Třezalka tečkovaná – poklad z lesních mýtin

Třezalka tečkovaná – poklad z lesních mýtin
0 14 července 2016

Třezalka tečkovaná  je rostlina s blahodárnými účinky

Třezalka tečkovaná, neboli „krevníček“ či „čarovník“, je vytrvalá, 30 až 60 centimetrů vysoká bylina obsahující červené barvivo hypericin. Rozšířena je po celé Evropě, Severní Africe a Asii. Narazit na ni můžete v místech, jako jsou pastviny, louky nebo lesy.

Pro své příznivé fyziologické účinky je třezalka již tradičně součástí klasické i alternativní medicíny. Podporuje látkovou výměnu a krevní oběh, čistí krev a disponuje protizánětlivými a antibiotickými účinky.

Pozitivně působí také na lidskou psychiku. Posiluje a zklidňuje nervy, tlumí úzkost, neklid nebo lehké deprese.

Léčí choroby zažívacího traktu a pomáhá při těžkých chřipkách. Zjevně i vnitřně přispívá k léčbě pohmožděnin, tržných ran nebo zlomenin.

Užívejte třezalku s rozvahou

Fyziologicky účinná látka hypericin obsažená v třezalce může ve větších dávkách způsobit přecitlivělost ke slunečnímu záření. Také není vhodné bylinu používat dlouhodobě. Vyhnout by se jí měli především jedinci trpící cukrovkou, pylovou alergií či nízkým tlakem.

Třezalka snižuje účinnost některých léků, pokud například užíváte antidepresiva, je vhodné užití třezalky konzultovat s odborníkem.

Kdy a jak třezalku použít?

Bolesti břicha – nálev z třezalky

Nejprve navlhčíme 1 kávovou lžičku natě třezalky a následně přelijeme 125 mililitrů vroucí vody. Necháme 10 minut louhovat a přecedíme. Užíváme dvakrát až čtyřikrát denně.

Bolesti zad, poranění a rány – olej z třezalky

Sbíráme ji 24.6. na sv. Jana. Čerstvé květy a pupeny rostliny ponoříme do olivového oleje a necháme louhovat po dobu 3 týdnů na slunci. Následně olej přecedíme a potíráme jím bolestivé části zad, pohmožděniny i rány. Olej se používá hlavně při masážích působí na bolest, protizánětlivě a jako přírodní antibiotikum. Tento olej má jako jediný tu kouzelnou vlastnost vracet plotýnkám zpět jejich pružnost a objem, proto se používá při vyhřeznutí plotýnek.

Průjem – třezalkový čaj

1 čajovou lžičku natě přelijeme 250 mililitry vroucí vody a necháme 5 minut louhovat, poté přecedíme. Užíváme malými doušky jedenkrát denně.

Zánět dutin – odvar z natě

1 čajovou lžičku třezalkové natě přelijeme 250 mililitry studené vody. Přivedeme ji k varu a vaříme po dobu 10 minut. Následně odvar přecedíme a necháme 5 minut odstát. K aplikaci do nosní dutiny můžeme využít injekční stříkačku nebo kapátko.

Deprese – čaj z květů

1 polévkovou lžíci květů třezalky přelijeme 250 mililitry vroucí vody a necháme ji pod pokličkou louhovat po dobu 5 až 10 minut. Užíváme dvakrát denně a to vždy ráno a večer.

Posted in Aktuality