Ze strachu z nákazy lidé zapomínají řešit své zdravotní problémy…

Ze strachu z nákazy lidé zapomínají řešit své zdravotní problémy…
0 15 listopadu 2021

Češi kvůli pandemii koronaviru zapomínají na preventivní péči o své zdraví!

Každý pátý Čech si v době pandemie koronaviru všiml zhoršení svého zdraví. Ze strachu z nákazy totiž lidé své potíže tolik neřešili s lékařem. Ukázal to průzkum ministerstva zdravotnictví, který probíhal v červenci letošního roku. Za zhoršení zdravotního stavu nemohl pouze Covid-19 , ale také odkládání plánovaných operací. Doktoři v ordinacích zaznamenali velký úbytek pacientů, kteří zanedbávali běžné i preventivní prohlídky, ale také akutní zdravotní problémy.

Vzhledem ke změnám a organizačním opatřením byla doktory péče o pacienty odkládána. Odkládaly se prevence, screeningy, operace a kontroly pacientů. To vše nám toto období covidové přineslo.

Covidové období a strach z nákazy přinesl velké omezení návštěv pacientů v ordinacích, protože jsme museli přijmout různá organizační opatření a některou péči odkládat, jako například prevenci, screening a kontroly pacientů. Typický příklad je kompenzace diabetiků. Tam, pokud se nedostavili na kontrolu, mohlo dojít ke zhoršení a v některých případech také došlo.

„Nejvíce mě mrzí propad u screeningu tlustého střeva a konečníku, kde je to nějakých 12 až 16 %.  To, že někdo nejde na prevenci nádoru, tak se ten rok neprojeví, ale nádor v těle roste a můžeme negativní důsledky sklízet dalších tři, čtyři, pět let,“ konstatoval situaci šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

 Pokles preventivních prohlídek vnímá jako problém i šéf České kardiologické společnosti Aleš Linhart. „Máme data ze zahraničí, kde se ukázalo, že si lidé chodili nechat zkontrolovat krevní tlak a cholesterol o polovinu méně. Ten dluh, který tady nastal, si poneseme do budoucna,“ řekl.

Následků pandemie si ale u svých pacientů například kardiologové všímají už teď. Loni totiž až o čtvrtinu ubylo hospitalizací kvůli infarktu. Nebylo to však proto, že by zmizely.

„Mohli se bát přijet, protože v nemocnicích řádil covid, nebo zaměnili potíže infarktové za covidové, protože infarkt se projevuje nejen bolestí, ale i dušností. Už teď vidíme, že přicházejí pacienti, kteří prodělali infarkt tímto způsobem a přicházejí se srdečním selháním nebo s dalšími komplikacemi,“ dodal ke statistickému úbytku infarktů přednosta interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Aleš Linhart. Nikdy dřív, třeba ani v čase chřipkové epidemie, podle Linharta lékaři nic podobného nezažili.

Pečujte tedy o sebe a dbejte na prevenci, je to Vaše zdraví!

Základem pevného zdraví je důležitá včasná a přesná diagnóza.  Mnoho lidí začíná řešit svůj zdravotní stav až na základě různých příznaků a prevenci opomíjí. Na boj s nemocí pak už často bývá pozdě. Neopakujte stejnou chybu. Buďte před zdravotními obtížemi vždy o krok napřed!

Zjistěte všechny výsledky na jednom místě během hodiny, pohodlně a bezbolestně! Odhalte příčinu zdravotních problémů včas. Navštivte naše Centrum Medicíny, kde nebudete trávit Váš čas v čekárně plné lidí. Jste objednáni na určitou hodinu a  my naše klienty bereme na čas. Nemusíte ztrácet čas čekáním a stresovat se s tím, koho po cestě potkáte. Vsaďte na diagnostiku pomocí biorezonance Metatron Hunter, která má dlouholetou tradici a provádí jí u nás personál a zdravotní sestry s mnohaletou praxí práce s biorezonancí.

 

Prevence je základ a zdraví je jen jedno!

Více informací o Diagnostice Metatron Hunter najdete  ZDE

 

 

Posted in Aktuality