a tím sekundárně zmírňuje infekce močových cest. Pomáhá při revmatismu a dně. Tymián lze používat také zevně. Tymiánovým olejem můžete masírovat bolavé svaly a kouby postižené artritidou. Nálev nebo tinktura z tymiánu je zase skvělé kloktadlo či ústní voda, protože řeší zápach z úst.
Zemědým
Zemědým byl známý již ve starém Řecku ba i starověcí arabští lékaři věděli, že čaj ze zemědýmu silně čistí krev (detoxikace), a to bylině zůstalo jako hlavní léčebné uplatnění dodnes. Zemědým se dále používá při kožních chorobách, na čištění pleti při akné, proti vyrážkám a na posílení celého těla. Tonifikuje energii ve slezině, játrech i žlučníku a podporuje vylučování žluči, pomáhá při migréně (způsobenou poruchami žlučníku), má příznivý vliv na červené krvinky, odvádí z krve horko, zlepšuje krev a upravuje její špatnou srážlivost.
Silný odvar ze zemědýmu se používá zevně na omývání vyrážek a chronických ekzémů, přidává se i do sedacích koupelí při hemoroidech a rakovině konečníku.
Při samotném vnitřním používání zemědýmu se dávkuje bylina v menším množství než obvykle, neboť je mírně jedovatá a mohla by vyvolat dýchací nebo srdeční obtíže. Bylinka by se neměla užívat v těhotenství.
Yzop
Má posilující účinky na celý organismus, což je důležité především pro starší lidi. Pro toto použití doporučuji připravit si macerát yzopu ve víně. Bylinka má příjemnou chuť i vůni. Také je Yzop vhodný do kloktadel na zánět hrdla a ústní dutiny, vždy v kombinaci se šalvějí.
Yzop mírně zvyšuje krevní tlak, proto ho přidávám do čajových směsí, které mají jako nežádoucí vedlejší účinek právě snížení tlaku. Osvědčuje se i proti kašli a při záchvatech průduškového astmatu. Odstraňuje noční pocení, zlepšuje chuť k jídlu, má močopudné účinky a schopnost brzdit růst škodlivých bakterií. Yzop může být prevencí cévní mozkové příhody (mrtvice).
V běžném dávkování nemá yzop vedlejší účinky, je však třeba používat ho s rozvahou, neboť silnější dávkování by mohlo mít opačný účinek. Vůbec se yzop nedoporučuje při stavech podráždění a nervozity.
Bříza
Odvar nebo nálev z listů užívaný jako čaj má silné močopudné účinky a je vhodný pro čištění a odvodňování těla, při snížené funkci ledvin, ledvinových kamenech a zánětlivých onemocněních močového měchýře . Snižuje i krevní cholesterol. Pupeny ve formě tinktury jsou ideální, protože pomáhají při nemocech slinivky břišní – pankreatu a sleziny, protože bříza z těchto orgánů odstraňuje vlhko.
Používáme ji také při koupelích, protože má význam i při kloubních onemocněních, jako je revma, artróza, osteoporóza, dna a dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin např. chloridů a jiných solí a zmírňuje otoky kloubů. Dříve se běžně používala i kůra břízy do koupele pro léčbu právě kožních potíží a kloubních nemocí. Detoxikace organismu pomocí březového čaje má také příznivý vliv na stav naší pleti a pomáhá s léčením akné.
Bříza dokáže léčit a zmírňovat i řadu kožních potíží, jako je vyrážka, akné, některé typy ekzémů, plísňová onemocnění a drobnější poranění kůže. Její léčivé účinky často využívají i lidé trpící lupy, příliš mastnou vlasovou pokožkou a nadměrným vypadáváním vlasů. Za tímto účelem je vhodný jak odvar z listů a pupenů, tak speciálně upravená březová míza.
Sedmikráska
V lidovém léčitelství se využívají listy a především květy sedmikrásky, které jsou zdrojem řady minerálních látek. Obsahují také hořčiny, třísloviny, sliz, flavonoidy (apigein), organické kyseliny nebo inulin.
Sedmikráska působí protizánětlivě a hojivě, pomáhá při potížích močových cest a ledvin (odvodňuje). A je také užitečná při kašli na odhlenění dýchacích cest. Podporuje činnost jater a žlučníku, čistí krev. Ulevuje při zažívacích potížích a zevně hojí nejrůznější kožní potíže.
Kokoška pastuší tobolka
Kokoška je známá především tím, že má schopnost zastavovat či snižovat vnější a vnitřní krvácení. Posiluje energii srdce a sleziny. Z tohoto důvodu byla v minulosti hojně využívána, ale v případně nouze ji lze použít i dnes. Můžete ji aplikovat zevně, a potom umí pomoci s krvácením, ranami, otoky, pohmožděninami, hemoroidy a různými potížemi s pokožkou. Uplatníme ji navíc nachází i při bolestech hlavy a kloubů.
Kokošku pastuší tobolku je samozřejmě možné užívat i vnitřně. Účinkuje na krvácení z nosu a velmi nápomocná může být ženám, protože pozitivně působí na děložní a silné menstruační krvácení. Posiluje energii srdce i sleziny. Zároveň dokáže mírně snižovat krevní tlak a kladný vliv má také na onemocnění močových cest. Dlouhodobě pak pomáhá s kornatěním cév a podporuje správné fungování metabolismu.
Vlaštovičník
Odpor vůči této bylině si dovedeme vysvětlit jen tak, že v počátcích průmyslové výroby léčiv se zásadně zatracovaly všechny vysoce hodnotné léčivé rostliny, a to proto, aby lidé byli odlákáni od léčivek a začali užívat chemické léky.Vlaštovičník je ve větším dávkování jedovatá bylina a proto je důležité dbát pokynů každého návodu na jednotlivých tinkturách!
Vlaštovičník je nejspolehlivějším prostředkem při těžkých onemocněních jater i žlučníku, zvláště když se užívá v čerstvém stavu. Používá se, protože pročišťuje krev a játra, pomáhá tvorbě krve a dobře ovlivňuje i látkovou výměnu. S úspěchem se také užívá při onemocnění ledvin, nebo slinivky.
Můžeme jej doporučit i při hemoroidech a pálení v konečníku, při píchání a pálení při močení, jakož i při hučení v uších (tinitus). V těchto případech je třeba během dne vypít po doušcích dva až tři šálky čaje, který se nevaří, ale pouze spaří vroucí vodou.
Zevně se používá při chorobách kůže, kuřích okách, bradavicích a nemizejících lišejích. Šťáva pomáhá i při krvácení a odchlípnutí sítnicenebo šedý zákal.
Tato bylinka se používá na onkologické onemocnění.
Pampeliška
Další jarní žluté potěšení. Pomáhá zbavovat tělo jedů a toxinů a povzbuzuje funkci trávicích orgánů a jater. Používáme ji při potížích s játry, žlučníkem, žaludkem a močových měchýřem. Léčí záněty těchto orgánů, je výborná při bolesti kloubů a šlach, na revma a používá se při vysokém cholesterolu. Výborná je i pro diabetiky ! Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek pomáhá při únavě. Její listy a kořeny jsou významné nejen pro pročištění organismu, ale listy vám budou chutnat i jako salát, který tvarem i chutí připomíná oblíbenou rukolu i s její nahořklou příchutí. Nejméně hořké jsou však kořeny, které se doporučují užívat při rakovině.
Prvosenka
Čaj z květů petrklíče čistí pleť, odstraňuje pihy a vyrovnává vrásky.
Violka
Patří mezi naše nejstarší léčivé byliny. Psal o ní už Dioskorides a Plinius starší v prvním století našeho letopočtu. V této době se doporučovalo přivonět k ní při bolestech hlavy. Dnes se využívá v lidovém léčitelství především proti kašli, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Přípravkům z oddenku i natě se připisuje schopnost rozpouštět hleny a podporovat vykašlávání. Léčí astma a pomáhá při chrapotu. Méně se využívá pro svoje močopudné a potopudné účinky. Příznivě působí také při revmatismu, dně a zánětech svalstva, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech. Violka také čistí krev a pomáhají při kožních chorobách. Používá se vnitřně i zevně na lupy, svědění kůže, na mléčné stroupky dětí a také na akné. Pozor při předávkování vyvolává zvracení!