Co přesně stojí za vypadáváním vlasů? Obecně je fyziologickým spouštěčem narůstající věk, najdou se však i tací, které trápí řídnutí vlasů už v pubertě nebo v produktivním věku. Příčin může být hned několik.
Nepřetržitý stres
Neustálý stres nikomu neprospívá. Možná jste mu vypadávání vlasů za vinu nikdy nedávali, ale skutečně má na vaše vlasy vliv. Dlouhodobým stresem se totiž zvyšujete riziko oslabení imunity a ta vám dá brzy najevo, že něco není v pořádku.
Pokud však pozorujete značné vypadávání během jara nebo podzimu, buďte v klidu. Jde o zcela přirozený proces, díky kterému dochází k jejich obměně.
Změna hormonální hladiny
U žen může být vypadávání vlasů spojené s poklesem hladiny estrogenu. Nevěste však hlavu, i proti tomu se dá bojovat. Leckdy pomůže jen úprava jídelníčku a životního stylu. Pomáhá však i substituční terapie s dodávkou hormonů.
Nejčastěji se ženy s tímto problémem setkávají v období menopauzy. S vypadáváním vlasů se ale můžete setkat i v období po porodu. Jídelníček by měl být v obou případech obsahovat dostatek ryb a ovoce.
Vážnějším se stává vypadávání vlasů vlivem poruchy štítné žlázy. Protože je vypadání spojeno s její zvýšenou či sníženou funkcí, je třeba zjistit její stav.
Vliv na vlasy má však také užívání některých léků, jenž ovlivňují oslabení imunity.
Může vypadlý vlas znovu narůst?
V případě, že se poškodí vlasový folikul nebo zárodečné místo, vlas už nikdy nedoroste. Pokud tedy vídáte velké množství vlasů ve sprchovém koutě, v umyvadle nebo na hřebenu, je načase zjistit příčinu a začít s tím něco dělat.
Jak sami můžete vlasům pomoct?
Pečujte o ně. Nešetrné česání je poškozuje a vede k jejich předčasnému vypadávání. Ani barvení a různé formy fixační úprav jim dvakrát neprospívá. Zaměřte se také na svůj životní styl včetně jídelníčku. Ten by měl obsahovat stopové prvky, bílkoviny a aminokyseliny.